תושב השרון הפר בידוד ונעצר, ביהמ"ש נזף במשטרה ובשב"ס שלא נערכו למעצרו

העצור ששב לאחרונה מתאילנד לא זכה להיוועץ בעורך דין, לא נשלח למתקן של שב"ס לפי הנהלים ושהה כל הלילה בניידת. שופט השלום שחרר אותו להמשך בידוד בביתו בלי תנאים מגבילים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
היערכות להגעת חשודים בהידבקות בנגיף בבית החולים שיבא, החודש
היערכות להגעת חשודים בהידבקות בנגיף בבית החולים שיבא, החודשצילום: מוטי מילרוד

המשטרה עצרה אתמול (רביעי) לראשונה אדם שהפר את צו משרד הבריאות ויצא מבידוד: תושב השרון שחזר לאחרונה מתאילנד הפר את הבידוד אחרי עשרה ימים, הגיע לבית הוריה של אשתו והחל להשתולל שם ולאיים עליה. השוטרים לקחו אותו למתקן הרפואי של שירות בתי הסוהר (שב"ס) בכלא ניצן, אך הוא לא הובא לדיון בהארכת מעצרו ולא הותר לו להיפגש עם עורך דין. בית משפט השלום בפתח תקוה נזף במשטרה ובשב"ס על כך, והשופט דרור קלייטמן שחרר את החשוד, כבן 40, להמשך בידוד בביתו בלי תנאים נוספים.

כשהחשוד הגיע למתקן שב"ס סירבה הנהלת בית הכלא לקבלו. מאוחר יותר טענו בשב"ס כי פעלו בהתאם לנהלים עם המשטרה, שקובעים כי בטרם מגיע אדם מבידוד הוא אמור לעבור סדרת בדיקות בבית חולים באחריות המשטרה. לפיכך הוא שהה במשך כל הלילה בניידת מחוץ לתחנת המשטרה. על כך אמר השופט קלייטמן: "לא ברור מדוע לא נערכה המשטרה ושב"ס לקראת אירוע שכזה, אשר היה צפוי לנוכח ההיערכות הכללית המתקיימת כעת במדינה".

דיילות במטוס בנמל התעופה בבנגקוקצילום: AFP

השופט הוסיף כי "צריך להיערך למצבים שבהם יהיה מדובר בחשודים אשר מצויים תחת צו הבידוד או שנדבקו כבר מהווירוס ויש צורך לקיים דיונים משפטיים בעניינם, ולכן יש למצוא דרך שלכל הפחות ניתן יהיה להם לשוחח עם בא כוחם". עותק מהחלטתו נשלח למ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן ולניצב שב"ס אשר וקנין.

עו"ד גיא עין צבי מהסנגוריה הציבורית אמר בדיון כי הסנגוריה התבקשה לתת ייעוץ לחשוד טרם החקירה ולייצג אותו, אך דבר זה לא התאפשר. "הוא לא קיבל ייעוץ טרם חקירתו", אמר עין צבי. "לקראת הדיון ניסיתי לברר עם חבריי ועם קצין החקירות של התחנה אם הוא יובא לכאן או שיקויים דיון בשיחת וידאו, או שלכל הפחות יתאפשר לי לשוחח איתו טלפונית כדי שיהיה אפשר לקיים דיון בהיעדרו".

שב"ס מסר בתגובה: "העצור נקלט במתקן שב"ס לאחר שהומצא אישור מגורמי רפואה ולפיו הוא אינו נושא את נגיף הקורונה, בהתאם לתיאומים המוקדמים בין גורמי המקצוע בשב״ס ובמשטרה. משהתקבל האישור כי העצור אינו נושא את הנגיף ונעשה בירור עם משרד הבריאות, הוא הוכנס לבית מעצר, נחקר ושוחרר".

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות קבלת דיווח על אירוע אלימות, כוח משטרה הגיע למקום ועיכב את החשוד. במקביל, התקבל דיווח כי החשוד מפר הוראה של משרד הבריאות לשהות בבידוד לאחר ששב מאחת ממדינות המזרח הרחוק. השוטרים עצרו את החשוד והוא שהה סמוך לתחנת המשטרה תוך שמירה על תנאי בידוד מחשש להדבקת השוטרים והאזרחים המגיעים לקבל שירות במקום. הדיון בהארכת מעצרו בבימ"ש השלום בפ"ת התקיים בהיעדרו ובנוכחות עורך דינו וביהמ"ש הורה על שחרורו בהמשך תנאי בידוד. משטרת ישראל קוראת לציבור להישמע להוראות ולהנחיות משרד הבריאות בסוגיית נגיף הקורונה ולכל אותם אלו שחזרו ממדינות שבגינן הורה משרד הבריאות להיכנס לבידוד, להישמע להוראות ולשמור על תנאי בידוד למניעת אפשרות של הפצת הנגיף. משטרת ישראל תמשיך באכיפה נחושה נגד מפרי ההוראה על מנת לשמור על שלומו ובריאותו של הציבור בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ