עתירה לבג"ץ: לא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

עם סיום הבחירות, מבקשת התנועה לאיכות השלטון מבית המשפט להקפיא את הליך ההמלצה על מועמד להרכבת ממשלה עד לגיבוש חוות דעת בעניין מטעם היועצים המשפטיים לממשלה, לכנסת ולנשיא

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שופטי בג"ץ, בחודש שעבר
שופטי בג"ץ, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (שלישי) לבג"ץ בבקשה לחייב את היועצים המשפטיים לממשלה, לכנסת ולבית הנשיא לחוות את דעתם בעניין כהונת ראש ממשלה שעומד נגדו כתב אישום. לפי ספירת 90% מקולות הבוחרים, הליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו היא המפלגה הגדולה ביותר ועל כן הסבירות שתוטל הרכבת הממשלה על נתניהו, הנאשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, גבוהה.

התנועה ביקשה מבית המשפט להוציא צו ביניים שיורה על הקפאת הליך ההמלצה לנשיא עד שהיועצים המשפטיים יוציאו חוות דעת מפורטת הכוללת את אמות המידה הדרושות על מנת להמליץ לנשיא על מועמד.

נתניהו בגני התערוכה, אתמולצילום: תומר אפלבאום

בינואר מחק בג"ץ עתירה אחרת בעניין מאחר שהיתה "תיאורטית ומוקדמת" לאותה עת. לצד מחיקת העתירה, ההרכב בראשות הנשיאה אסתר חיות דחה את טענת הליכוד ונתניהו שלפיה הסוגיה אינה שפיטה והבהיר כי היא "עקרונית וחשובה".

בהחלטה, צוין כי אף שהעתירה הוגשה בניסוח כללי לגבי כל חבר כנסת הנאשם בפלילים, מנימוקיה ברור כי היא מכוונת לנתניהו. בעניין חשיבות הסוגיה ודחיית טענת הליכוד שלפיה היא אינה שפיטה, נכתב: "הסוגיה נוגעת לעקרון שלטון החוק, לטוהר המידות של נבחרי הציבור ולאמון הציבור במוסדות השלטון ומשכך היא נוגעת לליבת ערכי היסוד שעליהם מושתתת שיטת המשפט שלנו. על כן דחה בית המשפט את טענת ראש הממשלה ותנועת הליכוד כי מדובר בסוגיה שאינה שפיטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ