בג"ץ הקפיא את הדיון בוועדת ההיתרים על בקשת נתניהו למימון הגנתו

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה של התנועה לאיכות השלטון לקראת הדיון - שהיה אמור להיערך יומיים לפני משפט נתניהו. בחודש שעבר החליטה הוועדה לדון מחדש בבקשה בשל "שינוי נסיבות משמעותי"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, בשבוע שעבר
נתניהו, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בג"ץ הוציא הערב (שלישי) צו ארעי נגד פעילות ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, שהיתה אמורה לדון בעוד חמישה ימים בבקשת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למימון הגנתו המשפטית. ההחלטה ניתנה בעקבות עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון. למשיבים בעתירה - הוועדה, המבקר ונתניהו - ניתנה אפשרות להגיב עליה עד סוף החודש. היום דחה בית המשפט המחוזי את בקשת נתניהו לעכב ב-45 ימים את פתיחת משפטו.

בחודש שעבר הודיעה הוועדה כי תדון מחדש בבקשת רה"מ לקבל תרומה מאיל ההון ספנסר פרטרידג' למימון הוצאותיו המשפטיות, וזאת בשל "שינוי נסיבות משמעותי". בקשה זו של נתניהו נדחתה בוועדה שלוש פעמים בעבר, ולאחר מכן החליף מבקר המדינה הנכנס מתניהו אנגלמן את הרכב החברים בה. לדברי החברים בוועדה, שינוי הנסיבות מתבטא ברשימת העדים שצורפה לכתב האישום נגד נתניהו, המונה מאות אנשים, וכן בכך שיש יותר מ-1,000 קלסרים של חומר חקירה בעניינו. בראשות הוועדה עומדת השופטת בדימוס נחמה מוניץ, ולצדה חברים בה השופטת בדימוס שולמית דותן ונציג הציבור ישראל תיק.

בהודעתה ציינה הוועדה כי "פרטרידג' כבר חתם על הסכם ניגוד עניינים שאושר על ידי היועמ"ש, ונתן לראש הממשלה הלוואה בסך שני מיליון שקלים". ביוני האחרון דחתה הוועדה בפעם השלישית את בקשתו של נתניהו לקבלת תרומה מאיל ההון המקורב אליו, לאחר שדרישתה להצגת הצהרת הון ושאלותיה באשר לטיב קשריו של נתניהו עם פרטרידג' לא נענו.

נתניהו ואנגלמן, בדצמבר. בקשתו של נתניהו נדחתה בוועדה שלוש פעמים, ולאחר מכן החליף מבקר המדינה את הרכב החברים בה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר לנתניהו בספטמבר לקחת הלוואה מפרטרידג' בסך שני מיליון שקלים בתנאי שוק, לצורך מימון ההוצאות המשפטיות שלו. כעת נתניהו מבקש לקבל את הכסף מפרטרידג' כתרומה. עורכי דינו לא נקבו עדיין בסכום שהוא מבקש לקבל מאיל ההון, אך להערכתם יידרשו לנתניהו עשרה מיליון שקלים למימון הגנתו המשפטית.

משפטו של נתניהו, המואשם בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, צפוי להיפתח ב-17 במארס. מבדיקת "הארץ" התברר כי הוא חייב לעורכי הדין שייצגו אותו בשנים האחרונות כמיליון וחצי שקלים. לעורך הדין יוסי כהן, המייצג את בני משפחת נתניהו במשך שנים, חייבת המשפחה יותר ממיליון שקלים. בשנה שעברה פרסם "הארץ" כי נתניהו ורעייתו שרה גייסו 300 אלף דולר למימון הגנתם המשפטית מבלי לקבל אישור לכך. הכסף התקבל מבן דודו של נתניהו, איש העסקים נתן מיליקובסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ