אוחנה הקפיא את פעילות בתי המשפט; משפטו של נתניהו צפוי להידחות

סמוך לשעה אחת לפנות בוקר הודיע שר המשפטים על הקפאת פעילות בתי המשפט, למעט מקרים דחופים. לפי ההודעה, המהלך בוצע בתיאום עם היועמ"ש. מצב החירום תקף למחר, אולם צפוי להימשך ובכך לדחות את פתיחת משפטו של נתניהו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוחנה ונשיאת העליון חיות, בפברואר
אוחנה ונשיאת העליון חיות, בפברוארצילום: תומר אפלבאום
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע לפנות בוקר (ראשון) על מצב חירום בבתי המשפט בשל נגיף הקורונה. לפי ההודעה, פעילות בתי המשפט תוקפא למעט דיונים דחופים. ההנחיה ניתנה ליממה הקרובה, אך מצב החירום צפוי להימשך, ובכך לדחות את משפטו של נתניהו, שאמור היה להיפתח ביום שלישי. ההנחיות ניתנו ארבע שעות אחרי מסיבת העיתונאים שבה פורטו צעדי החירום, בהן לא התייחסו לפעילות בתי המשפט.

מעט לאחר השעה אחת לפנות בוקר הודיעה דוברות שר המשפטים על המהלך. לפי ההודעה, הצעד בוצע "כחלק מהמאמץ הלאומי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה... בהתאם להמלצת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ובתיאום עם הנהלת בתי המשפט והיועץ המשפטי לממשלה".

בתי המשפט יעבדו במתכונת חירום וידונו רק במקרים של הארכת מעצר ושחרור בערבות, מעצר מנהלי, עתירות דחופות לבג"ץ, סעדים זמניים דחופים בעניינים אזרחיים, ועניינים דחופים בהוצאה לפועל.

נתניהו בהצהרה ממשרדו בירושלים, אתמולצילום: אלכס קולומויסקי

בהודעה שפרסמה הנהלת בתי המשפט נכתב כי יבוטלו דיונים שאינם דחופים, וכי ייקבע להם מועד מחדש בתום תקופת תוקף ההנחיות. עוד נכתב כי במקרה שיוחלט להאריך את תוקף ההודעה, "יש בכוונתו של מנהל בתי המשפט לעשות שימוש בסמכות הנתונה לו בתקנה 3(ה) לתקנות אלה ולקבוע סוגי עניינים נוספים שיידונו בבתי המשפט".

בשבוע שעבר הרחיב אוחנה את סמכויותיו כך שיוכל להקפיא את פעילות בתי המשפט בשל התפשטות נגיף הקורונה. תקנות סדרי הדין במצב חירום של בתי המשפט, אפשרו עד כה לשר המשפטים להקפיא את הפעילות בשל מצב ביטחוני בלבד. כעת, עם החתימה על התקנה החדשה יכל אוחנה להקפיא את הפעילות גם בעילות של פגעי טבע ופגיעה בבריאות הציבור.

לאחר הודעת אוחנה, התנועה לאיכות השלטון פנתה בדחיפות ליועמ"ש בדרישה להורות על הקפאת התקנות. "מדובר בשר זמני בממשלה זמנית אשר לא קיבלה מעולם את אמון הציבור", נכתב. בית המשפט המחוזי בירושלים דחה בשבוע שעבר את בקשת פרקליטי נתניהו לעכב ב-45 ימים את פתיחת משפטו בטענה כי לא קיבלו את חומרי החקירה המלאים. נתניהו עומד לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000, 2000 ו-4000.

אתמול הודיע נתניהו על שורה של הנחיות חדשות למשק בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. בין ההנחיות החדשות: איסור על התכנסות של יותר מעשרה בני אדם וסגירת מקומות הבילוי. כמו כן, גני הילדים, הפעוטונים ומוסדות החינוך המיוחד ייסגרו. עסקים פרטיים יוכלו להישאר פתוחים, אך יתבקשו לצמצם את נוכחות העובדים.

בהצהרה לתקשורת ממשרדו בירושלים הודיע נתניהו כי בתי המרקחת, הבנקים ותחנות הדלק ימשיכו לפעול כרגיל, אך "כל מה שקשור לתרבות הפנאי יופסק". עוד אמר ראש הממשלה: "אנחנו הולכים להבטיח שירותים חיוניים לכל המשק. יש די והותר מזון. אין שום מחסור וגם לא יהיה שום מחסור. הסופרמרקטים ימשיכו לתפקד ויהיה מזון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ