חלוקת התיקים: האוצר והבריאות לימין, הביטחון והמשפטים לחוסן לישראל

הליכוד וחוסן לישראל סיכמו כי יו"ר הכנסת יהיה מהליכוד, אך גנץ יוכל להטיל וטו על הבחירה ולמנוע את חזרת אדלשטיין לתפקיד. קווי היסוד של הממשלה יעסקו כעת רק בהתמודדות עם מגפת קורונה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, יו"ר ש"ס דרעי וגנץ בכנסת, בנובמבר
נתניהו, יו"ר ש"ס דרעי וגנץ בכנסת, בנובמברצילום: אמיל סלמן
חיים לוינסון
חיים לוינסון

גוש הימין יקבל בממשלה הבאה את תיקי האוצר, ביטחון הפנים, הבריאות והחינוך, וחוסן לישראל תקבל את משרדי הביטחון, החוץ והמשפטים - כך עולה מהסיכומים שהושגו ביממה האחרונה (ראשון) בין הליכוד לחוסן לישראל. יו"ר הכנסת צפוי להיות מהליכוד, אך לבני גנץ תהיה סמכות וטו והוא יוכל למנוע את חזרתו של יולי אדלשטיין לתפקיד. קווי היסוד של הממשלה החדשה עוסקים, בשלב הזה, רק בהתמודדות עם מגפת קורונה. בשתי המפלגות אמרו כי ימשיכו בדיונים היום, במטרה לחתום על הסכם.

הרכב הממשלה הצפוי:

תיקי גוש הימין: ראשות הממשלה עד ספטמבר 2021 (בנימין נתניהו), אוצר, ביטחון פנים (מירי רגב), פנים (אריה דרעי), תחבורה, חינוך (נציג ימינה), בריאות (יעקב ליצמן), אנרגיה, הגנת הסביבה, בינוי ושיכון, פיתוח הנגב והגליל ודתות.

תיקי חוסן לישראל: ראשות הממשלה מספטמבר 2021 (בני גנץ); ביטחון, חוץ, משפטים, תקשורת, כלכלה, עבודה ורווחה, תרבות וספורט, חקלאות, עלייה וקליטה, תיירות ומדע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הלילה עם ראשי חוסן לישראל גנץ וגבי אשכנזי במעונו בירושלים, והצדדים הודיעו הבוקר כי הושגו בפגישה "הבנות והתקדמויות משמעותיות". בפגישה התקבל התנאי של חוסן לישראל שלא לכלול הבטחות תקציביות למפלגות החרדיות ולימינה או להתחייב לקדם חוקים מסוימים, בניגוד להסכמים קואליציוניים קודמים. חברים במפלגות השותפות ל"גוש הימין" הביעו אכזבה מהסיכום, וכמה מהם אמרו ל"הארץ": "נכנסנו לבלוק הזה כדי לדאוג לאינטרסים שלנו, ובסוף אנחנו לא מקבלים שום דבר".

בנוסף, הליכוד וחוסן לישראל צפויות לקדם השבוע הצעת חוק שתאפשר לנתניהו להמשיך לכהן בממשלה בזמן שמתנהל נגדו משפט, גם לאחר שראשות הממשלה תעבור לגנץ. הצעת החוק המתגבשת צפויה לעגן לראשונה את סמכויותיו של ממלא מקום ראש הממשלה. לפי ההצעה, הוא יקבל זכות וטו על החלטות שתקדם הקואליציה ויוכל לפסול מינויים בכירים בשירות הציבורי, כמו המפכ"ל. מקור בחוסן לישראל אמר כי "אנחנו מרוויחים באמצעות המהלך הזה יד על ההגה מהרגע הראשון, וזה קריטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ