מגפת קורונה | ראש שירותי בריאות הציבור בבג"ץ: שוקלים להרחיב משמעותית את מעקבי שב"כ

הרכב בראשות הנשיאה חיות דן בדרישה לבטל את התקנות המסמיכות את שב"כ ואת המשטרה לעקוב אחר אזרחים כחלק מהמאבק בהתפשטות המגפה. הדיון מועבר בשידור חי כחלק מפיילוט לשידור דיונים בפרופיל ציבורי גבוה

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופטים סולברג, חיות ומלצר נכנסים לדיון, היום בבג"ץ
השופטים סולברג, חיות ומלצר נכנסים לדיון, היום בבג"ץצילום: עמית שאבי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בג"ץ דן היום (חמישי) בעתירות נגד התקנות לשעת חירום המסמיכות את שירות הביטחון הכללי ואת המשטרה לעקוב אחר אזרחים כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, אמרה בדיון כי המשרד שוקל להרחיב משמעותית את השימוש באמצעי המעקב של שב"כ.

העותרים, עו"ד שחר בן מאיר, האגודה לזכויות האזרח, עדאלה וארגון העיתונאים, טוענים כי מעקבי שב"כ והמשטרה פוגעים בזכות לכבוד מתוקף חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. המדינה טוענת מנגד - באמצעות הפרקליטים שוש שמואלי וראובן אידלמן - כי התהליך נועד להציל חיים, וכי בנסיבות של התפרצות המגפה "קשה לומר שהחולה יחוש מבוזה או מושפל מאיסוף המידע ועיבודו".

סדצקי אמרה בדיון כי ההרחבה המוצעת תכלול מעקב שב"כ גם אחר המעגל השני של מגעים עם חולי קורונה - מגע עם מי שהיה במגע עם חולה. לדבריה, "אנחנו עוקבים כל הזמן אחר הטכנולוגיות החלופיות, אבל קודם צריך שיהיה חיסון אוכלוסייתי. ברגע שיהיה כזה ניתן תעודות לאנשים שלא יכולים להידבק. על אותם אנשים נבקש פטור כדי שלא נצטרך לקבל עליהם מידע".

נשיאת העליון אסתר חיות אמרה בדיון כי "אם הכלים של השב"כ הם עזרה ראשונה עד שמוצאים אמצעים אחרים זה דבר אחד. כל עוד לא רואים את הסוף של מצב החירום, ולא מחפשים אלטרנטיבות, אנחנו בבעיה. גם לשב"כ יש משימות נוספות". השופט נועם סולברג אמר בתשובה לטענות העותרים: "אומרים לנו שמערכת הבריאות קורסת, זה לא מצב של ביטחון לאומי שלפי החוק ניתן להפעיל את יכולות השב"כ?" המשנה לנשיאה חנן מלצר אמר כי "הזכות לחיים גוברת על הזכות לפרטיות".

סדצקי במסיבת עיתונאים, בחודש שעברצילום: אלכס קולומויסקי

נציגת הפרקליטות שמואלי אמרה בדיון כי "אנחנו באירוע חסר תקדים. מצב חירום מצריך אמצעי חירום. המדינה לא מקלה ראש בזכות לפרטיות, אבל מולה עומדת הזכות לחיים". בתשובה לשאלת חיות מדוע רק בישראל נדרשת הפעלת שירות חשאי לבלימת המגפה, אמרה שמואלי: "אולי מדינות אחרות פועלות לא טוב. באיחוד האירופי מתעורר שיח לגבי אפליקציות, כנראה אנחנו היינו זריזים יותר. כמויות אדירות של מתים זה לא משהו שאנחנו רוצים להידמות אליו". היא ציינה כי עד כה, מבין האנשים שנשלחו לבידוד בעקבות מעקב שב"כ - כ-4,600 התגלו כחולי קורונה.

שלשום הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא שוקלת להטיל משימות נוספות על שב"כ במסגרת המאבק בהתפשטות המגפה, בניסיון לשפר את הסיוע הניתן למשרד הבריאות, ולהסיר חלקית את המגבלות על חופש התנועה. ל"הארץ" נודע כי המשימה החדשה היא שימוש במידע ששב"כ כבר אסף כדי למפות אזורי תחלואה, באופן שיקבע אם ניתן להחזירם לשגרה.

מחסום משטרתי בכניסה לרמת גן, אתמולצילום: מגד גוזני

מתשובת המדינה עלה כי משרד הבריאות בחן חלופות מצד חברות פרטיות למעקב אחר חולי הקורונה שמקיים שב"כ, אך דחה את כולן עקב פגיעתן בפרטיות. שר הביטחון נפתלי בנט הציע לשתף פעולה עם חברת NSO, אך המדינה דבקה בפעילות שב"כ בשל מה שהגדירה "פגיעה גדולה יותר של החלופות בפרטיות, תוך חוסר יעילות יחסית לחלופה שנמצאה לבסוף". עוד נכתב בתגובה כי האלטרנטיבות "היו כרוכות באיסוף מידע מתוך האפליקציות המותקנות על המכשיר, איסוף מידע מחברות סלולר ואשראי ואף מגופים ביטחוניים, וחלופה אחת נדרשה לחיבור ידני למכשיר הנייד – פתרון לא ישים כשמדובר באלפי חולים".

הדיון המתקיים היום בבג"ץ מצולם ומועבר בשידור חי כחלק מפיילוט של צילום דיונים נבחרים בבית המשפט העליון, ובשעת השיא צפו בו כ-6,000 איש. שידור הדיונים הוא יוזמה שקידמה הנשיאה חיות להרחבת העיקרון המשפטי של פומביות הדיון. חוק בתי המשפט אוסר לצלם ולשדר בקול ובווידאו הליכים המתנהלים בבתי משפט, אלא אם כן ניתן לכך היתר, ובבית המשפט לא מתכוונים לפעול לתיקון החוק אלא לתת היתר לשידור לכל דיון בנפרד. כבר ב-2004 החליטה ועדה בראשות השופטת דורית ביניש לאשר שידורים כאלה, אך בפועל לא שודרו דיונים מהעליון עד 2014 ומאז הועברו רק שניים, אחד מהם בקול בלבד, והפיילוט לא נמשך. המשפטים היחידים ששודרו באופן מלא היו של אדולף אייכמן וג'ון דמיאניוק.

לפי התכנון, בשלב הראשון ישודר בכל חודש דיון אחד. לאחר תקופת הסתגלות, חיות והמשנה לה חנן מלצר, יבחנו אפשרות להגדיל את מספר השידורים. הדיונים שישודרו הם כאלה שיעסקו בסוגיות תקדימיות או בעלות פרופיל ציבורי גבוה. לשכת העיתונות הממשלתית מבצעת את השידור ואת הצילום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ