משפחה שכולה עתרה לבג"ץ נגד האיסור לעלות לבתי העלמין ביום הזיכרון

נתי סמדר, שאביו נרצח בפיגוע בירושלים ב-2002, טען בעתירתו כי אין בידי הממשלה את הסמכות לאשר את התקנות בזמן שישנה כנסת מכהנת, וכי מדובר בפגיעה לא מידתית במשפחות

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משפחות עולות לקברי יקיריהן בחלקה הצבאית בקריית שאול בתל אביב, לפני יום הזיכרון
משפחות עולות לקברי יקיריהן בחלקה הצבאית בקריית שאול בתל אביב, לפני יום הזיכרוןצילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בן למשפחה שכולה עתר היום (ראשון) לבג"ץ נגד האיסור לעלות לבתי עלמין ביום הזיכרון. העותר נתי סמדר, שאביו חיים סמדר נרצח ב-2002 בפיגוע בירושלים, טוען באמצעות עורך דינו, איתמר בן גביר, כי אין בידי הממשלה את הסמכות לאשר את התקנות בזמן שישנה כנסת מכהנת. עוד טוען סמדר כי מדובר בפגיעה לא מידתית וב"קשר לא רציונלי בין האינטרס לשמור על בריאות העם לבין החובה לאפשר למשפחות השכולות לכבד את זכרם של יקיריהם".

לפי התקנות שאושרו בשבוע שעבר בישיבת הממשלה, מיום שני - ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה - בשעה 16:00 ועד צאת יום הזיכרון ביום שלישי - לא יתאפשרו ביקורים בבתי עלמין ובאתרי הנצחה. המהלך מגיע בניסיון למנוע התקהלויות במסגרת ההגבלות להתפשטות נגיף הקורונה. העותר ביקש לקבוע דיון דחוף בנושא ולהוציא צו ביניים שיאסור על קיום הסעיף בתקנות.

החלקה הצבאית בהר הרצל, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

סמדר השווה בין ההיתר להשתתף בהפגנות ולערוך קניות תחת מגבלות ושמירה על היגיינה, לבין העלייה לבתי העלמין ביום הזיכרון. הוא הציע להגביל את הכניסה למשפחות השכולות בלבד.

"זו תקנה מבישה, אומללה, שאין לה שום מקום לא במדינת ישראל ולא בשום מדינה דמוקרטית", מסר עו"ד בן גביר. "איך יכול להיות שאוסרים על בן שאבא שלו נרצח להגיע לבית העלמין לבכות את לכתו, בשעה שהיום, כל עם ישראל יכולים להסתובב במרכולים ובחנויות, לקנות מוצרי אופטיקה, חשמל, פלאפונים, ספרים ולהשתתף בהפגנות? זה יוצר תוצאה אבסורדית. זאת החלטה לא חוקית, לא הגיונית, לא נכונה ולא מוסרית ולכן אנחנו מבקשים מבית המשפט העליון לקיים דיון דחוף בעניין הזה".

גורמים במשטרה אמרו בשבוע שעבר ל"הארץ" כי על אף התקנות, אין בכוונתם להתעמת עם משפחות שכולות כדי למנוע מהן להיכנס לבתי העלמין ולאתרי ההנצחה. בארגון ציינו כי כוחות שיטור לא ימנעו גישה רגלית אל בתי העלמין - אף שבהוראת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השערים יהיו נעולים בזמן קיום הטקסים המצומצמים. "נהיה מצווים לפעול מול משפחות ברגישות מקסימלית ובהרבה אורך רוח", מסרו גורמים במשטרה והוסיפו כי השוטרים לא יפעילו כוח ויתבקשו לנהוג "ברגישות ובשום שכל" עם משפחות שיבקשו להתייחד עם יקיריהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ