בג"ץ דחה את העתירה נגד האיסור לפקוד בתי עלמין ביום הזיכרון

בפסק הדין כתבו השופטים כי "על אף הצער והכאב שעתירה זו עוררה בלב כולנו, איננו רואים מנוס מדחייתה". העותר, שאביו נרצח בפיגוע בירושלים, הציע כי רק המשפחה הגרעינית של החלל תורשה לפקוד את הקבר, אך המדינה והשופטים התנגדו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הר הרצל, היום
הר הרצל, היוםצילום: אמיל סלמן
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בג"ץ דחה את העתירה נגד האיסור לפקוד את בתי העלמין ואתרי ההנצחה ביום הזיכרון. האיסור נכנס לתוקפו היום (שני) בשעה 16:00 ויפקע מחר בצאת יום הזיכרון. הממשלה החליטה לאסור על ביקור בבתי הקברות מחשש להתפשטות נגיף הקורונה, ואישרה את המהלך בתקנות לשעת חירום. השופטים יצחק עמית, יעל וילנר ועופר גרוסקופף קבעו כי ההסדר שנקבע בתקנות "אינו בלתי חוקתי" וחתמו את פסק הדין במלים "אי לכך, ועל אף הצער והכאב שעתירה זו עוררה בלב כולנו, איננו רואים מנוס מדחייתה".

את העתירה נגד האיסור הגיש אתמול לבג"ץ עו"ד איתמר בן גביר בשם נתי סמדר, שאביו חיים נרצח ב-2002 בפיגוע בירושלים. בעתירה נטען כי הממשלה אינה מוסמכת לאשר תקנות לשעת חירום בנושא בעוד שישנה כנסת מכהנת. עוד נטען כי החלטת הממשלה פוגעת במשפחות השכולות באופן בלתי מידתי, ושהיא מגלמת "קשר לא רציונלי בין האינטרס לשמור על בריאות העם לבין החובה לאפשר למשפחות השכולות לכבד את זכר יקיריהן".

הדיון בבג"ץ, היוםצילום: אמיל סלמן

לפי העותר, הממשלה יכולה היתה להימנע מאיסור גורף על ביקורים בבתי קברות, "ולהסתפק באמצעי פוגעני פחות, כגון חבישת מסיכה והקפדה על מרווחים בין באי בתי העלמין". לדבריו, "הוראת השעה מפלה לרעה את הציבור המבקש להיכנס בשעריהם של בתי העלמין הצבאיים ופוגעת בעקרון השוויון, לנוכח ההיתר שניתן לאזרחים להשתתף בהפגנות ולצאת לקניות. הערך הטמון במתן אפשרות למשפחות השכול לעלות לקברי יקיריהן בוודאי אינו נופל מהזכות להפגין או לקנות רהיטים".

בדיון היום הציע סמדר כי רק למשפחה הגרעינית של החלל תינתן אפשרות לפקוד את קברו, אך המדינה התנגדה לכך וגם השופטים הסתייגו מכמה טעמים: ראשית, כפי שכתב עמית בפסק הדין, "קשה לראות כיצד ניתן לאכוף את האיסור תוך שמירה על כבוד המקום ועל רגשות בני המשפחות. מי שוטר או חייל עם לב של אבן, שביום זה יעמוד בפתח בית העלמין ויסנן את הנכנסים בשאלה כואבת ונוקבת: מי אתה ומה קרבתך לחלל הטמון בבית עלמין זה?"

שנית, הוסיפו השופטים, "כפי שציין בפנינו בא כוח המדינה, ההצעה לא עומדת בהנחיות משרד הבריאות לגבי המרחקים בין האנשים, ואף מעוררת בעיות לוגיסטיות - בין היתר, כאלה הקשורות בהיסעים לבתי הקברות - וכמובן בעיות אכיפה. אך מעבר לקשיים המעשיים, הצעתו של העותר מעוררת קושי אנושי-רגשי. היא עלולה ליצור מחלוקות כואבות וקורעות לב - האם או האלמנה? האם או האב? היתום או האח? חזקה על המועצה הציבורית להנצחת החייל והגורמים המקצועיים במשרד הביטחון, שהגיעו למסקנה כי הנזק הרגשי והאנושי הכרוך באפשרויות מעין אלה גדול מתועלתו". הם אף העריכו כי ההצעה "טומנת בחובה סיכון להידבקות המונית".

לבסוף נכתב בפסק הדין כי מאחר שהמדינה התייעצה עם ארגוני המשפחות השכולות לפני החלטתה, "היוועצות זו היא בעלת חשיבות, ויש בה כדי לתמוך במסקנה כי ההסדר שנקבע הוא מידתי ומאזן בצורה סבירה בין הפגיעה הכואבת בזכויות המשפחות השכולות וברגשותיהן, לבין הצורך להגן על בריאותן ועל בריאות הציבור".

בתגובה על החלטת בג"ץ מסר עו"ד בן גביר: "מתפלל שלא נראה מראות של משפחות שכולות שלא מאפשרים להן להיכנס לקבר יקיריהן. שיקולי הבריאות ברורים וחשובים, אך נדמה לי שהמדינה יכלה לאזן ולאפשר עלייה של משפחה גרעינית לקבר, ואני מצר על כך ששופטי בית המשפט העליון לא מצאו לנכון להתערב. מה שמותר למפגינים צריך גם להיות מותר להורים שכולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ