המחלקה לחקירות שוטרים חקרה אמש (חמישי) תחת אזהרה את שוטר הסיור מתחנת ראש העין שירה אתמול למוות בתושב העיר הלוקה בנפשו, בחשד לירי שלא כדין. עם סיום החקירה הוא שוחרר בתנאים מגבילים והורחק למשך שבוע מתחנות משטרה.

כשנשאל בחקירתו מדוע ירה מספר רב של כדורים לעבר שיראל חבורה, השיב השוטר כי חש בסכנת חיים לאחר שהאחרון תקף אותו בסכין. מצלמות אבטחה תיעדו את עיקר התקרית ובה נראה חבורה תוקף את השוטר ככל הנראה באמצעות סכין בעוד השוטר נמלט ממנו, מתעמת עמו ולבסוף הודף אותו ויורה בו כמה פעמים כשהוא על הארץ - עד שמת.

עו"ד שגיא בלומנפלד ממשרד ברטל-כהן, המייצג את השוטר, מסר: "הסרטון שהופץ באמצעי התקשורת מדבר בעד עצמו. נוכח סכנה מיידית ומוחשית לחייו, לא נותרה לשוטר ברירה אלא לבצע ירי לעבר המנוח. אלמלא פעל השוטר להגן על חייו כדין, מהדורות החדשות היו מדווחות על אירוע שונה בתכלית. הלוואי שהיה סוף אחר לאירוע טראגי זה".

לפי המשטרה, אמו של חבורה, בן 30, היא שהזעיקה את המשטרה ודיווחה כי בנה נושא סכין בידו ורוצה לשחוט את חיות המחמד שבבית. היא סיפרה על השתלשלות האירועים בימים שקדמו למות בנה: "שלשום הלכתי להגיש תלונה במשטרה. החוקר לא האמין לי, אמר לי ללכת לגהה. בגהה אמרו לי ללכת למשטרה. במשטרה אמרו שייקחו אותו רק אם יש אלימות. גם אם הוא דקר את השוטר, למה לא לנטרל אותו?".

אביו סיפר כי לאחר שאשתו הזעיקה את המשטרה, "השוטר שאל את הילד מה הוא רוצה לעשות. הילד שלי אמר לו - אני רוצה לדקור את החתול", תיאר. "השוטר אמר לי, 'הילד שלך אלים'. אמרתי לו שזה לא נחשב אלימות. הבת שלי התחילה לדבר עם השוטר. בינתיים הילד נכנס לסחרור, ראה את השוטר, נכנס פנימה למטבח והוציא סכין. השוטר ראה את זה והתחיל לירות בו. הילד שלי רץ והשוטר ירה בו כמה פעמים".

לאחר הירי שכנה סיפרה כי אחותו של חבורה צעקה לעבר השוטרים: "תירו לו ברגליים, למה יריתם לו בלב?". אחד השכנים הוסיף: "גם אם הוא בא אליו עם סכין, השוטרים יודעים שהוא לא בסדר". המשטרה מסרה אתמול כי "מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי השוטר פעל כמצופה ממנו, לנוכח סכנת החיים הממשית והברורה שבה היה מצוי".

חבורה שוחרר מאשפוז פסיכיאטרי לפני חצי שנה והוגשו נגדו שני כתבי אישום בשנים האחרונות על אירועי אלימות. ב-2012 הוגש נגדו כתב אישום לאחר שהשתולל בביתו ותקף את אמו ואת אחיו. לפי המסמך, הוא השליך שולחן זכוכית על הרצפה ונמלט מהמקום.

בית משפט השלום הוציא צו הגנה לאמו מפניו, אולם הוא הפר אותו כאשר שב לביתה ושוטרים נאלצו להוציאו מהמקום. שבועיים לאחר מכן הגיע שוב לבית אמו וסירב לעזוב את המקום. לפי האישום, כאשר שוטר הגיע למקום וביקש ממנו להתלוות אליו, תקף הנאשם את השוטר בבעיטות. שופטת השלום בפתח תקוה, ניצה מימון-שעשוע, גזרה עליו חצי שנת מאסר על תנאי.

כעבור שנה הוגש נגד חבורה כתב אישום נוסף על אירועי אלימות, בהם תקיפת שוטרים. ההליכים בתיק נפסקו ב-2014 עקב חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ