נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שר המשפטים, אמיר אוחנה, מסר היום (ראשון) כי היועץ המשפטי לממשלה אינו יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה "בהיעדר כל מקור חוקי לכך", ועל כן ממלאת מקום מנכ"ל משרד המשפטים, סיגל יעקבי, תשא באחריות הניהולית לכל הגופים במשרד עד להודעה חדשה. "אנחנו עדיין חיים במדינת חוק", כתב אוחנה לנציב שירות המדינה, והוסיף כי הפרקליטות "אינה ישות חיצונית השייכת למאן דהוא".

ביום חמישי הוציא בג"ץ צו זמני שמנע את הארכת כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד. יום שישי היה היום האחרון לכהונתו של אלדד, והיום שבו ניתן הצו היה המועד האחרון שבו אוחנה יכול היה להאריך אותה. הצו מונע גם מינוי כל ממלא מקום אחר עד להכרעה בעתירה בעניין אלדד, כך שסמכויותיו של פרקליט המדינה עוברות לידי היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט. הבוקר כתב מנדלבליט לחברי הנהלת הפרקליטות כי מעתה, "החתום מטה יישא באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת פרקליטות המדינה, כאשר הניהול וההנחיה המקצועיים והארגוניים יבוצעו בפועל על ידי המשנים לפרקליט המדינה".

בתגובה כתב אוחנה לנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, כי הוא "כופר בסמכותו הנטענת של היועץ המשפטי לממשלה למנות את עצמו לממלא מקום פרקליט המדינה". השר ציין כי "אין חוק המעניק ומגדר את סמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה, ולא בכדי". לדבריו, "ריכוז סמכויות כזה, שנטל לעצמו אדם שלא פועל מכוח חוק, אינו עומד בהלימה עם אף עיקרון העומד בבסיס שיטתנו המשפטית".

השר הוסיף כי מצב שבו סמכויות פרקליט המדינה נתונות ליועץ "אף מעיב על האפשרות של בירור האמת בדבר נושאים הקשורים במה שמכונה 'פרשת הרפז', שכעולה מדיווחים שונים בתקשורת החל בעת האחרונה". בכך התייחס להודעתו של אלדד, כי הוא בודק מידע הנוגע לחלקו של מנדלבליט בפרשה.

בעקבות מכתבו של אוחנה פרסם מנדלבליט הודעה שבה נאמר כי "בשום פנים ואופן" אין בכוונתו למנות את עצמו לממלא מקום פרקליט המדינה, וכי "הצגת הדברים בצורה כזו היא שגויה". לדבריו, "מדובר בפתרון ביניים, שיושם כבר בעבר" - בין פרישתו של הפרקליט הקודם שי ניצן לבין כניסתו לתפקיד של אלדד. "סמכויותיו של פרקליט המדינה נשאבות מסמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה, ולכן בהיעדרו של פרקליט מדינה קבוע או ממלא מקום חוזרות סמכויות אלו באופן אוטומטי ליועץ המשפטי לממשלה", כתב. "מובן כי אין באמור לעיל כדי לגרוע כהוא זה מסמכויותיה של ממלאת מקום מנכ"ל משרד המשפטים, אשר פועלת בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת פרקליטות המדינה לצורך קידום הנושאים הניהוליים הקשורים לפרקליטות".

סוגיית זהותו של ממלא מקום פרקליט המדינה עוררה מחלוקת קשה בין אוחנה לבין מנדלבליט. תחילה החליט השר למנות לתפקיד את המשנה לפרקליטת מחוז המרכז, אורלי בן ארי-גינזברג, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי, שביקש למנות לתפקיד את המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה למברגר. לאחר שבג"ץ הקפיא את המינוי הסירה בן ארי-גינזברג את מועמדותה לתפקיד. אז בחר אוחנה במנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, דן אלדד. מנדלבליט התנגד גם למינוי זה, ומסר אז כי "שר המשפטים החליט, מטעמיו, למנות דווקא מועמד שהסברתי לו בפירוט כי אינו מתאים לתפקיד".

בימים האחרונים, לקראת סיום כהונתו של אלדד, התחדש העימות בינו לבין מנדלבליט. במכתב לנציב שירות המדינה טען היועץ כי קיימת מניעה משפטית להארכת כהונתו של ממלא המקום, ומתח ביקורת חריפה על תפקודו. "עמדתי המקורית, לפיה הוא איננו מתאים למלא תפקיד זה, רק התחזקה לנוכח התנהלותו", כתב. "בתקופה זו התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו, אשר לעמדתי, אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד".

"אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה", כתב מנדלבליט להרשקוביץ. לדבריו, אוחנה מסר לו "דיווחים חלקיים, ולעתים אף לא נכונים, כאשר נשאל מפורשות על נושאים שנדונו ביניהם" (בינו לבין אוחנה). היועץ הוסיף כי "מאז כניסתו לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות, שהיא חיונית בהנהלת הפרקליטות, כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה".

בתגובה טען אלדד כי מנדלבליט מבקש להביא להדחתו כיוון שהוא בודק מידע בעניינו. זאת לאחר שכתב חדשות 13 עקיבא נוביק הגיש למשרד המשפטים שאילתא בעניין נסיבות סגירת התיק נגד מנדלבליט, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, בפרשת הרפז. "מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט", מסר אלדד. "בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ