השופט מזוז דחה את בקשת אוחנה לפסול את עצמו מלדון בכהונת דן אלדד

שר המשפטים טען בשבוע שעבר שעל מזוז לפסול את עצמו מהדיון כי התבטא נגדו בעבר וכי היה יועמ"ש בעצמו. מזוז הוציא בשבוע שעבר צו שמונע את הארכת כהונת ממלא מקום פרקליט המדינה

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופט מזוז בבית המשפט העליון, ב-2016
השופט מזוז בבית המשפט העליון, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שופט בית המשפט העליון מני מזוז דחה היום (שני) את בקשת שר המשפטים אמיר אוחנה שיפסול את עצמו מלדון בעתירה נגד הארכת כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. כהונתו הזמנית של אלדד הסתיימה בשבוע שעבר, והשופט מזוז הוציא צו שמונע את הארכתה או מינוי אדם אחר לתפקיד במשך שבועיים.

אוחנה כתב למזוז כי עליו לפסול את עצמו בין היתר מפני שכיהן בעצמו כיועץ המשפטי לממשלה. זאת, על רקע המאבק בין היועץ המשפטי לממשלה הנוכחי, אביחי מנדלבליט, לבין אלדד.

אוחנה בטקס הפרידה מפרקליט המדינה שי ניצן, בדצמברצילום: אוהד צויגנברג

מזוז כתב על כך בהחלטתו כי הוא סיים את תפקידו כיועץ המשפטי לממשלה לפני יותר מעשור, שבבית המשפט כיהנו במשך השנים כמה שופטים ששימשו קודם כיועצים משפטיים לממשלה ושמעולם לא נקבע כי הם פסולים בשל כך מלדון בעניינים הקשורים למשרד המשפטים, לפרקליטות או ליועץ. "גם מחלוקות בין יועצים משפטיים לשרי משפטים אינם דבר חדש או חריג והם ליוו את כהונת היועצים המשפטיים לדורותיהם, ברמות שונות, מאז ראשית המדינה ועד היום", הוסיף.

עוד טען אוחנה בבקשתו כי מזוז התבטא נגדו בכנס בנובמבר. "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי, באמירה פומבית לפיה זה בעייתי ששר המשפטים לעומתי למערכת", טען אוחנה. על כך כתב מזוז כי התייחס באופן כללי ל"שר לעומתי" ולא באופן ספציפי לאוחנה. "הדוגמה שצוינה התייחסה דווקא לשר להגנת הסביבה", הסביר, "וכל זאת תוך הדגשה כי זהות השר אינו עניין המסור להחלטת המערכת המשפטית". לדברי מזוז, "אין בדברים אלה כל הבעת עמדה אישית כלפי המבקש, או פעולה או החלטה קונקרטית שנקט, וממילא אין בכך כדי להקים עילת פסילה".

בהודעה לעיתונות שמסר לאחר שליחת בקשת הפסילה כתב אוחנה: "טוב היה עושה השופט מזוז אם היה פוסל עצמו מלדון בסוגיה בה בעצם הכריע כבר מראש, בפומבי ובאופן ברור ומובהק (ומנוגד לחוק האמור). טוב היה עושה השופט מזוז אם לא היה מתבטא בפומבי נגד שר המשפטים, ומשעשה זאת - היה פוסל עצמו מלדון בעתירות נגדו".

לפני כשבועיים הודיע מנדלבליט לנציב שירות המדינה כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של אלדד. לדבריו, בעבודתו של אלדד התגלו כשלים מקצועיים וערכיים, הוא הסתיר ממנו נושאים שטיפל בהם ופגישות שקיים עם השר אוחנה, מסר לו דיווחים לא נכונים בעניין וקידם נושאים לא דחופים באופן תמוה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ