הגר שיזף
הגר שיזף

בית המשפט העליון דחה ביום ראשון ערעור שהגישו חמישה מורשעים במעשי אלימות כלפי פלסטינים על חומרת גזר דינם והרשעת שניים מהם בחברות בארגון טרור. עם זאת, הוא הקל בעונשו של אחד מהם. חלק מהמורשעים הציתו מכוניות, החזיקו נשק, השליכו רימוני גז ובקבוקי תבערה וריססו כתובות. בדחיית הערעור כתב השופט מני מזוז כי "עקב היסטוריה של העם היהודי הרוויה ברדיפות, יש לנו מחויבות מיוחדת למאבק במעשי רדיפה וגזענות".

מזוז קבע כי מעשיהם של שניים מהמערערים, שהורשעו בחברות בארגון טרור, הם "מעשי טרור במסגרת ארגון טרור". עוד הוא ציין כי המעשים מעידים על מניע אידאולוגי מובהק, וכי מדובר ב"רצף של עבירות שבמרכזן הכוונה לפגוע בגוף וברכוש של פלסטינים חפים מפשע לשם הטלת אימה". בנוסף, מזוז ציין כי הרקע למעשים היה פעולות תגמול על פיגועים שבוצעו נגד יהודים, או כמחאה על התנהלות הממשלה בפרשת דומא, כפי שניתן היה ללמוד מהכתובות שריססו המורשעים בחלק מהמקרים.

הצתת רכב וריסוס כתובת נאצה בכפר ביתילו, שבוצעו על פי החשד על ידי שלושה מהמורשעים, אוקטובר 2015צילום: ABBAS MOMANI / AFP

לצד דחיית הערעור של ארבעה מהמורשעים, מזוז קיבל את ערעורו של מורשע נוסף (שמכונה מ"ח) והקל בעונשו משום שלטענתו עבר הליך שיקום. מזוז ציין כי אף שמ"ח לקח חלק מרכזי במעשי האלימות, הוא שיתף פעולה עם גורמי חינוך וטיפול מרגע שנעצר, ועל כן הפחית את עונשו מארבע שנות מאסר לשלוש שנים וחצי.

ב-2018 גזר בית המשפט המחוזי בלוד עונשי מאסר של שנתיים וחצי עד חמש שנים על שלושה מבין המורשעים. השלושה, אחים הגרים בהתנחלות נחליאל, הורשעו במסגרת הסדר טיעון בהצתה ותקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, ואחד מהם הורשע בחברות בארגון טרור.

לפי גזר הדין, ב-2015 שניים מהמורשעים השליכו רימוני גז וריססו כתובות על בית בכפר ביתילו שבאזור רמאללה, שבו ישנו בני זוג וילד בן תשע. שמותיהם של השלושה נאסרו לפרסום כיוון שהיו קטינים או שירתו בצבא בעת ביצוע המעשים. במסגרת הסדר טיעון, השלושה הודו בפרטי כתב האישום המתוקן ונקבע כי אחד מהם ירצה חמש שנות מאסר, השני ארבע שנים וחצי והשלישי 32 חודשים. עונשו של מורשע נוסף שערעורו נדחה הינו 12 חודשי מאסר בפועל בניכו יומיים שהם ימי מעצרו.

מארגון יש דין, המלווה את הקורבנות הפלסטינים של המורשעים, נמסר כי "נקבע באופן רשמי כי מה שמכונה בקלות ראש ׳תג מחיר׳ הוא לא פחות מטרור מאורגן. ע"פ הנתונים שלנו, ברובם המכריע של פשעי השנאה נגד הפלסטינים, המתנחלים כלל לא יועמדו לדין. אנחנו מצפים שקביעה זאת תשנה את האופן שבו המדינה פועלת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ