בימין בירכו על החלטת בג"ץ: "יש ריבון בישראל - העם, והוא אמר את דברו"

רגב, ארדן ושקד ברכו על דחיית העתירות נגד ההסכם הקואליציוני והרכבת ממשלה בראשות נתניהו: "טוב שבית המשפט לא התערב". הורוביץ: היה צריך להחליט אחרת, אך לא צריך לעלות על בג"ץ עם דחפור

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו במליאת הכנסת, אתמול
נתניהו במליאת הכנסת, אתמולצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת
לוגו הארץ
הארץ

חברי כנסת מהימין ברכו על החלטת בג"ץ לדחות פה אחד את העתירות נגד ההסכם הקואליציוני והרכבת ממשלה בראשות נתניהו. שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) כתבה עם פרסום פסק הדין כי "טוב עשו שופטי ירושלים שלא התערבו. יש ריבון בישראל - העם, והוא אמר את דברו". השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בגל"צ הבוקר כי הוא "מברך על כך שבג"ץ לא התערב וכיבד את הבחירה של מיליון אזרחים ורוב בכנסת שרצו ממשלה ולא בחירות".

ח"כ איילת שקד (ימינה) כתבה כי "הטענות שעלו בעתירה הופכות את התהליך הפוליטי לתהליך משפטי, וטוב שבית המשפט נמנע מלהתערב". בניגוד לכך, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) טען כי "ככה עושים מהפכות בשקט ובהרדמה של הציבור. זה פסק דין אקטיביסטי על סטרואידים שמניח את התשתית לפסילת חוקי יסוד". עוד כתב סמוטריץ' כי "בג"ץ יתערב בהרכב הוועדה לבחירת שופטים. למעשה נתניהו מכר את הוועדה לבחירת שופטים לניסנקורן ולשמאל".

חברי כנסת מהשמאל הביעו את אכזבתם מפסק הדין. "בג"ץ היה צריך לקבוע שלא ניתן להטיל את המנדט להקמת ממשלה על נאשם בפלילים. מגיעה לנו ממשלה ללא שחיתות", כתב יו"ר מרצ ניצן הורוביץ, "אבל בג"ץ החליט אחרת, ובניגוד לימין אנחנו לא חושבים שבגלל זה צריך לעלות עליו עם דחפור". ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) כתבה כי "פסיקת בג"ץ היא ביטוי מובהק לכך שעריצות 'הרוב' היא חסרת מעצורים".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה שהיא מקבלת את ההכרעה, אך הוסיפה כי "גם אם זה חוקי, זה לא פחות מסריח". בדומה לכך כתבה התנועה לאיכות השלטון, בין העותרים לבג"ץ, כי "ממשלת נתניהו-גנץ היא מהות המונח 'כשר אבל מסריח'".

אתמול הודיע בג"ץ כי הוא דוחה פה אחד את העתירות נגד ההסכם הקואליציוני והרכבת ממשלה בראשות בנימין נתניהו. 11 השופטים שדנו בעתירות קבעו כי ככל שהדבר נוגע לתנאי הכשירות הקבועים בחוק, כתב אישום התלוי ועומד נגד חבר כנסת אינו מונע את הטלת תפקיד הרכבת הממשלה עליו, ולפיכך את מינויו לעמוד בראשה. עם זאת כתבו השופטים כי אין להסתפק בכך שחבר כנסת כשיר על פי חוק להרכיב ממשלה, וכי יש להפעיל את העיקרון שלפיו "כשירות לחוד ושיקול דעת לחוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ