השופט בדימוס מצא: בג"ץ פספס הזדמנות להניח תשתית ערכית לשלטון בישראל

לדברי שופט העליון לשעבר, בג"ץ התמקד בסוגיות טכניות "במקום לראות את המכלול, את הפיל שבחדר". הוא הוסיף: "באסכולה המשפטית שבה גדלתי השיקולים הערכיים תמיד נחשבו חלק מהדין"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצא, ב-2011. "הייתי מקבל את העתירות בלי שום ספק"
מצא, ב-2011. "הייתי מקבל את העתירות בלי שום ספק"צילום: אליהו הרשקוביץ
הארץ

שופט העליון לשעבר אליהו מצא ביקר היום (חמישי) את החלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ונגד הטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו. בראיון בכאן ב' אמר מצא כי "בית המשפט העליון החמיץ בפסק הדין הזה הזדמנות שאולי היא בלתי חוזרת לעת הזאת, להניח איזושהי תשתית ערכית למוסדות השלטון במדינת ישראל". מצא הוסיף כי הוא היה "מקבל את העתירות בלי שום ספק ולא רק אני. אני משוכנע שעוד כמה מוותיקי חבריי מבית המשפט בתקופה ההיא היו מקבלים את העתירות".

לדבריו, השופטים התמקדו בהנמקות טכניות מדוע אין להתערב בשיקול הדעת של חברי הכנסת או של נתניהו כמי שמקבל על עצמו את הרכבת הממשלה, "במקום לראות את המכלול, במקום לראות את הפיל בחדר". הוא הוסיף כי אין זה מתקבל על הדעת שנתניהו לא יכול לכהן כשר אבל כן יכול לכהן כראש הממשלה וציין: "אפילו מהמבחן של 'קל וחומר' היה צריך לפסול אותו".

השופטים חיות ומלצר בהקרנה בשידור חי של הדיון בבג"ץ, השבוע בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

מצא, שהיה אחד מחמשת שופטי בג"ץ שפסקו את הלכת דרעי-פנחסי ב-1993, אמר כי גם ראש הממשלה רבין, "על פי האות הכתובה של החוק לא היה חייב לפטר את דרעי ופנחסי מהמשרות שלהם. היה כתוב שהוא רשאי. ואז בא נשיא העליון שמגר ואמר שאת ה'רשאי' כאן יש לפרש כ'חייב', מפני שאם לא יפטר אותם זה יפגע באמון הציבור ברשויות השלטון וזה פגם מוסרי". הוא הוסיף: "באסכולה המשפטית שאני גדלתי בתוכה השיקולים הערכיים תמיד נחשבו חלק מהדין, השיקולים הערכיים היוו בסיס רציני מאוד להתערבות בפרשנות של חקיקה". לדבריו, "במדינה שמכבדת את עצמה, בשלטון שמכבד את עצמו, אף חבר פרלמנט לא היה מקבל על עצמו משרה של מועמדות לראשות הממשלה כשהוא אמור להתמודד עם אישומים כל כך חמורים של טוהר המידות".

בעניין ההסכם הקואליציוני, מצא אמר כי בניגוד לנטען על ידי המצדדים בו, הוא לא "משוכנע שיש כאן הגשמה של רצון הבוחר. יש הגשמה של רצונם של שני פוליטיקאים שכנראה איש מהם לא הצליח להקים ממשלה ולכן הם מצאו איזשהו בסיס לשיתוף אינטרסים צרים שלהם להחזיק בשלטון ברוטציה. זה לא בדיוק הכרעה דמוקרטית משותפת". עם זאת, הוא ציין כי "יש איזשהו פתח לתקווה שהחקיקה היום תייצר עילה חדשה לעתירה לבית המשפט העליון ואולי שם תימצא גם עילה להתערבות בסעיפים כאלה או אחרים".

הדיון בבג"ץ בעתירה נגד העברת המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו, ביום ראשוןצילום: יוסי זמיר

מצא נשאל אם הוא סבור שחבריו השופטים הושפעו מהלחץ שהופעל עליהם מחוץ לכותלי בית המשפט והשיב, "אני מקווה שלא", אך הוסיף, "אם כי ההכרעה פה אחד מחשידה אותם קצת". לדבריו, "אני חושב שבית המשפט לא צריך להגן על עצמו וההחלטה פה אחד מדאיגה אותי, כי אני קיוויתי שבתוך מקהלת החצוצרות של אומרי ההן יימצאו כמה חלילי פיקולו שיגידו 'רגע, רגע, זה לא מתקבל על הדעת'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ