לפני סיום תפקידו: אוחנה מאיים להקים ועדת בדיקה להתנהלות משרד המשפטים

שר המשפטים התייחס לפרסום בחדשות 13 לפיו שי ניצן נכנס למייל המשרדי שלו לאחר שסיים את תפקידו. ניצן, מתוקף היותו עובד מדינה, הוצא לחופשה בת שלושה חודשים עם סיום כהונתו ובמהלכה השתמש במחשב שלו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנהצילום: גיל אליהו
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

שר המשפטים אמיר אוחנה תקף הערב (שבת) את התנהלות עובדי משרד המשפטים, איים להקים ועדת בדיקה בנושא, האשים את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן כי פעל בניגוד לחוק - וגם הודיע כי יפנה למבקר המדינה. דבריו של אוחנה מגיעים לקראת סיום תפקידו כשר המשפטים, ולקראת אפשרות שיתמנה לשר לביטחון הפנים.

אוחנה אמר הערב כי "פרקליט מדינה לשעבר נכנס למערכות משרד המשפטים, לכאורה בניגוד לחוק". הוא הודיע כי יפנה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן לבדיקת הנושא, וכי אם אנגלמן לא יבדוק זאת - ישקול להקים ועדת בדיקה ממשלתית שתידרש לנושא. אוחנה התייחס לפרסום בחדשות 13 מאמש, שלפיו שי ניצן נכנס למייל המשרדי שלו לאחר פרישתו. ניצן הוצא לחופשה של שלושה חודשים לאחר תום כהונתו מתוקף היותו עובד מדינה, והבהיר בתגובה כי המשיך להשתמש במחשבו בזמן הזה, כנהוג.

פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן בטקס הפרידה ממנו, בדצמבר 2019צילום: אוהד צויגנברג

אוחנה טען את הדברים במסגרת פוסט שפרסם בפייסבוק לקראת סיום כהונתו במשרד המשפטים השבוע, עם השבעת הממשלה החדשה. אוחנה עשוי להתמנות לשר לביטחון הפנים עם הקמת הממשלה, כאשר על התפקיד מתמודדת גם השרה מירי רגב. אם לא ימונה לשר לביטחון הפנים, יקבל ככל הנראה את תיק התחבורה, החינוך או הבריאות.

ניצן מסר הערב: "טענת שר המשפטים אוחנה, שיחס לי פעולה שלא כחוק, היא מופרכת לחלוטין ומהווה חלק ממסע הדה-לגיטימציה המתמשך שלו כלפיי וכלפי פרקליטות המדינה, המונע משיקולים זרים וברורים. למותר לציין, שהשר אוחנה לא פנה אליי לקבל התייחסותי לטענה מופרכת זו לפני שפרסם ברבים את האשמותיו. העובדות בנושא הן פשוטות: בשלושת החודשים שלאחר תום כהונתי כפרקליט המדינה נותרתי עובד המשרד בחופשה. בתקופה זו המחשב האישי שלי נשאר ברשותי וגם כתובת המייל המשרדית המשיכה לשמש אותי. מדובר בפרוצדורה מקובלת לעובדים בחופשה והיא נעשתה בתיאום עם הגורם המוסמך. מאחר שבתום התקופה שהיתי בבידוד, המחשב הוחזר פיזית למשרד ב-6 באפריל. בכל התקופה מאז סיום כהונתי כפרקליט המדינה ועד החזרת המחשב למשרד, עשיתי שימוש רק במייל האישי שלי ולא נכנסתי לכל מאגר מידע משרדי כלשהו".

אוחנה טען בפוסט כי חיזוק אמון הציבור במערכות אכיפת החוק צריך היה להיות בראש סדרי העדיפויות שלהן, אולם "המערכות נגועות עמוק מדי בניגודי עניינים, בקשרים אישיים, קליקות ושיקולים זרים המונעים זאת". לדבריו, "החשדות הולכים ומתרבים, אבל היום גם אין פרקליט מדינה שיבדוק אותן. בינתיים, יש פרקליט מדינה לשעבר שנכנס למערכות משרד המשפטים, לכאורה בניגוד לחוק".

הוא הוסיף: "על כן החלטתי להיפגש מחר בבוקר עם מבקר המדינה ולבקש ממנו להיכנס לעובי הקורה. פשוט אין גורם אחר שיכול לקיים בקרה כוללת ואפקטיבית על הרעות החולות שבמערכת. לנציב הביקורת על הפרקליטות, אדם שיש לי הערכה רבה מאוד אליו – השופט רוזן – אין את הסמכויות בחוק לבצע זאת. אם מבקר המדינה ימנע מלבצע את הבדיקה, אשקול הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקה כוללת של כל הטענות החמורות המתרבות ונערמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ