שני פעילי ימין נחקרו בלהב 433 בחשד למעורבות באיומים על מנדלבליט

אחת מהם אמרה ל"הארץ": "אנחנו לא אחראים על מעשים של אנשים חסרי אחריות. כל מה שהחשידו אותי זה שמסרתי בקבוצה את הטלפון של מנדלבליט, והמספר שלו הרי רץ בכל הקבוצות של השמאל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט בישיבת ממשלה, בפברואר
מנדלבליט בישיבת ממשלה, בפברואר צילום: אמיל סלמן

שני פעילי ימין נחקרו הבוקר (חמישי) ביחידת להב 433 של המשטרה, בחשד למעורבות באיומים על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. השניים, חברים בקבוצות של תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, נחקרו לאחר שזומנו אמש בין היתר בחשד להפצת מספר הטלפון של מנדלבליט וכן לשליחת מסרים מאיימים כלפיו. השניים שוחררו לאחר החקירה בתנאים מגבילים.

אחת מהם, פעילה בשם אורלי לב, אמרה ל"הארץ": "על מה כל הבלאגן? אנחנו לא אחראים על מעשים של אנשים חסרי אחריות". לב, אחת הפעילות הבולטות ברשת למען נתניהו, הוסיפה כי "אם יש אנשים ששלחו הודעות למנדלבליט אז שיענישו אותם, אבל כל מה שהחשידו אותי זה שמסרתי בקבוצה את הטלפון של מנדלבליט. המספר שלו הרי רץ בכל הקבוצות של השמאל".

לדבריה, "אני מעולם לא איימתי ולא שלחתי לו שום הודעה - אז על מה זימנו אותי לחקירה? עכשיו אני מבינה את התחושה של ראש הממשלה שעושים לו עוול ורודפים אותו ואותנו".

התכתבות בקבוצה של פעילי הליכוד

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כתב הבוקר כי "האיומים על היועץ המשפטי לממשלה הם חציית גבול מסוכנת ואני בטוח שגורמי אכיפת החוק יטפלו במאיימים". לדבריו, "בממשלה שנקים אני מתכוון לתת גיבוי מלא לכל עובדי הציבור ומשרתיו. נדאג לשמור על פקידי הציבור ולכבד את שלטון החוק. ביקורת כן - הסתה ואיומים - לא".

עו"ד יצחק בם, שמייצג את לב, מסר: "מצער שמשטרת ההדלפות מנסה לדכא פעילות חברתית לגיטימית שנועדה לממש את עקרון האחריותיות של פקידים בפני הציבור. כוחו של היועץ המשפטי לממשלה הוא מוחלט ולא מבוקר, השפעתו על חיי הציבור בישראל אדירה - כוחו רב יותר מכוחם של ח"כים ושרים יחדיו. בדמוקרטיה לציבור יש זכות לשאול שאלות ולדרוש תשובות מאלה שאוחזים בכוח".

מנדלבליט התלונן אתמול במשטרה על איומים והטרדות שהופנו כלפיו. לפי הודעת משרד המשפטים, היועץ מסר עדות לגבי ההטרדות, "שנעשו ככל הנראה באופן מאורגן". ליועץ נשלחו הודעות כגון "תתאבד", "אתה פגיע" ו"נגיע אליך", לאחר שבקבוצות של פעילי ימין הופצה קריאה להטריד אותו. אחת הפעילות הפיצה בקבוצה "מחזקים את נתניהו" את מספר הטלפון של מנדלבליט וכתבה: "תתחילו להציק לו, לשאול אותו על הקלטות, טמטמו אותו".

התכתבות בקבוצה של פעילי הליכוד

אחד הפעילים אמר אתמול ל"הארץ": "ההודעות ששלחנו הן מחאה לגיטימית במדינה דמוקרטית. אמרנו ליועץ המשפטי מה אנחנו חושבים עליו ועל ההתנהלות שלו. אני הפצתי את המספר שלו למען המחאה. אם מישהו איים עליו בוודאי שלא ביקשתי זאת ולא רציתי שזה יקרה, ובטח שאני עצמי לא איימתי".

בשיחות סגורות באחרונה אמר מנדלבליט כי שר המשפטים אמיר אוחנה וממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, מנסים "להפיל" אותו, וכי אינו שולל מעורבות של ראש הממשלה בנימין נתניהו במאמצים אלה. היועץ הכחיש פרסום זה. בפברואר דיווח "הארץ" כי אנשיו של נתניהו אוספים מידע שלילי על היועץ כדי להביך אותו, וכי ראש הממשלה ביקש להיחשף לחומרי החקירה בפרשת הרפז. ב-24 במאי ייפתח משפטו של נתניהו על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ובהמשך יידרש מנדלבליט להכריע אם לפתוח בחקירה בעניין המניות שהחזיק בחברת SeaDrift.

בימים האחרונים דרשו אוחנה וחברים נוספים בליכוד לבחון שוב את התנהלותו של מנדלבליט בפרשת הרפז, שבה היה מעורב כפרקליט הצבאי הראשי. מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, דחה את בקשתו של אוחנה לפתוח בבדיקה בעניין, שכן קודמיו כבר בחנו לעומק את פרשת הרפז ונחשפו לתמלילי השיחות בין אשכנזי לבין מנדלבליט. לשיחות נחשף גם קודמו של מנדלבליט, יהודה וינשטיין, שהחליט לסגור את תיק החקירה נגדו אך מתח עליו ביקורת חריפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ