עימות בין סנגורי נתניהו לפרקליטות בשל בקשתו להיעדר מפתיחת משפטו: "התקפה פראית"

עורכי הדין של ראש הממשלה הגישו לביהמ"ש את הבקשה לפטור אותו לדיון ביום ראשון, בטענה כי מאבטחיו יפרו את הוראות הקורונה. הפרקליטות התנגדה לבקשה, והסנגורים טענו כי היא פועלת "ממניעים לא ענייניים". הפרקליטות: "הודעתם כוזבת ומתלהמת"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בהשבעת הכנסת, שלשום
נתניהו בהשבעת הכנסת, שלשוםצילום: עדינה ולמן / דוברו
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

עורכי הדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו הגישו הערב (שלישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים את בקשתו להיעדר מפתיחת משפטו, בין היתר בטענה כי הנוכחות שלו ושל מאבטחיו בבית המשפט תחרוג ממגבלות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה. זאת, לאחר שהפרקליטות הודיעה היום כי היא מתנגדת לבקשתו. סנגוריו של נתניהו הגיבו להודעת הפרקליטות ואמרו כי היא "אינה נובעת ממניעים עניינים ובאה לשרת את המסע התקשורתי". הפרקליטות כינתה את תגובת הסנגורים "התקפה פראית".

נתניהו העביר אתמול לפרקליטות את בקשתו, כדי שזו תחווה דעתה לפני הגשת הפנייה לבית המשפט. ראש הממשלה, המואשם בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, טוען כי התייצבותו לדיון הטכני מיותרת ו"תעלה לציבור הון". בבקשה שהוגשה לבית המשפט נטען עוד כי לראש הממשלה יתלוו "כחמישה מאבטחים", וכי בשל כך "לא יתאפשר קיומו של דיון".

בית משפט המחוזי בירושלים, בינוארצילום: אוהד צויגנברג

בתשובת הפרקליטות היום נכתב כי לנוכחות נאשם במשפטו "חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם". לפי הפרקליטות, "הדברים בדבר מראית פני הצדק מתעצמים ביתר שאת בשעה שעסקינן בדיון הקראה שהינו הדיון הפותח את משפטו של הנאשם. דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין".

בפרקליטות ציינו כי הנימוקים שהוצגו בבקשתו של ראש הממשלה להיעדר מפתיחת משפטו אינם מצדיקים מצב כה חריג, והזכירו כי הנחת המוצא בהליך הפלילי היא שנאשם נוכח במהלך ניהול המשפט בעניינו. עוד הבהירו כי החלטתם מתייחסת רק לדיון ההקראה שבפתח המשפט, ואין בה הבעת עמדה ביחס לבקשות אחרות, אם יוגשו.

פרקליטיו של נתניהו, עמית חדד ומיכה פטמן, אמרו כי "תגובת הפרקליטות מופרכת בעליל". לדבריהם, מדובר בדיון טכני ולכן אין צורך ענייני שנתניהו יהיה בו. "יתר על כן, בנסיבות מסוימות הפסיקה מתירה למי שמיוצג על ידי עורך דין להיעדר מחלק ניכר מישיבות ההוכחות בהמשך המשפט".

לדברי חדד ופטמן, "אין מנוס מלקבוע שתגובת הפרקליטות אינה נובעת ממניעים ענייניים אלא באה לשרת את המסע התקשורתי, להציג תמונה של ראש הממשלה נתניהו על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין 'רק לא ביבי'". השניים הוסיפו: "למקרה שמישהו לא שם לב, הבחירות כבר הסתיימו וראש הממשלה נתניהו פועל במרץ במסגרת ממשלת האחדות שהקים לטפל בבעיות הבוערות של הקורונה, הכלכלה והחזרת אנשים למעגל התעסוקה. הוא ימשיך לעשות זאת גם ביום ראשון, לפני ואחרי הדיון בבית המשפט".

בתגובה לעורכי הדין, הפרקליטות מסרה כי "הודעת הסנגורים לתקשורת היא בלתי מתקבלת על הדעת, מעבר לכך שהיא כוזבת ומתלהמת. בקשת הסנגורים שראש הממשלה לא יתייצב להקראה עם יתר הנאשמים נשענה על נימוקים הקשורים באבטחה ועלויות. לא היה בה שום נימוק שקשור להצגת תמונה של מר נתניהו על ספסל הנאשמים. ממילא תגובת הפרקליטות לא התייחסה לשיקול הזה בשום אופן, אלא לשיקולים ענייניים בלבד. צר לנו על כך שעורכי הדין נתנו ידם להתקפה פראית נגד עמיתיהם, נציגי התביעה, ועל הניסיון הכוזב ליחס לנציגי הפרקליטות שיקולים זרים שלא ממין העניין".

משפט נתניהו היה אמור להיפתח ב-17 במארס, אך יומיים לפני כן הודיעו השופטים כי הוא יידחה בחודשיים בעקבות הכרזת שר המשפטים אז, אמיר אוחנה, על מעבר למתכונת חירום בבתי המשפט בשל התפשטות נגיף הקורונה. בתחילת החודש הודיעה הנהלת בתי המשפט כי תרחיב את פעילותה מחדש, לרבות דיון בתיקי נאשמים שאינם עצורים - ובכך אישרה כי משפט נתניהו יוכל להיפתח כמתוכנן ב-24 במאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ