בית המשפט דחה את בקשת נתניהו להיעדר מפתיחת משפטו

השופטים פרידמן-פלדמן, בר-עם ושחם סירבו לבקשת ראש הממשלה שלא להגיע לדיון ביום ראשון הקרוב, וקבעו כי עליו "להתייצב ולומר את דבריו בבית המשפט". נתניהו טען כי הגעתו מיותרת, תכביד על קופת המדינה ותפר את הנחיות הקורונה בשל הגעת מאבטחיו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו במליאת הכנסת, השבוע
נתניהו במליאת הכנסת, השבועצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (רביעי) את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטור אותו מהתייצבות לפתיחת משפטו, ביום ראשון הקרוב. נתניהו לא יוכל לערער על ההחלטה, ויידרש להגיע לדיון באולם בית המשפט להקראת כתב האישום בתיקים 1000, 2000 ו-4000.

השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם דחו את טיעוניו של נתניהו, וקבעו כי הנימוקים שהציג אינם מצדיקים חריגה מהכלל כי נאשם מתייצב לפתיחת משפטו. "כך הדבר בכל הליך פלילי, וכך גם בהליך הפלילי הנוכחי", כתבו השופטים בהחלטתם. נתניהו טען, בין היתר, כי הגעתו מיותרת ותכביד על קופת המדינה.

"לטענת המבקש נוכחותו אינה נחוצה למעמד ההקראה", כתבו השופטים, "שכן 'תרומתו בדיון תתמצה בכך שהוא יאשר כי קרא את כתב האישום והבין את תכנו', ולדבריו הוא קרא את כתב האישום מספר פעמים והבין את תכנו - זו בדיוק 'התרומה' הנדרשת ממנו – להתייצב לדיון ולאשר את הדברים. על המבקש, כמו יתר הנאשמים, להתייצב ולומר את דברו בבית המשפט".

בית המשפט המחוזי בירושלים, בינוארצילום: אוהד צויגנברג

השופטים דחו גם את הטענה כי בשל נוכחות המאבטחים של נתניהו לא ניתן יהיה לעמוד בהנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם מגפת הקורונה, המגבילות את מספר המשתתפים בדיון. הם ציינו כי בקביעת הנוכחים באולם כבר נלקח בחשבון מספר המאבטחים. הם סירבו גם לבקשתו של ראש הממשלה לאפשר ליותר מסנגור אחד לייצג אותו בדיון, ונימקו זאת בהגבלת הנוכחים באולם.

אתמול הגישו עורכי הדין של נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים את בקשתו להיעדר מפתיחת משפטו, זאת לאחר שהפרקליטות הודיעה כי היא מתנגדת לבקשה. בתשובת הפרקליטות אתמול נכתב כי לנוכחות נאשם במשפטו "חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם". סנגוריו של נתניהו הגיבו להודעת הפרקליטות ואמרו כי היא "אינה נובעת ממניעים עניינים ובאה לשרת את המסע התקשורתי". הפרקליטות כינתה את תגובת הסנגורים "התקפה פראית".

משפט נתניהו, המואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, היה אמור להיפתח ב-17 במארס. יומיים לפני המועד המתוכנן הודיעו השופטים כי הוא יידחה בחודשיים בעקבות הכרזת שר המשפטים אז, אמיר אוחנה, על מעבר למתכונת חירום בבתי המשפט בשל התפשטות נגיף הקורונה. בתחילת החודש הודיעה הנהלת בתי המשפט כי תרחיב את פעילותה מחדש, לרבות דיון בתיקי נאשמים שאינם עצורים - ובכך אישרה כי משפט נתניהו יוכל להיפתח כמתוכנן ב-24 במאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ