נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה דנה היום (חמישי) בפעם השנייה בבקשתו הרביעית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבקש מימון להגנתו המשפטית מאנשי העסקים נתן מיליקובסקי - בן דודו - וספנסר פרטרידג'. הוועדה ביקשה בתום הדיון מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט למסור חוות דעת על שאלת ניגוד העניינים בין נתניהו לפרטרידג', מאחר שהאחרון נמצא ברשימת עדי התביעה נגד ראש הממשלה. מהוועדה נמסר כי לאחר שתינתן חוות דעתו של מנדלבליט, היא תתכנס לדון בנושא שוב.

בשבוע שעבר חזרה הוועדה לדון במימון ההגנה המשפטית של נתניהו, לאחר שדחתה את שלוש הבקשות הקודמות. משפטו של נתניהו יתחיל ביום ראשון הקרוב, בבית המשפט המחוזי בירושלים.

אתמול, לאחר שהפרקליטות התנגדה לכך שנתניהו ייעדר מפתיחת המשפט - דחו שופטי המחוזי את בקשתו וכתבו כי הנימוקים שהציג אינם מצדיקים חריגה מהכלל שלפיו נאשם מתייצב לפתיחת משפטו. נתניהו טען בין השאר כי הגעתו מיותרת ותכביד על קופת המדינה, וכי בשל נוכחות מאבטחיו יופרו הנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם קורונה. השופטים ציינו כי בקביעת הנוכחים באולם הובא בחשבון מספר המאבטחים - וסירבו לבקשת רה"מ לאפשר לכמה סנגורים לייצגו, בנימוק שיש להגביל את הנוכחים באולם.

היועמ"ש מנדלבליט, בפברוארצילום: אמיל סלמן

לפני שבוע דן בג"ץ בעתירת התנועה לאיכות השלטון והתנועה לטוהר המידות, שדרשו כי נתניהו יחזיר 300 אלף דולר שקיבל ללא היתר ממיליקובסקי למימון משפטו. ועדת ההיתרים הורתה לנתניהו כבר בינואר 2019 להחזיר את הכסף ואת החליפות שקיבל ללא היתר מפרטרידג', כפי שחשף גידי וייץ ב"הארץ", אך כל אלה טרם הושבו.

העותרים קראו לבית המשפט להכריע מיהו בעל הסמכות לאכוף את השבת הכספים והרכוש. "אכיפת ההחלטה הוטלה על המשיבים 4-3 (היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, נ"ב), אשר עד לעצם יום זה עודם 'מתקוטטים' ביניהם על האחריות לאכיפת ההחזרה של הכספים שניתנו שלא כדין", כתבו בתנועה לאיכות השלטון.

מבקר המדינה אנגלמן, בפברואר. שינה את הרכב הוועדה לאחר שחבריה התנגדו לדיון חוזרצילום: אוהד צויגנברג

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, תמך בעמדה כי על נתניהו להחזיר את הכסף והחליפות וכתב כי "יש לקיים את החלטות ועדת ההיתרים". עוד מסר היועץ בתשובה לעתירה כי מי שצריך לאכוף את השבת הכספים הם "הגורמים הרלוונטיים במשרד המבקר". בדיון אמר עורך דינו של נתניהו, יוסי כהן, כי ראש הממשלה טרם השיב את הכסף בשל הדיון הצפוי בוועדת ההיתרים. "אם הוועדה תקבע שעל ראש הממשלה להחזיר את הכסף, נחזיר אותו", התחייב.

ועדת ההיתרים דחתה בנובמבר 2018 את הבקשה הראשונה של נתניהו בשני נימוקים: ראשית, לא ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות משפטיות הנובעות מחקירה פלילית על קשר עם בעלי הון. שנית, נתניהו סירב למסור הצהרת הון ומידע על טיב הקשר בינו לבין פרטרידג'. בינואר 2019 הגיש ראש הממשלה בקשה מחודשת, וגם היא נדחתה. נתניהו עתר נגד ההחלטה, ולאחר שניתן היתר לדיון נוסף - הוועדה דחתה ביוני 2019 "באופן סופי" את בקשתו המחודשת.

כעבור חודש, עם מינוי מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן, נזף האחרון בחברי ועדת ההיתרים על שדרשו מנתניהו להחזיר את הכסף שקיבל ממיליקובסקי ואמר כי חרגו מסמכותם. שלושה מחברי הוועדה התפטרו במחאה על התערבותו, והוא מינה במקומם שמונה חברים חדשים לוועדה - בהם, לצד משפטנים, גם מנכ"לי משרדי ממשלה לשעבר, שכמה מהם היו פעילים בעבר במפלגות ימין.

בינואר הגיש נתניהו בקשה רביעית שנומקה ב"שינוי נסיבות מהותי" - הגשת כתב אישום בעל שלושה סעיפים - המצדיק לעמדתו מתן היתר. התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד בקשה זו בנימוק שלוועדה אין סמכות לדון בה שוב משום שכבר הגיעה להחלטה סופית בעניין ומשום ששינוי הנסיבות כלל אינו רלוונטי. בחודש שעבר דחה בג"ץ את העתירה, והשופט מני מזוז כתב בהחלטתו כי "אין מקום לביקורת שיפוטית בשלב זה של ההליך, בטרם התקבלה החלטת הוועדה".

תגובות