המחוזי זיכה שני נאשמים בלינץ' במבקש מקלט בבאר שבע כיוון שחשבו שהוא מחבל

יעקב שמבה ורונן כהן הואשמו שהיכו את הבטום זרהום לאחר שמחבל ביצע פיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע. השופט: הנאשמים היו משוכנעים שהמנוח הוא אחד מתוך כמה מחבלים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תיעוד ממצלמות אבטחה שבו נראה אחד ממבצעי הלינץ' בועט בזרהום השרוע על הרצפה
תיעוד ממצלמות אבטחה שבו נראה אחד ממבצעי הלינץ' בועט בזרהום השרוע על הרצפה
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע זיכה הבוקר (שני) מחמת הספק את יעקב שמבה ורונן כהן, שהואשמו בלינץ' במבקש המקלט הבטום זרהום בתחנה המרכזית בבאר שבע ב-2015. השופט אהרון משניות קבע כי לא ניתן לשלול את טענת השניים כי היכו את זרהום מפני שסברו בטעות שהוא מחבל, זמן קצר לאחר שאירע פיגוע במקום.

זרהוםצילום: מפייסבוק

השופט משניות כתב בהכרעת הדין כי לאחר שצפה בחומר הראיות, הוא בטוח כי "הנאשמים היו משוכנעים שהמנוח הוא אחד מתוך כמה מחבלים". השופט כתב כי רצף הפיגועים באותה תקופה "יצר אווירה של פחד ובהלה בציבור" וכי הוא "אינו יכול להתעלם מההקשר של האירוע לאירועי הטרור התכופים שאירעו במדינה באותם ימים, קודם לאירוע שבו עסקינן ולהשלכות שיכולות להיות לכך על מצב התודעה של המעורבים".

עוד כתב השופט כי נקודת המוצא של הפרקליטות היתה כי הנאשמים היו יכולים להבחין "בין נטרול מחבל או מי שנחזה להיות כזה ובין תקיפת אדם ישע", והוסיף: "חוששני שהתייחסות כזו אולי נכונה ביחס למציאות אוטופית, שבה ניתן להבחין בנקל בין טוב לרע ובין עמית לטורף, אבל היא חוטאת למציאות הריאלית ולעולם המעשה, ואינה משקפת כראוי את הנסיבות המורכבות של הסיטואציה הקשה, שאליה נקלעו שלא בטובתם האנשים שהיו בתחנה המרכזית בבאר שבע בערב הפיגוע, והנאשמים שלפנינו בכללם".

עורך דינו של שמקה, איתמר ברקאי, אמר כי הוא מברך על ההחלטה, אך "באותה נשימה לא ניתן להתעלם מהעוול הנוראי שנעשה למרשי, לוחם בגולני בזמן האירוע, בעצם הגשת כתב האישום החמור והבזוי נגדו וזאת אך בשל פועלו כלוחם בזירת פיגוע חי ומתנהל ומתוך רצונו לחתור למגע עם מי שזוהה כמחבל ולהביא לסיומו של אירוע הטרור". לדבריו, "במצב דברים הגיוני ונורמלי היה זוכה מרשי לצל"ש על תפקודו באירוע, ואני עדיין סבור שכך צריך להיות גם היום".

שמבה (עומד משמאל) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

כתב האישום המקורי כלל ארבעה נאשמים שהואשמו בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, שעונשה המרבי הוא עד 20 שנות מאסר. שניים מהנאשמים, דוד מויאל ואביתר דמרי, חתמו על הסדר טיעון מקל שהפרקליטות הציעה לארבעתם, והודו בהתעללות בחסר ישע. דמרי נשלח לארבעה חודשי מאסר ועל מויאל נגזרו מאה ימי עבודות שירות. שמבה, שהיה אז חייל בגולני, ואיש השב"ס כהן, סירבו לחתום על ההסדר.

הלינץ' אירע באוקטובר 2015, אחרי שמחבל פתח בירי בתחנה המרכזית, הרג חייל ופצע עשרה נוספים. מויאל, דמרי, שמבה וכהן היכו את זרהום אחרי שחשדו שהוא המחבל. לפי הניתוח הפתולוגי שהגישה הפרקליטות, הארבעה גרמו במעשיהם לזרהום חבלות, חלקן חמורות, בהן שבר באפו. עם זאת, הבדיקה הפתולוגית קבעה כי זרהום מת משמונה קליעים שירו עליו שלושה אנשים, ולא מהמכות שספג. בשל כך, הארבעה לא הואשמו בעבירה של גרימת מוות.

כהן בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

זרהום, בן 29 במותו מאריתריאה, הגיע לבאר שבע כדי להוציא ויזה והיה בתחנה המרכזית כדי לחזור לביתו. לפי כתב האישום, זרהום היה אחד הפצועים הקשים ביותר במקום לאחר שנורה והוכה, אולם הוא פונה לבית החולים רק לאחר שפונו כל הפצועים מהמקום.

הפרקליטות מסרה לאחר הכרעת הדין כי תשקול אם להגיש ערעור. לדברי הפרקליטות, היא "סברה שהנאשמים ביצעו מעשי אלימות חמורים כלפי האזרח הפטום זרהום ז"ל, שהיה כבר ירוי, פצוע והתבוסס בדמו, מתוך מניע נקמני וכדי לכלות את זעמם, ולא כפי שטענו הנאשמים מתוך הגנה עצמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ