שופטי נתניהו דחו בקשה לחשוף חלקים מוסתרים במסמך אישור החקירה בתיק 4000

הפרקליטות התנגדה לבקשת סנגורי רה"מ לחשוף חלק ממסמך העוסק באישור היועמ"ש לפתוח בחקירה בתיק בזק-וואלה. לאחר שהשופטים עיינו במסמך, הם הודיעו כי לא מצאו לנכון לקבל את בקשתם

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמולצילום: ראובן קסטרו
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (שלישי) את בקשת עורכי דינו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחשוף את החלקים המוסתרים במסמך שבו נמצא אישור היועמ"ש לפתוח בחקירה בתיק 4000 - פרשת בזק-וואלה. הסנגורים טוענים כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא אישר כנדרש את פעולות החקירה נגד נתניהו.

הפרקליטות העבירה לסנגורי ראש הממשלה פרוטוקולים של ישיבות ממשרד המשפטים שבהם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר פעולות חקירה שונות בתיקי נתניהו. מרבית התוכן במסמכים הללו מוסתר, מלבד חלקי משפטים נטולי הקשר.

עורכי הדין ביקשו לחשוף תוכן מאחד המסמכים העוסק בתיק 4000, בקשה שהפרקליטות התנגדה לה. לאחר שהשופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם עיינו במסמך, הם הודיעו לעורכי הדין כי "לא מצאו כי יש מקום להורות על חשיפת החלקים המושחרים".

התובעת בתיק 4000, יהודית תירוש מפרקליטות מיסוי וכלכלה, דחתה אתמול את טענת הסנגורים של נתניהו, שלפיה החקירה בעניינו לא אושרה מראש כנדרש. היא ציינה כי החקירה התפתחה מחקירת הרשות לניירות ערך, שעסקה בהטבות שהעניק לכאורה מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר לבזק. "עלתה אינדיקציה שבעצם יש כאן משהו שהוא מעבר לפילבר, שקשור ביחסי נתניהו, אלוביץ' ואתר וואלה", הסבירה. "באים עם זה ליועץ והוא מאשר לחקור את המניע של פילבר. אלמלא היה צורך לבדוק משהו שקשור לנאשם 1 (נתניהו) לא היה צורך ללכת ליועץ, כי חקירת מניע של מנכ"ל משרד התקשורת היא לגמרי בסמכותו של פרקליט המדינה".

התובעת הראשית במשפט, ליאת בן ארי, דחתה גם היא את טענת הסנגורים ואמרה כי מנדלבליט אישר את כל פעולות החקירה כנדרש. "היועץ אישר את החקירות", אמרה. "אין דרישה להסכמה בכתב שלו לחקירות. הדברים נרשמו בתוך פרוטוקולים ברשימות פנימיות". עם זאת, היא הודתה כי "זה לא כתוב בצורה מיטבית". תירוש הוסיפה: "הייתי שמחה על אישור מסודר של היועץ לחקירות, זה היה חוסך לנו הרבה זמן. אבל במהות הוא אישר, חזרנו עם זה אליו פעם אחר פעם".

השופטת פרידמן-פלדמן הקשתה על בן ארי: "האישור בתיק 4000 ניתן הרבה אחרי שהחקירה החלה. אמרתם שהוא יכול לתת אישור בעל פה, אבל אנחנו מסתכלים על הפרוטוקולים ולא רואים (אישורים מפורשים)". התובעת השיבה: "יש שיח שלם על כל פעולה. אולי השורה התחתונה היא לא מספיק ברורה, אבל אפשר להבין שניתן אישור כזה".

השופט בר-עם הצטרף לפרידמן-פלדמן ושאל את בן ארי: "אם במזכר (שבו הצהיר מנדלבליט כי אישר את פעולות החקירה) היועץ מפנה לפרוטוקולים והתיעוד לא משקף את מה שהוא אומר, כמו שנטען, אז מה המשמעות של האמירה?". בן ארי השיבה כי די במזכר עצמו: "היועץ מעיד בעצמו שהוא עצמו אישר כל דבר".

השופטים החליטו אתמול כי שלב ההוכחות במשפט יחל רק לאחר שיכריעו בטענתו של נתניהו כי היועמ"ש לא אישר מראש את פעולות החקירה נגדו. בנוסף, הוחלט לערוך דיון לפי סעיף 144 לתקנות סדר הדין הפלילי, שבו מנסים השופטים להשיג הסכמות בין ההגנה והתביעה לגבי עדים שאין צורך לזמנם ועובדות שעליהן אין ויכוח. התדיינות כזו, שנועדה לייעל את המשפט, עשויה להביא לדחיית שלב ההוכחות אם תתקיים לפניו.

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?