ניר חסון
ניר חסון

המדינה תפצה בכשני מיליון שקלים נער פלסטיני ממזרח ירושלים שנפצע בעינו מירי כדור ספוג על ידי שוטר. המחלקה לחקירת שוטרים החליטה לסגור את תיק החקירה נגד השוטר בשל חוסר עניין לציבור.

התובע, איסמעיל חליל, תושב מחנה הפליטים שועפט, נורה על ידי שוטר ב-2015, כשהיה בן 15. באותו יום הגיעו מאות שוטרים למחנה כדי לאבטח את הריסת ביתו של אברהים אל-עקארי, שביצע פיגוע דריסה בירושלים בו נהרגו שני בני אדם. ביתו של אל-עקארי נמצא סמוך לבית הספר בו לומד חליל ומנהל בית הספר החליט לבטל את הלימודים מחשש לעימותים בין התלמידים לשוטרים. אביו של חליל אסף אותו לביתו.

בעת נסיגת הכוחות מהמחנה, לאחר ההריסה, שוטרים ירו כדורי ספוג לעבר פלסטינים שלטענת המדינה יידו לעברם אבנים. על פי כתב התביעה, באותו זמן עמד חליל בסמוך לביתו עם מספר חברים. למשמע קולות ירי הנערים ברחו מהמקום, וחליל נפגע מכדור ספוג שחדר לעינו. לאחר טיפול ראשוני במרפאה מקומית פנה חליל לבית החולים ברמאללה ומשם לבית החולים הדסה עין כרם, שם הוא אושפז במצב קשה בטיפול נמרץ. הרופאים נאלצו לעקור את עינו השמאלית והוא עבר צנתור מוח ומספר ניתוחים לתיקון הנזק בגולגולת, כולל השתלת פרוטזה. מאז הפגיעה חליל סובל מבעיות בריאותיות ונפשיות. הוא נאלץ לעזוב את בית הספר הרגיל בו למד ועבר ללמוד בבית ספר מיוחד.

איסמעיל חליל ב-2016צילום: טלי מאייר/האגודה לזכויות האזרח בישראל

שלושה חודשים לאחר המקרה הגיש עו"ד שלמה לקר, המייצג את משפחת חליל, תלונה במח"ש. שבעה חודשים לאחר המקרה קיבל לקר תשובה ממח"ש: "לאחר שבחנו את תלונתך ועיינו במכלול החומר הנוגע לאירוע...ולאחר ששקלנו בכובד ראש את מכלול הנסיבות הרלוונטיות לתלונה זו, הגענו לכלל מסקנה כי לא יהיה זה נכון לפתוח בחקירה פלילית במקרה זה, וזאת מטעמים הנוגעים לבחינת העניין הציבורי הכולל בחקירת התיק".

במקביל לתלונה במח"ש הגיש לקר תביעה אזרחית נגד המדינה בבית משפט השלום בחיפה. בתביעה טען לקר כי הירי היה בלתי חוקי ובניגוד להנחיות המשטרה ונבע מרשלנות, פזיזות או קלות דעת של השוטרים. המדינה טענה מנגד כי חליל אשם בפציעה שלו בכך שלא נשמע להוראות השוטרים או לא נהג בזהירות. המדינה הוסיפה בתגובתה כי באותה עת היו ידויי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר השוטרים בסמוך למקום בו נפגע חליל. לאחרונה, לאחר דיונים ארוכים, הסכימה המדינה להצעת פשרה לפיה תקבל משפחת חליל 1.92 מיליון שקלים כפיצויים.

מדובר בפיצויים יוצאי דופן לנפגעים על ידי המשטרה במזרח ירושלים. לדברי עו"ד לקר, הפלסטינים נדרשים לצלוח מחסומים גבוהים מאוד כשהם באים לבקש פיצויים במקרה כזה. "גם כאשר הנפגעים הם חפים מפשע, אפילו על פי הגדרת המדינה, דרכם לקבלת פיצויים כמעט חסומה", אומר עו"ד לקר, "ראשית, המחלקה לחקירת שוטרים עושה כל שביכולתה כדי למניעת את חקירת האירוע. שנית, בהעדר החלטה כי בוצעה עבירה פלילית, סיכויי התביעה האזרחית קלושים. זאת בין היתר בשל פסיקת בית המשפט העליון שהרחיבה מאוד את חופש הפעולה של השוטרים בכך שקבעה כי די בכך שהשוטר חש סיכון 'סובייקטיבי' כדי לפטור אותו מאשמה. שלישית, גם בתי המשפט נוטים, כדבר שבשגרה, לדחות תביעות נזיקיות של פלסטינים נגד המדינה".

מחנה הפליטים שועפט ב-2019צילום: אמיל סלמן

על פי נהלי המשטרה, אסור לירות כדורי ספוג לעבר קטינים ואין לירות לעבר קהל אלא רק לעבר פלג גוף תחתון של חשוד בהתפרעות או יידוי אבנים. בשנים האחרונות נפצעו עשרות ילדים בשל ירי כדורי ספוג, ורבים מהם איבדו את עיניהם. במקרה אחד נהרג נער כתוצאה מפגיעת כדור ברקתו. עד היום לא הועמד לדין אף שוטר בגין ירי לא חוקי של כדור ספוג.

ממח"ש נמסר בתגובה: "לאחר שנשקלו בכובד ראש מכלול הנסיבות הרלוונטיות, מח"ש הגיעה למסקנה כי לא היה מקום לפתוח בחקירה פלילית במקרה הזה ועל כן הוחלט לסגור את התיק".

בתוך כך, במקרה אחר תשלם המדינה ביחד עם חברת מודיעין אזרחי סכום של 230 אלף שקלים לתושב סילוואן שנורה על ידי מאבטח של החברה שמאבטח את בתי התושבים היהודים בשכונה מטעם משרד השיכון. התובע, מאזן עודה, נורה ברגלו ב-2010 בזמן שהיה בדרכו למסגד השכונתי זמן קצר לאחר שבמקום היו ידויי אבנים לעבר המאבטחים.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"