נתניהו תקף את הפרקליטות: ביצעה שימוש פסול בכוח שבידיה, כך נראה ניסיון הפיכה

בהצהרה לתקשורת, שעות לאחר תום היום הראשון בשלב ההוכחות במשפטו, טען נתניהו כי הפרקליטות פתחה בחקירה בניגוד לחוק וכי "ביצעה עבירות שלא קיימות בספר החוקים של שום מדינה דמוקרטית"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, הערב
נתניהו, הערבצילום: מתוך הפייסבוק של
לוגו הארץ
הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף היום (שני) בחריפות את הפרקליטות וכינה את פתיחת שלב ההוכחות במשפטו הבוקר "הצגה". "כל ההליך שהתנהל נגדי היה שימוש פסול בכוח השלטוני הדורסני שבידי הפרקליטות", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת, שעות לאחר תום היום הראשון בשלב ההוכחות במשפט נגדו, "הפרקליטות פתחה בחקירה בניגוד לחוק... ולמה הם עשו את זה? כי הם במסע ציד".

בנאום חריף, טען נתניהו שהפרקליטות "התעלמה מעדויות שלא תאמו את התזה הבסיסית שהציגה, הדליפה הדלפות... והגרוע מכל, היא סחטה עדים באיומים קשים עד כדי פירוק משפחותיהם". עוד אמר ראש הממשלה: "השימוש שהפרקליטות עשתה בכוח השלטוני שלה הוא הפגיעה האמיתי בשלטון החוק, בטוהר המידות". לדבריו, "כך נראה שימוש פסול בכוח שלטוני, כך מנסים להפיל ראש ממשלה חזק מהימין, כך נראה ניסיון הפיכה שלטוני".

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמולצילום: אורן בן חקון / POOL /

נתניהו התייחס בדבריו לנאום הפתיחה של התובעת הראשית במשפטו, ליאת בן ארי. "היא (הפרקליטות) הביאה עד תביעה שמחק שיחות בטלפון הנייד שלו. אנחנו מבקשים גישה לטלפון הזה. היא ניהלה מלחמת חורמה והתעקשה שלא ניתן להגיע אליו... תוך זמן קצר השיחות שוחזרו. הבנו למה לא הצליחו למצוא את השיחות. כי ההקלטות סותרות את התזה הבסיסית של הפרקליטות, הפוך לחלוטין ממה שהתובעת טוענת", אמר נתניהו, שישב באולם בית המשפט בזמן דברי הפתיחה של בן ארי, "וזו רק אחת מהשיחות ששוחזרו ונמחקו".

"הפרקליטות ביצעה עבירות שלא קיימות בספר החוקים של שום מדינה דמוקרטית", הוסיף נתניהו, "...מה שנעשה פה, השימוש הפסול בכוח השלטוני הדורסני של הפרקליטות, זה הדבר הלא מוסרי, הדבר הכל כך אנטי-דמוקרטי". יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, הגיב למתקפה של נתניהו על הפרקליטות וטען כי הוא זה שמנסה לבצע הפיכה שלטונית. "המתקפה שלו כנגד הפרקליטות נועדה למטרה אחת: דה-לגיטימציה לתוצאות המשפט וניסיון לצבור כוח בלתי מוגבל", דברי גנץ, "אני קורא לכל הסיעות להתאחד ולמצוא את הדרך להחליפו".

שלב ההוכחות במשפטו של נתניהו נפתח הבוקר בעדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה. ישועה הוא העד המרכזי בתיק 4000, שבו מואשם נתניהו בלקיחת שוחד. בעדותו סיפר על הלחצים להטיית הסיקור באתר לטובת ראש הממשלה ובני משפחתו, וקשר בינם לבין הציפייה של בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', להטבות מצד נתניהו. לדבריו, אלוביץ' אמר לו "תוריד את הידיעה מיד, כי השבוע הוא צריך לחתום לי על משהו", והבהיר לו כי "אם היא (שרה) תתרגז הוא (נתניהו) יתרגז, ואז הוא לא יחתום". אלוביץ' ורעייתו, איריס, נאשמים במתן שוחד לראש הממשלה. מחר צפויה עדותו של ישועה להתחדש.

תומכי נתניהו מפגינים מול בית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ישועה עלה לדוכן העדים לאחר דברי הפתיחה של בן ארי. הוא אמר כי ההתערבות בסיקור בוואלה החלה בסוף 2012, וכי "הבקשות נבעו כולן מראש הממשלה וממשפחתו". לדבריו, "הבקשות היו בעיקר להעלים כתבות שליליות על ראש הממשלה ורעייתו, ומצד שני להעלות כתבות שמיטיבות אתם. היו גם בקשות להעלות כתבות נגד אנשים שונים שהיו נגד ראש הממשלה, (למשל) נגד נפתלי בנט. הוא קיבל תשומת לב מכובדת, הרבה חומרים להעלות נגדו ונגד אשתו ונגד אבא שלו... היתה איילת שקד, היה אורי אריאל מהבית היהודי. כל היריבים של ראש הממשלה ורעייתו".

בן ארי התייחסה בדבריה גם היא לקשר בין בני הזוג אלוביץ' לבין נתניהו. "נאשמים 4-2 (שאול ואיריס אלוביץ' ונוני מוזס) ביקשו מנאשם 1 (נתניהו) בקשות שרק נאשם 1 יכול היה להיענות להן, בעוד שנאשם 1 ביקש מנאשמים 4-2 דברים שרק הם יכלו לספק לו". היא הוסיפה כי בתיקים 4000 ו-2000 ראש הממשלה "לא ביקש כסף, או טובות הנאה חומריות אחרות, כפי שאנו מכירים מתיקי שחיתות אחרים, וכפי שעולה בענייננו באישום השלישי (תיק 1000). אבל היתה זו עבורו מתת משמעותית ביותר, שנאשם 1 ייחס לה חשיבות קריטית... הוא סחר בכוחו השלטוני מול אנשי עסקים המחזיקים בגופי תקשורת. כל זאת על מנת שבכל עת שיהיה בכך צורך, גופי התקשורת החזקים יעמדו לרשותו, והוא יוכל לזכות בבחירות ולהשפיע על מעמדו הציבורי".

הפגנה נגד נתניהו מול בית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ישועה סיפר בעדותו כי תחילה היה זה שאול אלוביץ' שהעביר לו את הבקשות להטיית הסיקור, "לעתים כמה פעמים ביום, לעתים שבוע שקט. זו היתה מעורבות כרונית עם פיקים. מול איריס זה החל כטפטוף, או שהיא קפצה פנימה לאיזה אירוע חריג". בהמשך, העיד ישועה, הוקמה קבוצת ווטסאפ המשותפת לו ולבני הזוג, לשם תיאומים הנוגעים לסיקור ראש הממשלה. מאז, לדבריו, הפכה איריס אלוביץ' דומיננטית יותר, ותדירות ההתערבות בתכנים בוואלה הלכה וגברה. לדברי ישועה, ההתערבות היתה גם במינויים באתר, והביאה לעזיבתה של העורכת הראשית טלי בן עובדיה: "שלחנו אותה זמן קצר לאחר שהיא הגיעה, כי היא נתפסת כמתנגדת לראש הממשלה. היא כתבה משהו בגנותו ונדרשנו להזיז אותה".

ישועה סיפר כי אלוביץ' קשר בין הסיקור האוהד לנתניהו לבין ההטבות השלטוניות שביקש לקבל. "הרגישות של נתניהו היתה בעיקר לאירועים פוליטיים בבחירות, זה היה לחץ מאוד אינטנסיבי. הלחץ של שאול ואחרי זה של איריס היה לחץ של אירועים רגולטוריים, 'תוריד את הידיעה מיד, כי השבוע הוא צריך לחתום לי על משהו'. לפעמים זה היה משתלב. זה נאמר לי במפורש. הוא אמר לי 'השבוע הוא חותם'... הוא אמר לי על ידיעה אחת 'תוריד את הידיעה הזו, אני אהרוג אותך, מחר הוא צריך לחתום לי על יס' (העסקה למיזוג בזק ויס, שאותה אישר נתניהו)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ