ב-72 שעות התרחשו חמישה מקרי מוות על רקע פלילי, ואין חשודים

באשקלון נהרג אדם ואחר נפצע מירי, כשעתיים לאחר שגבר נהרג בחולון מפיצוץ רכב ויממה לאחר שתי תקריות בדיר אל-אסד ואבטין. בכל המקרים טרם אותרו חשודים. אך מסתמן מאפיין משותף לכולן - סכסוכים פעילים בין עבריינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת הירי באשקלון, הערב
זירת הירי באשקלון, הערבצילום: אילן אסייג

חמישה מקרי מוות על רקע פלילי התרחשו בישראל ב-72 השעות האחרונות, האחרון בהם התרחש הערב (ראשון), בתקרית שבה גבר בן 28 נהרג ואדם נוסף נפצע קשה מירי באשקלון. שניהם מוכרים למשטרה, וההרוג אף נעצר לאחרונה בשל תקרית אלימה. במשטרה מעריכים כי התקרית קשורה לארגוני פשיעה המזוהים עם שלום דומרני.

התקרית מצטרפת לשלוש תקריות נוספות מהיממות האחרונות, שבהן נהרגו עוד ארבעה גברים. הערב נהרג גבר בפיצוץ רכב ברחוב בחולון. מחקירה ראשונית עלה כי מדובר ברכב חונה שבו התפוצץ מטען חבלה. ההרוג, שגר סמוך למקום, מוכר למשטרה ונחשד בעבר בעבירות הנוגעות לסחיטה באיומים ובאלימות. ביישוב דיר אל-אסד שבצפון נורו אמש שני גברים למוות, ושני ילדים, בני 13 ו-10, נפצעו בינוני וקל מירי ומרסיסי רימון. מוקדם יותר אתמול נורה למוות עז אלדין עמאריה, בן 29, ביישוב הבדואי אבטין שממזרח לחיפה. שני גברים נוספים נפצעו באורח קל ובינוני.

זירת פיצוץ הרכב בחולון, הערבצילום: מוטי מילרוד

לכאורה נראה כי לכל התקריות הללו אין מכנה משותף. הן התרחשו בארבעה מחוזות משטרה שונים, במגזרים שונים ובלי שהעבריינים יכירו זה את זה. בכל המקרים חקירת המשטרה טרם הובילה לאיתור חשודים. לא אחת נתקלים השוטרים בחוסר שיתוף פעולה מצד עדים לתקריות, והדבר חזר על עצמו גם בחקירת כמה מהתקריות הנוכחיות, אשר להן מסתמן גם מאפיין משותף נוסף – סכסוכים פעילים בין עבריינים כרקע להתרחשות.

תקרית הירי בכפר אבטין קטעה רצף של כמעט שלושה שבועות שבהם לא נרשמו אירועים חריגים בחברה הערבית. עז אלדין עמאריה, בן 29, נורה למוות ביישוב הבדואי שממזרח לחיפה ומלבדו נפצעו בינוני וקל שני גברים נוספים. השלושה אינם מוכרים למשטרה, וחוקרי התקרית בוחנים אפשרות כי מדובר היה בניסיון להעביר מסר לבן משפחה אחר בעל עבר פלילי. עד כה לא אותרו חשודים במעשה. בחקירת תקרית הירי בדיר אל-אסד שבצפון נבדקת אפשרות כי היעד לירי היה אחד הנרצחים, חאפז סנעאללה, בן 26, שהיה מסוכסך עם משפחה אחרת בכפר.

במסגרת חקירת התקרית בחולון בוחנים במשטרה אפשרות שמדובר ב"תאונת עבודה", היות שהמטען שהתפוצץ אותר בתוך הרכב. במסגרת חקירת הירי באשקלון נבדקת הערכה כי הירי בוצע במכוון נגד שני הצעירים בשל זיהויים כמו שמקושרים לארגון פשיעה בדרום. במחוז הדרומי של המשטרה ובלהב 433 נערכים כבר כעת למה שעשוי להתרחש באוקטובר, עם שחרורו של ראש ארגון הפשיעה שלום דומרני מהכלא לאחר שש שנות מאסר.

במשטרה מסכמים הערב גם שלוש יממות מזיקות מבחינה תדמיתית. בצמרת המשטרה מבינים כי תקיפת ח"כ עופר כסיף בהפגנה בירושלים, חרף הגיבוי שניתן לשוטר התוקף, הוא אירוע שמוטב היה להימנע ממנו מלכתחילה - וניהול נכון יותר של הכוחות יכול היה לחסוך זאת. לכך מצטרפת הביקורת החריפה שמתח נציב הביקורת על הפרקליטות, השופט בדימוס דוד רוזן, על הצעה שהועברה לאחרונה לקצינה שהתלוננה נגד מפקד יחידת להב 433 לשעבר, ניצב רוני ריטמן – ולפיה כתב אישום משמעתי שהוגש נגדה יבוטל בתמורה למחיקת תביעת דיבה שהגישה נגד המפכ"ל לשעבר, רוני אלשיך.

השבוע יציין מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, שלושה חודשים בתפקיד. בימיו הראשונים בלשכתו הצהיר כי הלחימה בפשיעה ובאירועי הירי במגזר הערבי הם היעד המרכזי שלו. לצורך כך מוקם בימים אלה אגף ייעודי במשטרה לכך, ובמחוזות השונים הוזנחו תחומי פשיעה אחרים לטובת התגייסות לנושא. השר לביטחון הפנים הבטיח לאחר מינויו כי תוך חצי שנה "תראו משטרה אחרת לגמרי". עוד מוקדם לשפוט את שבתאי, אך השוואת מספר התקריות למספרן בתקופה המקבילה בשנה שעברה מעידה שגם מה שמושקע כעת אינו מספיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ