נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר היום (רביעי) לבג"ץ כי יש לדחות על הסף את העתירה המבקשת למנוע מראש הממשלה בנימין נתניהו את קבלת המנדט להרכבת הממשלה. זאת, "בהיעדר עילה להתערבות שיפוטית". היועמ"ש, שהציג את עמדת המדינה, הסביר כי ישנה חסינות להחלטותיו של נשיא המדינה ראובן ריבלין — ובהן ההחלטה להעניק את המנדט לנתניהו — וכי היקף הביקורת השיפוטית על החלטות הקשורות במילוי תפקידו צר ביותר.

את העתירה הגישה לפני כשבועיים קבוצת "מבצר הדמוקרטיה" באמצעות עו"ד דפנה הולץ לכנר. העותרים ביקשו למנוע את הטלת המנדט להרכבת ממשלה על נתניהו מכיוון שהוא נאשם בעבירות חמורות שיש עמן קלון. "המסר שהעבירו שופטי העליון בעתירה שהגשנו בשנה שעברה היה ברור, ועלה ממנו כי השיקולים הנוגעים לטוהר המידות ולשלטון החוק צריכים להילקח בחשבון בעת הטלת המנדט", מסרו העותרים. עוד הם טענו כי הרכבת הממשלה בידי נתניהו בעיתוי הנוכחי היא אינה סבירה משום שנתניהו הפר את התחייבותו לבג"ץ להכפיף עצמו להסדר ניגוד עניינים, ו"לנוכח התעקשותו להוסיף ולבחוש במינויים הבכירים במערכת אכיפת החוק — כולל סירובו למנות באחרונה שר משפטים".

בנימין נתניהו בבית המשפט עם פתיחת של ההוכחות במשפטו, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס

ביום שני הגיש נתניהו את תגובתו לעתירה, וכתב כי הוא מציית לפסיקת בג"ץ על הסדר ניגוד העניינים ואף מינה גורם בלשכתו שיהיה אמון על הנושא. בא כוחו של נתניהו, עו"ד מיכאל ראבליו, כתב בתגובה כי "ראש הממשלה (כמו שנהוג לגבי שרים אחרים) לא התבקש לחתום על מסמך כלשהו, והוא מדגיש בזה, שמבחינתו אין כל מניעה לחתום על הסדר ניגוד העניינים שנקבע בפסק הדין, אם תהיה דרישה כזו".

עוד הוסיף עורך הדין כי "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם — זה העם. משטר שבו ההנהגה איננה נבחרת על ידי העם איננו משטר דמוקרטי. עם כל הכבוד לאזרחים ה'בכירים' העותרים בעתירה, במדינת ישראל לא התקבל שלטון האליטות של אפלטון וקולו של כל אחד מהם בבחירות שווה לקולו של כל אזרח אחר, שהבין בדיוק עבור מי ועבור מה הוא מצביע — ויש לקדש את קולו של הבוחר".

הפגנה נגד נתניהו לאחר שהוטל עליו המנדט להרכבת הממשלה, יום ראשוןצילום: אוהד צויגנברג

בשבוע שעבר הטיל ריבלין את המנדט להרכבת הממשלה הבאה על נתניהו. לרשותו של נתניהו נותרו 18 ימים להקמת ממשלה, וריבלין יוכל להעניק לו שבועיים נוספים. הנשיא אמר כי הטלת המנדט על מועמד תחת כתב אישום היא "החלטה לא קלה, מוסרית וערכית", וכי לו החוק היה מאפשר לו, הוא לא היה מטיל את המנדט על איש מהמועמדים.

נתניהו זכה בסבב ההתייעצויות שקיים ריבלין ל-52 ממליצים, לעומת 45 ליאיר לפיד ושבעה לנפתלי בנט. ריבלין אמר כי "לאף אחד מן המועמדים אין בשלב זה סיכוי ממשי להרכיב ממשלה, אך החוק מחייב אותי להטיל את הרכבתה על אחד מהם ולא להעביר את ההחלטה בחזרה אל הכנסת". בניגוד לנוהג העבר, ריבלין הכריז על הטלת המנדט מבלי שהזמין את נתניהו לעמוד לצדו. במקום זאת הוא שיגר את מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, למעון ראש הממשלה בבלפור כדי שיעניק לו את כתב המינוי הרשמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ