בג"ץ דחה את העתירה למנוע מנתניהו הרכבת ממשלה: "העותרים לא ביססו עילה משפטית"

העותרים טענו כי בניגוד לעתירה שהוגשה לפני כשנה, הפעם ריבלין קיבל את ההחלטה לפי שיקול דעתו ולכן יש לבטלה. השופטים קבעו כי למרות שלנשיא יש חסינות מעתירות, ממילא העותרים לא ביססו את טענתם שלפיה נפל פגם בהחלטתו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו בתיכון הר חומה בירושלים, היום
בנימין נתניהו בתיכון הר חומה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בג"ץ דחה היום (ראשון) על הסף את העתירה לביטול החלטת נשיא המדינה ראובן ריבלין להטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, וחייב את העותרים בהוצאות עשרת אלפים שקלים. השופטים כתבו כי אף שלנשיא ישנה חסינות מעתירות - העותרים לא ביססו את טענתם שלפיה נפל פגם בהחלטתו. מחר צפוי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להגיב על עתירות הקוראות להוציא את נתניהו לנבצרות ולמנות שר משפטים.

"העותרים לא ביססו כל עילה משפטית לבחינת שיקול דעתו של מקבל תפקיד ציבורי, ועל כן אין סעד שבדין שניתן לגזור לגבי החלטת חה"כ נתניהו לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה", נימקו.

השופטים קבעו כי העותרים לא ביססו את טענתם שלפיה נפל פגם בהחלטתו. הנשיא ריבלין בטקס פרסי ישראל, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

השופטים הסבירו כי אין קריטריונים מוגדרים לפיהם אמור הנשיא לקבל החלטה, מלבד סיכוייו של חבר הכנסת להרכיב ממשלה. "באשר לביקורת השיפוטית על החלטת הנשיא. לחוק יסוד: הממשלה קובע כי נשיא המדינה, לאחר שהתייעץ עם נציגי הסיעות בכנסת, יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך", כתבו השופטים. "הגם כי הסעיף האמור אינו מגדיר מהם הקריטריונים לפיהם יחליט נשיא המדינה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה, הרי שעצם החובה להתייעץ עם נציגי הסיעות מלמדת כי השיקול המרכזי האמור להנחות את הנשיא הוא סיכוייו של אותו חבר כנסת להרכיב ממשלה, לאור תוצאות הבחירות".

מקבוצת "מבצר הדמוקרטיה", שהגישה את העתירה לבג"ץ, נמסר: "זו החלטה מקוממת ומדאיגה. ההחלטה מרוקנת מתוכן את פסק הדין של 11 השופטים רק מלפני כשנה, אשר בו הם הבהירו כי ניתן גם ניתן לבקר את החלטותיו של הנשיא. מצער לגלות, כי ניבעים סדקים הולכים וגדלים במבצר המשפט, החיוני לקיומה של המדינה כמדינה דמוקרטית. וכי נורמות שנבנו כאן בעמל רב במשך 73 שנות קיומו של בית המשפט העליון נזנחות. אנו נמשיך להיאבק, גם בזירה המשפטית, נגד השחתת הנורמות הציבוריות ונגד כהונתו של נאשם בפלילים בראשות הממשלה".

ביום רביעי אמר לבג"ץ היועמ"ש כי יש לדחות על הסף את העתירה. זאת, "בהיעדר עילה להתערבות שיפוטית". היועמ"ש, שהציג את עמדת המדינה, הסביר כי ישנה חסינות להחלטותיו של נשיא המדינה ראובן ריבלין — ובהן ההחלטה להעניק את המנדט לנתניהו — וכי היקף הביקורת השיפוטית על החלטות הקשורות במילוי תפקידו צר ביותר.

אביחי מנדלבליט בטקס פרישת שופט העליון חנן מלצר, לפני כשבועצילום: אמיל סלמן

את העתירה הגישה לפני כשלושה שבועות קבוצת "מבצר הדמוקרטיה" באמצעות עו"ד דפנה הולץ לכנר. העותרים ביקשו למנוע את הטלת המנדט להרכבת ממשלה על נתניהו מכיוון שהוא נאשם בעבירות חמורות שיש עמן קלון. "המסר שהעבירו שופטי העליון בעתירה שהגשנו בשנה שעברה היה ברור, ועלה ממנו כי השיקולים הנוגעים לטוהר המידות ולשלטון החוק צריכים להילקח בחשבון בעת הטלת המנדט", מסרו העותרים. עוד הם טענו כי הרכבת הממשלה בידי נתניהו בעיתוי הנוכחי היא אינה סבירה משום שנתניהו הפר את התחייבותו לבג"ץ להכפיף עצמו להסדר ניגוד עניינים, ו"לנוכח התעקשותו להוסיף ולבחוש במינויים הבכירים במערכת אכיפת החוק — כולל סירובו למנות באחרונה שר משפטים".

בשבוע שעבר הגיש נתניהו את תגובתו לעתירה, וכתב כי הוא מציית לפסיקת בג"ץ על הסדר ניגוד העניינים ואף מינה גורם בלשכתו שיהיה אמון על הנושא. בא כוחו של נתניהו, עו"ד מיכאל ראבליו, כתב בתגובה כי "ראש הממשלה (כמו שנהוג לגבי שרים אחרים) לא התבקש לחתום על מסמך כלשהו, והוא מדגיש בזה, שמבחינתו אין כל מניעה לחתום על הסדר ניגוד העניינים שנקבע בפסק הדין, אם תהיה דרישה כזו".

עוד הוסיף עורך הדין כי "בדמוקרטיה מי שמחליט מי ינהיג את העם — זה העם. משטר שבו ההנהגה איננה נבחרת על ידי העם איננו משטר דמוקרטי. עם כל הכבוד לאזרחים ה'בכירים' העותרים בעתירה, במדינת ישראל לא התקבל שלטון האליטות של אפלטון וקולו של כל אחד מהם בבחירות שווה לקולו של כל אזרח אחר, שהבין בדיוק עבור מי ועבור מה הוא מצביע — ויש לקדש את קולו של הבוחר".

לפני כשבועיים הטיל ריבלין את המנדט להרכבת הממשלה הבאה על נתניהו. הנשיא אמר כי הטלת המנדט על מועמד תחת כתב אישום היא "החלטה לא קלה, מוסרית וערכית", וכי לו החוק היה מאפשר לו, הוא לא היה מטיל את המנדט על איש מהמועמדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ