עימותים בין תושבים לשוטרים ביפו לאחר תקיפת ראש ישיבה: שלושה נעצרו

לפי המשטרה, שני תושבי יפו תקפו היום את הרב אליהו מאלי, תושב יפו בן 60. גם מנהל הישיבה שהיה לצידו הותקף. מול המפגינים למען הרב התאספו תושבים ערבים וקראו "יפו ליפואים, מתנחלים החוצה". שני שוטרים נפצעו בעימותים וגבר יהודי הותקף

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיקוקים ורימוני הלם בזירת העימותים ביפו, הערב
זיקוקים ורימוני הלם בזירת העימותים ביפו, הערבצילום: עופר וקנין
בר פלג
בר פלג

הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת ההסדר "שירת משה" שבשכונת עג'מי ביפו, הותקף היום (ראשון) ברחוב דונולו בשכונה. המשטרה הודיעה כי עצרה שני תושבי יפו בשנות השלושים לחייהם בחשד לתקיפתו. מלבד מאלי, בשנות השישים לחייו, הותקף גם מנהל הישיבה - ושניהם הגישו תלונה. עשרות מפגינים הערב ביפו על התקיפה: הם נושאים דגלי ישראל ושרים "עם הנצח לא מפחד". מולם מפגינים תושבי יפו וקוראים: "יפו ליפואים, מתנחלים החוצה". במקום התפתחו עימותים עם שוטרים - לפי המשטרה, שלושה מפגינים נעצרו ושני שוטרים נפצעו קל.

השוטרים השתמשו בכוח רב כדי לפזר את המפגינים שחלקם סירב להתפנות. המפגינים שרפו פח זבל וירו זיקוקים לאוויר, והשוטרים הגיבו בירי רימוני הלם. במהלך האירועים נעצרו כמה מפגינים, ואחד מהם נזקק לטיפול רפואי.

ניב נקלע למקום לאחר שיצא מחנות והותקף על ידי מפגינים. "תוך חמש דקות עברתי בין חיים ומוות", אמר בשיחה עם "הארץ", "עברתי פה תקיפה אלימה, ראיתי רצח בעיניים". לדבריו לא היו שוטרים במקום בעת שהותקף. הוא סיפר שנעל את עצמו ברכבו, והמפגינים יידו לעבר המכונית אבנים ובעטו בה.

במשטרה אמרו מוקדם יותר ל"הארץ" כי ככל הנראה הרקע לתקיפת הרב הוא סכסוך עקב שימוש הישיבה במבנה בעיר. תושבים ביפו סיפרו כי מדובר בניסיון למכירת נכס בעיר לישיבה. שני העצורים הם דיירי הבית ששוכרים את הנכס. בעת האחרונה מפגינים תושבי יפו מדי שבוע על מכירת נכסי נפקדים.

שוטרים מבצעים מעצר במהלך העימותים ביפו, אמשצילום: עופר וקנין

עבד אבושחאדה, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו, הסביר מדוע הגיע להפגנת הנגד: "היה ניסיון של הגרעין התורני והמתנחלים להגיע לבית המשפחה, הצעירים ביפו היו צריכים לשים להם גבולות ולומר להם שיש מי שיגיב ושלא ינסו לבדוק את הגבולות. הדרך להרגיע את הרוחות כרגע היא שאנשי הישיבה לא יגרשו משפחות ערביות". רמזי, תושב העיר, אמר: "אנחנו לא ניתן להם לייהד את העיר. אנחנו פה כדי לשמור על העיר שלנו. הם באו לקחת את יפו". מנגד אמר חבר המועצה חיים גורן מסיעת "מאמינים": "התמונות מהאירוע החזירו אותי למאורעות תרפ"א. אנחנו נשארים פה ונחזק את מוסדות הישיבה והקהילה".

במכתב ששלח הרב מאלי לקהילתו כתב: "שלומי ברוך ה' טוב חוץ מכמה חבלות לא רציניות. אני מקוה שההד התקשורתי יעזור למשטרה לטפל כראוי גם בכל התקיפות וההצקות האחרות. יחד עם זאת עלינו להיזהר שלא להיגרר למעגל של אלימות נוספת בתוך יפו".

מכונית שניזוקה בעימותים, הערבצילום: עופר וקנין

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה הערב את התקרית: "אני מגנה בתוקף את התקיפה האלימה היום ביפו נגד הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת 'שירת משה'. מודה לכוחות הביטחון על מעצרם המהיר של החשודים. אני מצפה למיצוי מלוא חומרת הדין איתם". ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי פרסם אף הוא גינוי: "תקיפת הרב מאלי ביפו היא פגיעה חמורה בקיום המשותף שאנחנו כל כך מנסים לטפח ביפו. נמשיך בכל מאמץ כדי לפתח חברה מכילה שמסוגלת לחיות ביחד בעירנו".

אחד מאנשי הישיבה סיפר אחר הצהריים: "הם (מאלי ואדם נוסף) הלכו ברחוב ואמרו להם 'פה לא עוברים'. ואז תקפו אותם. אנחנו מאוד נמנעים מחיכוכים. עם רוב התושבים אין לנו ויכוחים. פה ושם יש כאלה שמחפשים אותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ