הוארך מעצר שני תושבי יפו, החשודים בתקיפת ראש ישיבה בעיר ממניע גזעני

לדברי השופט, יש חשד סביר שתושבי שכונת עג'מי אחמד ומחמוד גרבוע אכן תקפו את ראש הישיבה. עם זאת, הוא ציין שגרסתם שלפיה לא תקפו אותו ממניע גזעני "נשמעת סבירה"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוטרים מבצעים מעצר במהלך העימותים ביפו, אמש
שוטרים מבצעים מעצר במהלך העימותים ביפו, אמשצילום: עופר וקנין
בר פלג
בר פלג

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (שני) ביומיים את מעצרם של אחמד ומחמוד גרבוע, תושבי שכונת עג'מי ביפו, בחשד שתקפו אתמול את ראש ישיבת ההסדר "שירת משה", הרב אליהו מאלי. המשטרה ייחסה להם עבירות של תקיפה וחבלה ממניע גזעני.

החשודים הכחישו את טענת המשטרה בדבר מניע גזעני, וטענו כי הרב מאלי נכנס לשטח מגודר ששייך לשכנם, וסירב לצאת חרף בקשותיו של השכן. השופט אור ממון קבע כי קיים חשד סביר שהחשודים אכן ביצעו את התקיפה, אך ציין כי טענתם שהמעשה לא נבע ממניע גזעני "נשמעת סבירה". לדבריו, אם המשטרה לא תציג ראיות שיבססו את טענתה בדבר מניע גזעני, הוא יורה על שחרור החשודים לחלופת מעצר.

נציג המשטרה טען בדיון כי החשודים תקפו את מאלי בשל כוונתו להיכנס לנכס בעיר, וציין כי קיים עד ראייה "אובייקטיבי" לתקיפה. סנגורם של החשודים, עו"ד מוחמד נעמנה, אמר בדיון כי התנהלות המשטרה בתיק "אינה ראויה ואינה תקינה". לדבריו, "לבוא לבית המשפט ולומר שמדובר בתקיפה על רקע גזעני - זה גורם לנזק עצום. זו התנהלות לא הוגנת, זה לפגוע בחשודים ובעיר יפו".

מלבד מאלי, בשנות ה-60 לחייו, הותקף אתמול גם מנהל הישיבה - ושניהם הגישו תלונה. עשרות הפגינו אמש ביפו על התקיפה: הם נשאו דגלי ישראל ושרו "עם הנצח לא מפחד". מולם הפגינו תושבי יפו וקראו: "יפו ליפואים, מתנחלים החוצה". במקום התפתחו עימותים עם שוטרים - לפי המשטרה, שלושה מפגינים נעצרו ושני שוטרים נפצעו קל.

השוטרים השתמשו בכוח רב כדי לפזר את המפגינים שחלקם סירב להתפנות. המפגינים שרפו פח זבל וירו זיקוקים לאוויר, והשוטרים הגיבו בירי רימוני הלם. במהלך האירועים נעצרו כמה מפגינים, ואחד מהם נזקק לטיפול רפואי.

במשטרה אמרו אתמול ל"הארץ" כי ככל הנראה הרקע לתקיפת מאלי הוא סכסוך עקב שימוש הישיבה במבנה בעיר. תושבים ביפו סיפרו כי מדובר בניסיון למכירת נכס בעיר לישיבה. שני העצורים הם דיירי הבית ששוכרים את הנכס. בעת האחרונה מפגינים תושבי יפו מדי שבוע על מכירת נכסי נפקדים.

במכתב ששלח מאלי לקהילתו כתב: "שלומי ברוך ה' טוב חוץ מכמה חבלות לא רציניות. אני מקווה שההד התקשורתי יעזור למשטרה לטפל כראוי גם בכל התקיפות וההצקות האחרות. יחד עם זאת עלינו להיזהר שלא להיגרר למעגל של אלימות נוספת בתוך יפו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה אמש את התקרית ואמר כי הוא "מצפה למיצוי מלוא חומרת הדין איתם". ראש העיר תל אביב יפו רון חולדאי פרסם אף הוא גינוי: "תקיפת הרב מאלי ביפו היא פגיעה חמורה בקיום המשותף שאנחנו כל כך מנסים לטפח ביפו. נמשיך בכל מאמץ כדי לפתח חברה מכילה שמסוגלת לחיות ביחד בעירנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ