אוחנה פרסם הודעה על האירועים בירושלים - ולא הזכיר את האלימות מצד יהודים

השר לביטחון הפנים כתב כי התקיפות של יהודים בידי ערבים אינן מעשי קונדס, וקרא למערכת המשפט להטיל על התוקפים שנעצרו עונשים כבדים. גם מפקד מחוז ירושלים נמנע מלהזכיר את חלקם של פעילי הימין בעימותים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פעילי ימין בירושלים, הלילה
פעילי ימין בירושלים, הלילהצילום: אמיל סלמן

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, פרסם היום (שישי) הודעה בעקבות העימותים בירושלים בימים האחרונים. אוחנה התייחס למקרים שבהם הותקפו יהודים בידי ערבים - אך לא הזכיר כלל את מעשי האלימות של פעילי ימין קיצוני כלפי פלסטינים בעיר.

בפוסט שפרסם אוחנה בפייסבוק נכתב: "אירועי השבוע האחרון, בהם ערבים תוקפים יהודים בעלי חזות חרדית ומעלים לרשתות, מבוצעים על רקע לאומני/גזעני ואינם 'מעשי קונדס'. כך יש להתייחס אליהם. משטרת ישראל הונחתה על ידי להתייחס לכל אירוע תקיפה כזה במלוא החומרה והתקיפות. כמעט בכל אחד מאירועי הימים האחרונים המשטרה איתרה ועצרה את התוקפים, ואלה שטרם נעצרו ייעצרו. מכאן הם בידי מערכת המשפט, וטוב תעשה מערכת המשפט אם תשכיל לעצור, להרחיק, להרתיע ולהטיל עונשים כבדים כדי לגדוע את התופעה".

אוחנה ציין כי הלילה עצרה המשטרה 52 בני אדם, "ועוד הזרוע נטויה". בין העצורים היו פלסטינים ואנשי ימין קיצונים. השר כתב כי קיים הערכת מצב עם בכירי המשטרה בעניין העימותים בירושלים והוסיף: "משטרת מחוז ירושלים פועלת בעצימות מירבית ומתוגברת בכוחות מבחוץ, וכוחות נוספים צפויים להצטרף למאמץ בשעות הקרובות - הכל במטרה להגיע לפריסה מירבית כדי להגן על שלומם וביטחונם של התושבים שומרי החוק. אני שולח את כל הערכתי למפקדים ולשוטרים. יש להם את מלוא הגיבוי לפעול בכל האמצעים, הכח והעוצמה הנדרשים כדי להשליט את החוק והסדר".

גם מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, נמנע מלהתייחס בדבריו היום לאלימות מצד יהודים, אף שציין כי המשטרה פעלה "הן במזרח ירושלים והן במערב העיר". תורג'מן גינה את האלימות של "קבוצות קיצוניות", קישר אותה לחודש הרמדאן והוסיף: "אני רוצה לומר לאנשי הציבור ולמנהיגים במגזר הערבי - חשוב לגלות אחריות, ולהוביל רמדאן שקט. נמצה את הדין עם כל התוקפים".

הלילה נפצעו עשרות פלסטינים בעימותים עם שוטרים בירושלים ועשרות נעצרו, על רקע צעדה "להחזרת הכבוד היהודי" שקיים ארגון להב"ה. מאות פעילי ימין צעדו לעבר שער שכם, תוך שהם קוראים "מוות לערבים" ומנסים לפרוץ מחסומים שהציבה המשטרה, ומן העבר השני התעמתו פלסטינים עם שוטרים, שחצצו בין שתי הקבוצות. אלה ניסו לפזר את המפגינים באמצעות פרשים, רימוני הלם ומי "בואש", וירו לעבר הפלסטינים גם כדורי ספוג. הצעדה נערכה בעקבות פרסומם באחרונה של כמה סרטונים שבהם נראים פלסטינים תוקפים יהודים בירושלים. בימים האחרונים קיימו צעירים יהודים צעדות במרכז העיר, קראו "מוות לערבים" ותקפו עוברי אורח פלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ