שב"ס שוב מפר את הנחיית היועמ"ש: הפסיק להביא עצורים פלסטינים לדיונים

נציבת השירות הורתה על כך אף שפג תוקף התקנה שהתירה קיום דיונים בשיחת וידיאו, ובתי משפט שחררו עצורים בשל הפגיעה בזכויותיהם. מנדלבליט: להחלטה אין בסיס חוקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניידת שב"ס בכניסה לבית סוהר איילון. "המאבק בנגיף הקורונה איננו מצדיק בשום פנים ואופן פעולה שלטונית שלא כדין", כתב היועמ"ש
ניידת שב"ס בכניסה לבית סוהר איילון. "המאבק בנגיף הקורונה איננו מצדיק בשום פנים ואופן פעולה שלטונית שלא כדין", כתב היועמ"ש צילום: מוטי מילרוד

נציבת שירות בתי הסוהר, קטי פרי, הורתה אתמול (חמישי) שלא להביא לדיונים בבתי משפט עצורים פלסטינים, זאת אף שפג תוקף התקנה המתירה קיום דיונים בעניינם בשיחת וידיאו בשל הקורונה. בהיעדר שר משפטים לא ניתן להאריך את תוקף התקנה, ובמספר מקרים בימים האחרונים בית המשפט שחרר חשודים בשל פגיעה בזכויותיהם.

החוק קבע שמדי חודש, אם קיים חשש להתפרצות קורונה, יכולים שרי המשפטים וביטחון הפנים יכולים לקבוע שדיונים של עצורים ואסירים יתקיימו בשיחת וידיאו. לאחר פקיעת תוקף התקנה שלשום, שב שב"ס להביא עצורים לדיונים חרף החשש להתפשטות המגפה, אך בשל הוראת פרי נפסקה הבאתם של פלסטינים.

כך למשל, בדיון שנערך היום בבית משפט השלום בפתח תקווה בעניינו של פלסטיני שנעצר בחשד לשהייה בישראל ללא היתר, הודיע נציג שב"ס לבית המשפט כי העצור לא הגיע לדיון בעקבות הנחיה של צמרת השירות. "אתמול התקבלה החלטה של ראש אגף האסיר כי הדיונים יתקיימו ב-VC (שיחת וידאו) מהסיבה שהם אינם מחוסנים ויש חשש לסיכון של שאר האסירים בבתי הסוהר שעלולים להידבק בקורונה", אמר. בעקבות כך, הורה בית המשפט על שחרור החשוד. כך קרה בכמה דיונים נוספים ברחבי הארץ. "שב"ס לא לוקח סיכון", אמר נציג הארגון בדיון אחר, בבית משפט השלום בתל אביב.

בעקבות זאת פנה הסנגור הציבורי הראשי, יואב ספיר, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שדרש מפרי לעמוד בהנחיותיו. "לא קדמה להחלטה היוועצות עם הייעוץ המשפטי והיא אף מנוגדת להנחיות שהועברו אליכם השבוע, עוד בטרם פקעה ההכרזה על הגבלה חלקית של אי-מינוי שר משפטים", כתב לה. "החלטת שב"ס שלא להביא עצורים תושבי איו"ש לדיון באופן גורף חורגת מהוראות החוק ונעדרת בסיס חוקי. המאבק בנגיף הקורונה איננו מצדיק בשום פנים ואופן פעולה שלטונית שלא כדין או פגיעה בזכויות שלא כדין בזכויות אדם".

פרי, לפני כחמש שניםצילום: תומר אפלבאום

זו הפעם השניה שבה פרי ושב"ס מפרים את הנחיות היועץ. בדצמבר ובינואר סירב הארגון לחסן אסירים בניגוד להוראת משרד הבריאות ומנדלבליט, על רקע התנגדותו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. רק בעקבות עתירה של ארגוני זכויות אדם לבג"ץ, שקבע כי הנחיית אוחנה לא הייתה חוקית, פתח שב"ס במבצע חיסונים.

משב"ס נמסר: "לא ניתנה הנחיה של נציבת בתי הסוהר שלא להוציא לבתי המשפט עצורים מאיו"ש ועזה באופן גורף. בתיאום עם משרד המשפטים והנהלת בתי המשפט ועל דעת משרד הבריאות הוחלט כי אסיר או עצור שחב בידוד, על בסיס החלטה של גורם רפואי ועל סמך חוות דעת פרטנית שניתנה בעניינו, לא יובא לבית המשפט. מאז אתמול שב"ס הוציא לדיונים כ-800 אסירים ועצורים, כולל מאיו"ש, לבתי המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ