נעצר חשוד שהתחזה לערבי כדי להיכנס להר הבית: "בעד שפיכות דמים"

משה אהוליאב, תושב מעלה אדומים בן 24, נעצר ביום חמישי סמוך להר הבית לאחר שעורר את חשד השוטרים. בחקירתו אמר כי תכנן במקרה אחר "לפגוע בערבים" בעקבות סרטונים שבהם נראית אלימות נגד עוברי אורח יהודים בבירה. ברכבו נמצאו שלוש סכינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הר הבית ומסגד אל-אקצא, בשנה שעברה. בחקירתו אמר אהוליאב כי הוא "חובב פרובוקציות" וכי "בכוונתו להפר את שלום הציבור כדי שתהיה שפיכות דמים"
הר הבית בשנה שעברה. בחקירתו אמר אהוליאב כי הוא "חובב פרובוקציות" וכי "בכוונתו להפר את שלום הציבור כדי שתהיה שפיכות דמים"צילום: AMMAR AWAD / REUTERS

משטרת ירושלים עצרה ביום חמישי את משה אהוליאב, תושב מעלה אדומים בן 24, בחשד שהתחזה לערבי כדי להיכנס להר הבית ושניסה במקרה אחר לפגוע בערבים סמוך לשער שכם - זאת בעקבות סרטונים שהופצו בימים האחרונים ברשתות החברתיות, ובהם ערבים נהגו באלימות כלפי יהודים. בית משפט השלום בירושלים האריך אתמול את מעצרו בשלושה ימים.

על פי המשטרה, אהוליאב אמר בחקירתו כי תכנן "לפגוע בערבים" בעקבות סרטונים ברשת טיק טוק שבהם נראו תושבי מזרח העיר מכים יהודים. לטענת המשטרה, ברכבו של אהוליאב נמצאו שלוש סכינים. על פי החשד, הוא הגיע בשעות הערב לאחד משערי הר הבית, התחזה לפלסטיני וטען שהוא תושב הכפר ענאתא ליד ירושלים. השוטרים זיהו שהוא יהודי, ואז הוא החל לקרוא לעברם קריאות גנאי ולאיים עליהם. על פי המשטרה, בחקירתו אמר אהוליאב כי הוא "חובב פרובוקציות" וכי "בכוונתו להפר את שלום הציבור כדי שתהיה שפיכות דמים".

בין היתר סיפר כי בעבר הוא וחבריו ניסו למצוא קורבנות לתקיפה, אולם באחד המקרים חששו מכיוון שהאדם היה גדול ממדים. במקרה אחר סיפר שנסוגו כי עוברי האורח שאיתרו היו ילדים קטנים. על פי נציג המשטרה בדיון, אהוליאב אמר בחקירתו כי הוא "אוהד מעשי טרור נגד ערבים ושפיכת דמים".

אהוליאב חשוד בין היתר בעבירות ניסיון חבלה, קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת סכין, הפרעה לשוטר ועבירות ממניע גזעני. במהלך הדיון בעניינו הפריע אהוליאב לדיון ובין היתר טען סנגורו כי הוא "סובל מלקויות נרחבות בתחום הקוגניטיבי". עוד הוסיף כי אהוליאב "המציא את הסיפור" מאחר שהשוטרים לקחו לו את הטלפון.

שער שכם במזרח ירושלים, בשנה שעברה. אהוליאב אמר בחקירתו כי הוא "אוהד מעשי טרור נגד ערבים ושפיכת דמים"צילום: אמיל סלמן

"זה חמור מאוד שאני רואה ערבים נותנים סטירות ליהודים ברכבת ובעיר העתיקה, זה נורא", אמר אהוליאב בחקירתו, "זה חמור ואנחנו כיהודים בגלל שעשו לנו עוול אנחנו מגיבים, אנחנו לא פראיירים, אבל אני אומר לך שאני לא דוגל בשיטות אלימות ולא בעד זה". בין היתר סיפר כי הוא ועוד שני אנשים תכננו לפני כשבוע להכות פלסטינים בשער שכם, ולשם כך הצטיידו באגרופנים ובגז פלפל. הוא אף סיפר על תכנונים נוספים לאלימות נגד ערבים ואמר כי הוא "מזדהה עם מעשיו של ברוך גולדשטיין".

השופטת אורנה סנדלר איתן כתבה בהחלטתה להאריך את מעצרו של אהוליאב: "אינני שוללת בשלב זה את האפשרות שהיה מרחק לא מבוטל בין הדברים אותם מסר בחקירה לבין המציאות. עם זאת, סבורני כי נוכח עוצמת המסוכנות הנשקפת מהמעשים שעליהם דיבר המשיב, וגם בשים לב למקום שבו עוכב, אין מקום לשחררו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ