במשטרה מעריכים כי העימותים בירושלים יתמתנו השבוע, אך חוששים כי יגלשו גם לגדה

שוטרים שנכחו אמש בשער שכם ובשער הפרחים פעלו באופן מתון יותר מול המפגינים הפלסטינים, וגם מספר המשתתפים ירד. מנגד, חוששים בארגון מתקריות שעשויות ללבות את העימותים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעצר בשער הפרחים, אמש
מעצר בשער הפרחים, אמשצילום: אוהד צויגנברג

במשטרה מעריכים כי העימותים האלימים בירושלים יתמתנו בשבוע הקרוב, וכבר אמש (שבת) נרשמה ירידה בעוצמת החיכוך בשער שכם ובשער הפרחים בעיר העתיקה. מנגד, חוששים בארגון מתקריות שילבו את העימותים ויביאו להתפשטות שלהם למוקדים נוספים סביב ירושלים ובגדה המערבית.

כוחות המשטרה שנכחו במוקדי העימות אתמול הגיבו באופן מתון יותר מכפי שנראה בימים הקודמים, וניכרה גם ירידה במספרם של המפגינים ובעוצמת התנהלותם. הכוחות, בפיקודו של מפקד המחוז דורון תורג'מן, כלל אמש מכת"זית שנכחה במקום כאמצעי מאיים ולא הופעלה. בניגוד לתקריות אחרות בשבוע שעבר, שבהן הושלכו עשרות רימוני הלם לעבר הצעירים, נראה היה אמש שהושלכו לעברם כמה רימונים בודדים. בכמה מקרים פינו השוטרים צעירים פלסטיניים מהמקום בכוח תוך דחיפות אך ניכרה גם סובלנות יחסית לנוכחותם.

כוחות מג"ב בשער שכם, אמשצילום: אוהד צויגנברג

בסוף השבוע ניכרה במקביל עלייה במספר התקריות בהן הותקפו עוברי אורח יהודים בעיר העתיקה ובשכונות מזרח ירושלים. ברוב המקרים מדובר בספיגת מכות בודדות וקללות, אך כמה מהמקרים היו אלימים יותר. במקרה אחד הותקף והוכה אדם שיצא לטייל עם כלבו על ידי כמה צעירים, ובמקרים אחרים יודו אבנים לעבר כלי רכב של ישראלים.

אמש נפרשו בירושלים כ-1,500 שוטרים, בעיקר באזור מזרח העיר, בשער שכם ובשייח ג'ראח. בין היתר הוצבו בעיר כוחות מג"ב וכן כוחות יס"מ מיחידות אחרות בארץ. שוטרים התפרשו במדרחוב במטרה למנוע מפעילי ימין קיצוני לתקוף ערבים ופעילי שמאל. בימים הקרובים מתכוונים במשטרה להגיש כתבי אישום כנגד כמה צעירים פלסטינים שתיעדו עצמם מכים יהודים בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, ובמשטרה מעריכים כי הדבר יתרום גם כן להרגעת השטח.

בניגוד לסבבי אלימות קודמים, הפעם קשה לאתר ולהצביע על הסיבה לעימותים. ב-2014 עוררו רצח הנער מוחמד אבו חדיר ומבצע צוק איתן סבב אלימות בעיר, וב-2015 ו-2017 היה זה חשש פלסטיני משינוי הסטטוס קוו בהר הבית. בימים האחרונים מציינים תושבי העיר הפלסטיניים את החלטת המשטרה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם בזמן הרמדאן, את עיבוי הנוכחות היהודית בשכונות הפלסטיניות בעיר, את הפחד מפני פעילי להב"ה ואת תנאי המחייה שלהם. העובדה שאין הסכמה על גורם ברור אחד העומד בבסיס סבב האלימות הנוכחי מעוררת תקווה לרגיעה, כל עוד תקריות אלימות בודדות לא ישנו את התרחיש.

צעירים וכוחות מג"ב בשער שכם, אמשצילום: אוהד צויגנברג

בשנה האחרונה ספגו הפלסטינים בירושלים פגיעה כלכלית קשה ממגפת הקורונה. רבים מהם מועסקים בענפים שהפעילות בהם הופסקה, בהם תיירות, הסעדה ושירותים. עבור רבים חג הרמדאן השנה סימן נקודת מפנה ותקווה לשינוי והתנעה מחדשה של עסקים, אלא שהעימותים בימים האחרונים פגעו בכך. במקביל מסתמן מוקד אפשרי נוסף לליבוי העימותים - ליל אל-קאדר, המסמל את סיום צום הרמדאן ובו נאספים מאות אלפים לתפילה באל אקצה, אשר ייתכן שיצוין השנה באותו היום בו יצוין יום ירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ