סמוטריץ': אם מנדלבליט יוביל הפיכה שלטונית הוא יפגוש כוחנות נגדית

לדברי יו"ר מפלגת הציונות הדתית, היועמ"ש אינו מוסמך להוציא את נתניהו לנבצרות בשל מינוי שר משפטים ומדובר ב"איום על הדמוקרטיה". עו"ד דוד פטר, שמייצג את נתניהו בעתירות בנושא, אמר כי מנדלבליט "טועה טעות משפטית"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט בבג"ץ, החודש
מנדלבליט בבג"ץ, החודשצילום: אמיל סלמן
לוגו הארץ
הארץ

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', כתב היום (רביעי) בטוויטר כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אינו מוסמך להוציא את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנבצרות בשל החלטתו למנות את אופיר אקוניס לשר המשפטים. "אין חוק כזה ואין חיה כזו", צייץ סמוטריץ', "זה איום על הדמוקרטיה ועל העם, ואם מנדלבליט יוביל בכוחנות הפיכה שלטונית - הוא יפגוש כוחנות נגדית של העם שייאבק על עצמאותו וריבונותו".

עו"ד דוד פטר, המייצג את נתניהו בעתירות לבג"ץ על מינוי השר, אמר הבוקר כי מנדלבליט "שוגה וטועה טעות משפטית". פטר התייחס לקביעתו של מנדלבליט כי ההצבעה על מינויו של אקוניס פסולה, שכן ההסכם הקואליציוני אוסר לערוך הצבעות ללא הסכמת יו"ר כחול לבן בני גנץ. בריאיון לכאן ב' אמר פטר כי "אין בשום מקום זהות פרסונלית של מי יהיה השר" וטען כי "הנושא עלה לסדר היום בהסכמה מלאה".

לדברי פטר, אף שחוק יסוד הממשלה קובע כי מספר השרים בין הגושים יהיה שווה, הוא אינו קובע מנגנון להסדרת הפריטטיות אם מספר השרים אינו שווה. הוא הוסיף כי בהחלטת ממשלה נקבע כי "עניין הפריטטיות יבוא לידי ביטוי אך ורק בהעלאה על סדר היום, שהעלאה על סדר היום תהיה בהסכמה".

פטר התייחס לביקורת שמתח מנדלבליט על כך שלא קיבל זכות להביע דעתו על ההצעה בזמן אמת. לדבריו, "הממשלה שמעה את דברי היועמ"ש, לראיה גם אחרי ההצבעה הוא לא העלה אף טענה חדשה". עוד אמר: "ליועמ"ש יש חובת אמונים כלפי הממשלה, להציג לה את הדין, לייעץ לה, להיות פרקליטה".

סמוטריץ', שלשום. "מנדלבליט לא מוסמך להוציא את רה"מ לנבצרות, אין חוק כזה ואין חיה כזו"צילום: אוהד צויגנברג

במכתב ששלח אמש מנדלבליט לנתניהו ולגנץ כתב כי "הממשלה פעלה במודע ובמכוון באופן לא חוקי". לדבריו, "קיים פגם חמור מינהלי ביותר בכך שלא ניתנה לי האפשרות להציג את חוות דעתי המשפטית ביחס לאי-חוקיות ההצבעה על מינוי השר אקוניס".

לדברי פטר, חוק יסוד הממשלה, שתוקן כדי להתאים לממשלת החילופים, לא הסדיר מצב שבו צריך למנות שר חדש במקום שר שחדל לכהן. "הזיקות שנקבעו הן לא למשרדים", אמר, "משרד המשפטים לא כתוב בטאבו על שם גוש פריטטי זה או אחר". עם זאת, פטר הצהיר כי נתניהו יקבל "כל החלטה של בית המשפט העליון, לרבות ההחלטה כרגע להקפיא את המינוי".

בגוש השינוי מתחו אמש ביקורת על מינוי אקוניס. יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי "ראש הממשלה ניסה לדרוס באופן מתוכנן ומכוון את שלטון החוק. ניסה ונכשל". יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, כתב בטוויטר כי "הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מסר כי "כל מי שהעלה בדעתו אפילו לרגע לחתום על הסכם כלשהו עם נתניהו, קיבל תזכורת שאין שום סיכוי שהוא ימלא את חלקו בשום הסכם". לדבריו, "אם היה מי שעוד חשב שנתניהו צריך לשבת ליד שולחן הממשלה - היום הוא קיבל תזכורת שהוא חייב כבר ללכת. הזלזול הבוטה בשלטון החוק, בכל הסכם שהוא חתם עליו, השקרים כדרך חיים - כל זה פרץ היום סביב מינוי שר המשפטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ