מח"ש בודקת אם עולים חשדות לפלילים באסון במירון

היועמ"ש הורה על פתיחת הבדיקה ואסר על גביית עדויות משוטרים במסגרת חקירת המשטרה. במשטרה טענו כי הם אלו שפנו בבקשה לפתוח בבדיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת האסון במירון, הבוקר. היועמ"ש ופרקליט המדינה יקיימו הערכת מצב לפי תוצאות בדיקת מצ"ח
זירת האסון במירון, הבוקר. היועמ"ש ופרקליט המדינה יקיימו הערכת מצב לפי תוצאות בדיקת מצ"ח צילום: רמי שלוש

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) פתחה בבדיקת האסון בהר מירון, שבו נהרגו 45 בני אדם בהילולת רבי שמעון בר יוחאי. הבדיקה נפתחה בתוך התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. במשטרה הודיעו כי הם אלה שפנו למנדלבליט בבקשה להעביר את הטיפול באירוע למח"ש.

בהודעת משרד המשפטים נמסר כי "מח"ש תתחיל מיידית בבדיקה על מנת לברר אם עולים חשדות לפלילים מצד שוטרים במסגרת אירוע האסון במירון. היועץ המשפטי לממשלה הנחה כי משטרת ישראל לא תגבה בשלב זה עדויות משוטרים המעורבים באירוע, במסגרת חקירת המשטרה שכבר נפתחה". בהודעה נאמר עוד כי היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ פרקליט המדינה יקיימו הערכות מצב נוספות ויקבלו את ההחלטות המתאימות על פי התקדמות הבדיקה של מח"ש.

זמן קצר לאחר האסון הודיע השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, כי "ברור שיהיה צורך בבדיקה עצמאית ובלתי תלויה לכלל ההיבטים הנוגעים לתכנון האירוע, היערכות, אחריות, תשתיות וכדומה". מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון לביא, לקח אחריות על האירוע ואמר: "אניח את הדברים על השולחן: אני, שמעון לביא, מפקד המחוז הצפוני, נושא באחריות הכוללת לטוב ולרע. נערכנו לכלל התרחישים שקשורים לבטיחות, שמנו בראש סדרי העדיפויות שלנו את שלום הציבור ואת נושא הבטיחות ללא פשרות. אני יכול לומר לכם שכרגע אנחנו בשלב של איסוף ראיות. יש מאמץ מורכב לאסוף ראיות כדי להגיע לאמת כמו שצריך".

בשעות הלילה דחו בכירים במשטרה טענות שנשמעו נגד ניצב לביא לפיהן הוא האחראי. לדבריהם, הצפיפות במקום השנה לא היתה שונה מבשנים קודמות. "הטלת האחריות על לביא היא לא נכונה, זה היה אירוע בלתי נמנע", אומר גורם במשטרה. לביא היה האחראי על אירועי ההר ומי שאישר את התוכניות וקיים את הערכות המצב לקראת האירוע. במשטרה אומרים כי בחנו בימים האחרונים את מתחם ההר מבחינה הנדסית, וכי אירוע שבו אנשים נופלים במדרגות זה על זה הוא דבר ש"אינו נמצא בשליטתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ