אסון בהר מירון | 45 בני אדם נמחצו למוות ועשרות נפצעו בהילולה במירון

זירת האסון, הבוקר
זירת האסון, אתמולצילום: רמי שלוש
עדכונים

ברמב"ם מאושפזים ארבעה פצועים קשה, שלושה מהם ילדים

בבית החולים רמב"ם ממשיכים להיות מאושפזים ארבעה פצועים קשה מהאסון בהר מירון. מצבם של שניים מהם, בני 12 ו-15, מוגדר קשה מאוד ויש חשש לחייהם. שני הפצועים האחרים הם גבר בן 52 וילד בן 11. בבית החולים זיו מאושפזים שמונה פצועים, מצבם של חמישה מוגדר בינוני והיתר קל.

מחמוד עבאס: "אנו מתפללים עבור הקורבנות ומאחלים החלמה לפצועים"

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שלח היום (שישי) איגרת תנחומים לנשיא המדינה ראובן ריבלין בעקבות האסון בהר מירון. עבאס הביע את צערו "על האסון שגרם למותם של עשרות קורבנות". הוא הוסיף: "אנו מתפללים עבור הקורבנות ומאחלים החלמה לפצועים".

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד, שוחח בעקבות האסון עם שר החו. גבי אשכנזי. ממשרד החוץ נמסר כי למשרד נשלחו במהלך היום הודעות ניחומים ממספר מדינות ערביות, לרבות ממדינות עימן אין לישראל יחסים דיפלומטיים.

משרד הבריאות: עד כה זוהו 12 הרוגים, התהליך עשוי להימשך שעות

משרד הבריאות הודיע כי עד כה זוהו 12 מ-45 ההרוגים. בהודעה שפרסם המשרד נמסר כי במכון לרפואה משפטית מנהלים תהליך המורכב ממספר שלבים ואשר עשוי להימשך שעות.

ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית, מסר: "עובדי המכון והצוותים שהגיעו עובדים במסירות וברגישות להשלמת תהליך הזיהוי. אנחנו פועלים במלא המרץ אך יש להבין שמדובר בתהליך מורכב ורגיש ועלינו לפעול באחריות ולהמנע חלילה מטעויות גורליות. ליבנו עם המשפחות ביום קשה זה".

פינוי הגופות מזירת האסון, הבוקרצילום: גיל אליהו

במליאת הכנסת יתקיים דיון מיוחד ביום שני

במליאת הכנסת יתקיים ביום שני דיון מיוחד אודות האירוע. יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע כי בהתאם להחלטת הממשלה על קיום יום אבל לאומי ביום ראשון, הדגלים במתחם יורדו לחצי התורן. בכניסה למתחם יוקם אתר להדלקת נרות זיכרון.

הממשלה אישרה לערוך יום אבל לאומי ביום ראשון

הממשלה אישרה את ההצעה לערוך יום אבל לאומי ביום ראשון הקרוב. בהודעה שפורסמה בתום הצבעה טלפונית בעניין נמסר כי הדגלים יורדו לחצי התורן במבני ציבור, במחנות צה"ל ובנציגויות ישראל בחו"ל.

חובש בזירה: "חובשים נאלצו לטפס על אחרים כדי לחלץ לכודים"

החובש נתנאל כנפו שהיה בזירת האסון סיפר כי "חובשים נאלצו לטפס על אחרים כדי לחלץ לכודים. אנשים אמרו 'שמע ישראל', ובינתיים המוזיקה מלמעלה נמשכה". לדברי כנפו, "אף אחד לא הבין בהתחלה את גודל הקטסטרופה. נהגי האמבולנס חשבו שזה כלום בהתחלה. ומסביב (היו) עוד ועוד אנשים חסרי נשימה. כמעט כל מי שהיה על המדרגות נהרג, ומסביב אתה לא רואה שום דם, כולם מתו מחנק".

בנט הגיע לזירת האסון והותקף בבקבוקי מים

יו"ר ימינה נפתלי בנט הגיע לסייר בהר מירון כשהוא מלווה במאבטחים. חסידים שהיו במקום השליכו לעברו בקבוקי מים, וצעקו לעבר שוטרים: "נאצים, בגללכם האסון הזה". אחד מהם נעצר. בנט אמר: "אנו מתפללים לשלומם של הפצועים ושולחים חיבוק למשפחות ההרוגים".

מבקר המדינה יודיע בימים הקרובים אם יפתח בבדיקת האסון במירון

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, אמר הבוקר כי יקיים התייעצויות עם צוותי הביקורת, ויודיע בימים הקרובים בעניין בדיקת האסון בהר מירון. לפי הודעת משרדו, מבקר המדינה עסק בנושא סדרי המעבר, הנגישות והיערכות כוחות הביטחון במקומות הקדושים, בהם מתחם קבר רשב"י, בשני דו"חות מקיפים שהתפרסמו בשנים 2008 ו-2011.

נתניהו במירון: נערוך בדיקה יסודית, מבקש להכריז על יום אבל לאומי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר כי יש לבדוק בצורה יסודית ומעמיקה כיצד האסון במירון התרחש, כדי להבטיח שלא ישנה. "אסון הר מירון הוא מן האסונות הכבדים ביותר שפקדו את מדינת ישראל", אמר נתניהו בסיור בזירת האירוע, "אנחנו נערוך בדיקה יסודית, רצינית ומעמיקה כדי להבטיח שאסון כזה לא ישנה".

ראש הממשלה אמר כי הוא מבקש להכריז ביום ראשון על יום אבל לאומי. "בואו נתייחד כולנו עם היגון של המשפחות ותפילה לשלום הפצועים", דברי נתניהו, שהודה למשטרה ולכוחות החילוץ בעת סיורו במקום עם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה. "היתה פה פעולת חילוץ מהירה של המשטרה, כוחות החילוץ והביטחון ואנחנו אסירי תודה להם - הם מנעו אסון גדול בהרבה".

נתניהו ציין עוד כי קורבנות רבים טרם זוהו. "חלק גדול מהנספים עדיין לא זוהה, ואני מבקש להימנע מהפצת שמועות ברשתות החברתיות, כי הדבר הזה קורע את לב המשפחות. תנו לרשויות לעבוד".

נתניהו ואוחנה, במרכזצילום: רמי שלוש

אוחנה: יהיה צורך בבדיקה עצמאית ובלתי תלויה לכל היבטי האסון במירון

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, הודה הבוקר כי יש צורך לבדוק את תכנון האירוע במירון ואת האחראים לו. "אסון נוראי אירע אמש במירון", אמר השר, "ברור שיהיה צורך בבדיקה עצמאית ובלתי תלויה לכלל ההיבטים הנוגעים לתכנון האירוע, היערכות, אחריות, תשתיות וכדומה. בשלב זה כוחות הביטחון וההצלה מרכזים מאמץ בסיוע לזיהוי הקורבנות, הודעה למשפחות, מציאת מנותקי קשר והשבת הציבור לבתים".

ח"כ אפרת רייטן (העבודה) פנתה לנתניהו, לאוחנה ולשר המשפטים בני גנץ בנושא, וקראה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לפי חוק ועדות החקירה. "בשעה זו עולה באופן חד משמעי כי הגורמים שהיו מעורבים בניהול האירוע והפיקוח על הנעשה בו אינם יכולים להיות מעורבים בחקירה אודות הנסיבות שהובילו להתרחשותו".

המשטרה: זיהוי הגופות טרם הושלם, מבקשים את עזרת קרובי הנעדרים

המשטרה ביקשה מקרובי הנעדרים באסון במירון סיוע בזיהוי הקורבנות שטרם התבררה זהותם. לשם כך, התבקשו בני המשפחה להגיע למכון לרפואה משפטית באבו כביר עם תמונות של יקיריהם, מספרי תעודות זהות, מספרי טלפונים ניידים, סימנים מזהים דוגמת צלקות וכתמי לידה, וכן צילומי שיניים ורנטגן. לפי הודעת המשטרה, ליד המכון לרפואה משפטית בת"א הוקם הבוקר מתחם נפרד לקרובי הנעדרים.

מח"ש פתחה בבדיקת האירוע, חקירת המשטרה הופסקה

מח"ש תפתח בבדיקה לגבי התנהלות המשטרה במסגרת האסון במירון, כך הודיע הבוקר היועץ המשפטי לממשלה. על פי ההודעה, ההחלטה על פתיחת הבדיקה התקבלה לאחר התייעצויות בין היועמ"ש לבין מ"מ פרקליט המדינה, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים, ומנהלת המחלקה לחקירות שוטרים.

לפיכך, המשטרה לא תגבה בשלב זה עדויות משוטרים המעורבים באירוע, במסגרת חקירת המשטרה שכבר נפתחה. "אנשי מח"ש כבר פועלים במסגרת הבדיקה, ונמצאים בזירת האירוע, היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ פרקליט המדינה יקיימו הערכות מצב נוספות ויקבלו את ההחלטות המתאימות על פי התקדמות הבדיקה של מח"ש", לשון ההודעה. לפי הודעת המשטרה בנושא, הם אלו שפנו ליועמ"ש ולפרקליט המדינה בבקשה לחקור את האירוע.

כעת במירון: טרם הסתיים הפינוי, סקרנים רבים מתקהלים באזור

הבוקר בהר מירון שיירות של אוטובוסים זורמות במעלה ההר, במטרה לפנות את החוגגים, שטרם התפנו מהמקום. בזירת האירוע נמצאים בשעה זו מאות בני אדם, למרות שהמשטרה סגרה את הזירה בלילה. בשעות הבוקר היא נפתחה, וכעת על המדרגות מתקהלים סקרנים רבים.

הרב הראשי לישראל: אין זו העת לחפש אשמים

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, הגיב הבוקר לאסון במירון וביקש לא להפנות אצבע מאשימה בשעה זו. "המשכיל בעת ההיא יידום, אין זו עת לחיפוש אשמים", לשון הודעת הרב הראשון לציון, "אני קורא לציבור הרחב להתפלל ולקרוע שערי שמים לרפואת הפצועים, לתמוך ולחזק את המשפחות שאיבדו את קרוביהם".

מפקד מחוז הצפון: "אני נושא באחריות הכוללת"

פינוי חפצים אישיים של נפגעים מזירת האסון, הלילהצילום: רמי שלוש

מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמר כי הוא נושא באחריות למות החסידים. "אני אניח את הדברים פה על השולחן - אני שמעון לביא, מפקד המחוז הצפוני, ואני נושא באחריות הכוללת לטוב ולרע", אמר. "נערכנו לכלל התרחישים שקשורים לבטיחות, שמנו בראש סדרי העדיפויות את שלום הציבור ואת נושא הבטיחות ללא פשרות. אני יכול לומר לכם שכרגע אנחנו בשלב של איסוף ראיות, יש פה מאמץ מורכב של איסוף ראיות כדי להגיע לאמת כמו שצריך".

שר הבריאות אדלשטיין: בתי החולים וארגוני ההצלה עושים עבודת קודש

שר הבריאות יולי אדלשטיין מסר: "משרד הבריאות ואני עוקבים משעות הלילה אחר אסון מירון הנורא. בתי החולים וארגוני ההצלה עושים עבודת קודש לטפל בנפגעים. ליבנו עם משפחות ההרוגים בשעה קשה זו. אני מחזק את ידי הרופאות והרופאים, האחיות והאחים, הפרמדיקים והמתנדבים על עבודת הקודש שנעשית גם ברגעים אלו".

150 בני אדם נפצעו באירוע, 6 במצב אנוש ו-18 פצועים קשה

זירת הקריסה, הבוקרצילום: רמי שלוש

מד"א מסר כי צוותיו העניקו טיפול רפואי ל-150 פצועים ופינו אותם לבתי החולים השונים. בין הפצועים 6 במצב אנוש, 18 במצב קשה, 8 במצב בינוני ו-80 במצב קל.

לבית החולים זיו בצפת פונו 54 פצועים, בהם 6 במצב אנוש, 13 קשה, 4 בינוני, ו-31 קל. לבית החולים פוריה בטבריה הובאו 25 פצועים, בהם שנים בינוני והיתר קל. לבית החולים גליל בנהריה פונו 26 נפגעים, בהם אחד בינוני והיתר קל. לבית החולים רמב"ם הובהלו 5 נפגעים, 4 מהם פצועים קשה ואחד נוסף פצוע בינוני. לבית החולים הדסה עין כרם פונה פצוע קשה, ולבית החולים העמק בעפולה פונה פצוע קל.

"ילד צעק: 'אבא אני לא נושם', אנשים נרמסו למוות"

פצועים מהאסון שדיברו עם "הארץ" סיפרו על עומס חריג לעומת שנים קודמות ותיארו מראות קשים. אריק מפתח תקוה, שהגיע לבית החולים בנהריה סיפר ל"הארץ" כי "היינו 20 חברים מהישיבה. עמדנו קרוב לקבר ופתאום אבא צועק שהבן שלו תקוע. ניסינו לעזור לו ולהוריד אותו יחד עם האנשים והרגשנו כאילו אנו במדרגות נעות, הכל דחוס, אנשים התחילו לצעוק והכל מתפרק. אנשים צועקים 'אני לא נושם, לא נושם'. הילד הזה התחיל לצעוק אבא אני לא נושם". לדבריו, "שוטרים שהיו שם משכו אנשים במקום לתת לצאת, אדם הקיא עלי ונחנק, אדם שכב לי על הרגל ואני צועק עליו זוז והוא בכלל לא בהכרה".

לכתבה המלאה

במשטרה דוחים את ההאשמות: אירוע בו אנשים נופלים במדרגות אחד על השני אינו בשליטתנו"

במשטרה מתחקרים את האסון בהילולה, ובין היתר נבדקת הטענה של כמה מהנוכחים כי המשטרה חסמה את אחד המעברים סמוך למדרגות, דבר שהוביל לדבריהם ללחץ ולדוחק שהביאו לאסון. מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי נמצא בזירת האסון יחד עם מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון לביא. עוד לא ברור על איזו יחידה תוטל חקירת האירוע.

המפכ"ל והפיקוד הבכיר בזירת האסון, הלילהצילום: דוברות המשטרה

גורמים בכירים במשטרה כבר דחו הלילה טענות שנשמעו נגד ניצב לביא לפיהן הוא אחראי לאסון. לדבריהם, הצפיפות במקום השנה לא היתה שונה מבשנים קודמות. "הטלת האחריות על לביא היא לא נכונה, זה היה אירוע בלתי נמנע", אומר גורם במשטרה. לביא היה האחראי על אירועי ההר ומי שאישר את התוכניות וקיים את הערכות המצב לקראת האירוע. במשטרה אומרים כי בחנו בימים האחרונים את מתחם ההר מבחינה הנדסית וכי אירוע שבו אנשים נופלים במדרגות זה על זה הוא דבר ש"אינו נמצא בשליטתנו".

לכתבה המלאה

עלה ל-44 מספר ההרוגים באסון

עלה ל-44 מספר ההרוגים באסון. לבתי החולים באזור הצפון פונו במסוקים ובאמבולנסים עשרות נפגעים בדרגות פציעה שונות, כעשרים מהם במצב אנוש וקשה.

נמשך פינוי הפצועים, שיירות אוטובוסים בכניסה להר

אמבולנסים רבים ושורה של מסוקים ממשיכים בפינוי הנפגעים ממתחם ההר. שיירות של אוטובוסים עושות דרכן להר לפינוי עשרות אלפי המשתתפים. רבים מהם פינו את עצמם רגלית וירדו בדרך החשוכה מהר מירון. אחד המשתתפים תיאר ל"הארץ" את המראות הקשים: "ישבתי ואכלתי ופתאום שמעתי צרחות. ראיתי החייאות על האלונקות. עלינו לעזור. אנשים סוחבים אלונקה בזמן שאחד למעלה עושה החייאה. אנשיים תלשו חתיכות בד מהמחיצות כדי לכסות את ההרוגים".

האירוע קיבל את אישור המשטרה, השר אוחנה והמפכ"ל נכחו בהכנות

הילולת רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) התקיימה באישור המשטרה ונוהלה תחת פיקודו של מפקד מחוז צפון ניצב שמעון לביא, שגם היה במקום בזמן האירוע. קודם לאירוע הגיעו למתחם ההר גם המפכ"ל שבתאי והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה וצפו מקרוב בהכנות של הכוחות.

ההילולה החלה בשעות הערב של חמישי והיא האירוע הגדול ביותר שנערך בישראל מתחילת משבר הקורונה. הנוכחות במקום רבה ביחס לשנה שעברה, אך מספר המשתתפים קטן ביחס לשנים רגילות. לפי הערכות, באירוע השנה השתתפו כמה עשרות אלפי אנשים.

החל פינוי של עשרות אלפי אנשים ממתחם ההר

המשטרה ביקשה מעשרות אלפי המשתתפים בהילולה להגיע לתחנות ההסעה ולחניונים כדי להתפנות מההר. דרכי הגישה להר מירון נחסמו, ועשרות אוטובוסים שעשו את דרכם אליו נעצרו במחלפים עין תות, אליקים, גולני ואחיהוד על ידי כוחות משטרה שהורו להם לשוב על עקבותיהם. המשטרה ביקשה מהציבור לא להגיע לאזור משום שצירי הנסיעה הסמוכים להר משמשים את כוחות הביטחון וההצלה.

כוחות ביטחון על ההר, הלילהצילום: רמי שלוש

המשטרה הודיעה כי באזור ההר אין קליטה סלולרית וכי היא פועלת לפנות את הקהל מההר באוטובוסים ובכלי תחבורה נוספים. מרכבת ישראל נמסר כי תפעיל רכבות מכרמיאל לכיוון דרום בהתאם לצרכים המוכתבים מגורמי הביטחון והערכות מצב של משרד התחבורה. הרכבות יגיעו עד תחנת תל אביב סבידור, שם יחכו אוטובוסים ורכבות נוספות ליעדי ההמשך. ממשרד התחבורה נמסר כי רכבות החירום מיועדות ליותר מאלף נוסעים כל אחת.

רה"מ נתניהו: "זה אסון כבד, מתפללים לרפואת הנפגעים"

ראש הממשלה נתניהו כתב: "אסון כבד בהר מירון. כולנו מתפללים לרפואת הנפגעים. אני מבקש לחזק את כוחות ההצלה הפועלים במקום". הנשיא ראובן ריבלין אמר אחרי היוודע דבר האסון כי "בחרדה גדולה אני עוקב אחר הדיווחים ממירון ומתפלל לרפואת הפצועים. אל נא רפא נא להם". שר הפנים אריה דרעי מסר: "הלב נשבר נוכח האסון הכבד בהילולה במירון. אני מתפלל לשלום הפצועים ומחזק את כוחות ההצלה הפועלים במקום".

מסוקים פינו עשרות פצועים, 6 מהם אנוש, 14 קשה

מסוקים ואמבולנסים רבים ביצעו במקום פעולות החייאה ופינו את הפצועים הרבים לבתי החולים. שישה מהפצועים נמצאים במצב אנוש, 18 במצב קשה, 2 במצב בינוני ו-39 במצב קל. למרכז הרפואי זיו הגיעו 43 פצועים, מתוכם 14 פצועים קשה. למרכז הרפואי גליל הובאו 24 פצועים, כולם במצב קל. במרכז הרפואי פוריה נקלטו 26 פצועים, מהם 4 במצב בינוני והיתר קל. למרכז הרפואי רמב"ם הגיעו 5 פצועים במסוקים, 4 מהם במצב קשה.

לפחות 38 בני אדם נמחצו למוות ועשרות נפצעו בהילולה במירון

לפחות 38 בני אדם נמחצו למוות ועשרות נפצעו הלילה בהילולת הרשב"י בהר מירון. האירוע נגרם בשל צפיפות רבה שנוצרה באירוע ההדלקה המסורתי של חסידות תולדות אהרון. על פי גורם במשטרה, האירוע החל כאשר כמה מהנוכחים שהיו דחוקים במעבר צר בין מאות אנשים החליקו על גרם מדרגות במקום. כתוצאה מכך, עשרות בני אדם נפלו זה על זה. במקום התפתחה מהומה כשההמון ניסה להימלט מהמקום, דבר שהגדיל את מספר הנפגעים. כמה עדי ראייה טוענים כי מחסום שיצרו שוטרים במקום הוביל ללחץ של מאות אנשים שצבאו על הכניסה למתחם. "ברגע אחד הכל התפרץ ואנשים פשוט נפלו ורמסו אחד את השני, זה אסון", אמר אחד מהם ל"הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ