האסון במירון | הושלם זיהוי גופותיהם של 45 ההרוגים באסון

הלוויית אחד ההרוגים באסון, הלילה בירושלים
הלוויית אחד ההרוגים באסון, הלילה בירושליםצילום: אמיל סלמן
עדכונים

הושלם זיהוי גופותיהם של 45 ההרוגים באסון

המכון לרפואה משפטית הודיע כי זוהו גופותיהם של כל 45 ההרוגים באסון במירון. 44 מהגופות כבר שוחררו לקבורה, והאחרונה שנותרה תשוחרר במהלך היום לבקשת משפחתו של ההרוג.

מאות בלוויה של ידידיה חיות. אביו: היו חסרות 20 שניות שאהיה איתך באותו מקום

מאות בני אדם משתתפים בהלוויתו של ידידיה חיות, בן 13, שנהרג באסון. מסע הלוויה יצא מבית המשפחה בבני ברק וימשיך לבית העלמין סגולה בפתח תקוה. ההלוויה אמורה היתה להתקיים ביום שישי, אך גופתו הוחלפה אתמול בטעות בגופת הרוג אחר.

אביו, אביגדור, שנפצע גם הוא באסון, סיפר כי הוא ואמו של ידידה רכשו הלילה חלקות קבר סמוך לקברו: "ידידיה, ידידיה משה בני בכורי המתוק שלי, על הרבה דברים אמרת לי זה לא הוגן, אני אומר לך: זה לא הוגן, אני לא אמור להיות כאן. אני לא אמור להיות בלוויה שלך. אבא לא נמצא בלוויה של הבן שלו".

האב תיאר את רגע האסון: "הייינו שם על הרצפה, היה חסר 20 שניות שאהיה איתך באותו מקום. התקבלת לישיבה מצוינת אבל הקדוש ברוך הוא דאג לך לישיבה יותר טובה, הייתי גם במבחן הזה אבל אותי לא קיבלו. לא היתה לי פרוטקציה....אתה תכיר עכשיו את כל הרבנים הצדיקים שדיברת עליהם. הלוואי ונגיע לעשירית מהדרגה שלך של לימודים וקדושה. היית ילד קדוש, ילד קדוש, אתה נהרגת דקה אחרי קבלת עול מלכות שמיים".

בתלמוד התורה בו למד ידידיה נהרגו שני תלמידים באסון. מנהל תלמוד התורה, הרב רפאל דדון, ספד לתלמידו: "ידידיה מחייב אותנו כי הבסיס אצלו זה לחיות בהתבוננות, לראות אותו מתפלל מחזק. איך הוא מדבר עם השני, איך הוא מיטיב עם השני. ידידיה ילד שעמל בתורה בצורה שלא תתואר. נפטרת ביום שכל כך מתאים לך, שהכל נעשה בשמחה. התקבלת לישיבה של רבי שמעון, אנחנו צריכים ממך שתהיה מליץ יושר על ההורים, על אבא ואמא, על מחנך שמשקיע בתלמידיו, על אחיך ועל הכתה ועל כל התלמוד תורה. תתפלל על כולנו ותמחל לנו שאולי לא נהגנו בכבוד הראוי לך ותתפלל על כל עם ישראל".

הלוויתו של ידידיה חיות בבני ברק, הלילהצילום: בר פלג

המכון לרפואה משפטית: כמעט כל ההרוגים זוהו, התהליך יושלם בשעות הקרובות

המכון לרפואה משפטית באבו כביר מסר הערב כי 42 מ-45 הרוגי האסון במירון זוהו הערב. 34 הרוגים הובאו לקבורה. "התהליך נעשה בשיתוף עם המשפחות, ואנו מאמינים שהוא יושלם בשעות הקרובות", הוסיף המכון.

התחדשו ההלוויות של הרוגי האסון

עם צאת השבת התחדשו ההלוויות של הרוגי האסון במירון ברחבי הארץ, בהם כאלה שזוהו הערב. בין הנקברים הערב יעקב אלחנן סטרקובסקי, בן 20 מאלעד, חיים עוזר סלר, בן 24 ואב לתינוקת מבני ברק; ידידיה חיות בן 13, שאביו נפצע באסון ושוחרר לצורך כך מבית החולים להלוויה; יהודה יוסף לוי; וישי מועלם.

הדלקת נרות לזכר קורבנות האסון בתל אביבצילום: Hadas Parush

פרוטוקול הדיון בהילולה: קציני משטרה קראו להגביל את מספר המשתתפים באירוע

בחדשות כאן פורסמו הערב ציטוטים מתוך פרוטוקול הישיבה שבה אושר קיום ההילולה. בישיבה, שבה השתתפו נציגים של משרדי הממשלה, קראו קצינים במשטרה להגביל את מספר הבאים להר, בעוד שמנכ"ל המרכז למקומות הקדושים, יוסף שווינגר, הביע התנגדות לכך. מפקד מחוז צפון, ניצב שמעון לביא, אישר לקיים את האירוע "במתכונתו המלאה" ואמר כי "דרך פעולה זו נותנת מענה גבוה לשמירה על ביטחון הציבור". לביא הוסיף כי דווקא ניסיון להגביל את היקף ההילולה עלול לסכן חיי אדם, משום שאנשים יבקשו להגיע להר בכל מקרה, מה שייצור דוחק באזור.

אביו של אחד ההרוגים: בבית העלמין התברר שגופת בני הוחלפה בגופת הרוג אחר

אביגדור חיות, שבנו ידידיה בן ה-13 נהרג באסון בהר מירון, אמר הערב (שבת) כי גופת בנו הוחלפה אתמול בטעות בגופת הרוג אחר בבית העלמין סגולה בפתח תקוה. "ביום שישי פניתי והתחננתי בתקשורת שישחררו את הגופה. הגופה שוחררה ותודה להם הגיעו לסגולה בפתח תקוה ושם למרבה הצער התברר שהחליפו את הגופה, זו לא הגופה של הבן שלי. אני לא פונה בטענות לאף אחד".

חיות הוסיף: "זו הפעם הראשונה שאנחנו במירון בעומר, כשהייתי על הרצפה ועשרים שניות הפרידו בין חיים למוות, הראיה שלי התערפלה, אני הייתי על הרצפה וכל המאסה של האנשים שנפלו - נפלו עליי ועל אחד הבנים שלי. ברגע האחרון הצליחו להוציא אותי ואת בני בן העשר חי וקיים. היינו בתקווה כל יום שישי שידידיה נעדר, שאולי הוא הלך לאיזה מקום והוא בטראומה".

צה"ל: לוחמות שהגיעו לסייע בפינוי הפצועים בהר מירון חוו פגיעות פיזיות ומילוליות מהנוכחים

בצה"ל אומרים הערב (שבת) כי לוחמות פיקוד העורף שהגיעו לסייע בפינוי הנפגעים באסון בהר מירון חוו פגיעות מילוליות ופיזיות מהנוכחים. בצבא אומרים כי הלוחמות המשיכו במשימתן למרות הפגיעות. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי הצבא רואה את האירוע בחומרה רבה ומגנה כל אלימות, פיזית או מילולית, כלפי חיילותיו וחייליו.

אמיר אוחנה על האסון: "אני אחראי - אך אחריות אין פירושה אשמה"

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כתב הערב (שבת) בחשבון הפייסבוק שלו: "אני אחראי - אך אחריות אין פירושה אשמה. לאחר שנסיים לזהות ולטמון את מתינו, אתייצב גם אתייצב בפני המצלמות. אתייצב ואקח אחריות". אוחנה הוסיף: "כן, אני אחראי לכל דבר הקשור בגופים שתחת אחריותי. אני אחראי לכל תאונת דרכים. אני אחראי לכל אדם שהותקף והמשטרה לא היתה שם כדי להצילו. אני אחראי לכל שרפה ודליקה, ולכל הנספים משאיפת עשן. אני אחראי לכל מקרה רצח, ומקבל בעיטה בבטן כשאני שומע על כזה. אני אחראי לכל אסיר וסוהר לכל עצור ושוטר, לכל לכוד ולוחם כיבוי והצלה. נעשה הכל כדי שאסון כזה לא יישנה".

אוחנה גיבה את בכירי המשטרה וכתב: "כל שרשרת הפיקוד עשתה את תפקידה. מפקד המחוז – ניצב שמעון לביא הוא מהקצינים הטובים והאיכותיים ביותר שיש במשטרת ישראל, לוחם אמיץ שמוביל בעוז את כוחותיו למאבק בפשיעה בצפון הארץ, וימשיך לעשות זאת. המפכ"ל – רנ"צ קובי שבתאי, שאני בודק יום יום שאיננו מתחרט שלקח על עצמו את המשימה הכבדה והמאתגרת הזאת (לשמחתי, איננו). מרגע שנכנס לתפקידו הוא עושה לילות כימים ומיישם תכניות שיצעידו את המשטרה למילוי משימותיה למאבק בפשיעה ובטרור".

מאות מפגינים נגד נתניהו צועדים בירושלים וקוראים להקמת ועדת חקירה לאסון בהר מירון

הפגנות המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו התחדשו הערב (שבת) בירושלים, באופן שקט וללא קריאת סיסמאות - עקב האסון בהר מירון. מאות צועדים בשעה זו מהכנסת לכיוון כיכר פריז, שם תיערך הדלקת נר זיכרון לזכר קורבנות האסון.

ארגון "קריים מיניסטר" קרא בצעדה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת נסיבות האסון. "גם בשעה קשה זו אנו קוראים לציבור להצטרף להפגנה הסולידרית, להדליק נר ולדרוש הקמת ועדת חקירה ממלכתית ועשיית צדק" נכתב בהודעת הארגון. "השחיתות השלטונית והברית בין הנאשם למפלגות החרדיות שאפשרה את האירוע המופקר שוב עולה בחיי אדם" כתבו המארגנים.

ארגון הדגלים השחורים הודיע על ביטול ההפגנות שתכנן לקיים להיום, "אסונות לא מתרחשים מעצמם, מדינת ישראל תהיה חייבת לחקור לעומק והאחראיים יצטרכו לשאת באחריות", נאמר בהודעת הדגלים השחורים.

קצינים בכירים לא צפויים להיחקר; המפכ"ל ומפקד המחוז: לא מתכוונים להתפטר

המפכ"ל קובי שבתאי ומפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמרו בשיחות סגורות בסוף השבוע כי אינם מתכוונים להתפטר מתפקידם בשל האסון בהר מירון - כך נודע ל"הארץ". לביא אמר אתמול (שישי) כי הוא נושא באחריות הכוללת לאירוע, שבו נמחצו למוות 45 בני אדם, אך לדברי בכיר במשטרה "יש פער גדול בין קבלת אחריות לבין אשמה". לביא עצמו אמר בסוף השבוע כי הוא שלם עם החלטותיו ומוכן להעמיד אותן לבחינה בפני כל גורם.

המחלקה לחקירות שוטרים, האמונה על חקירת האסון, צפויה לגבות בשבוע הקרוב עדויות מלביא ומקצינים בכירים במחוז הצפוני. אולם בשלב זה אין כוונה לחקור מי מהקצינים באזהרה או לגבות עדות מהמפכ"ל עצמו. עדויות ייגבו גם ממהנדסים ויועצי בטיחות מטעם משרד הדתות שאישרו את קיום האירוע.

לידיעה המלאה

שיפור במצבו של אחד הפצועים קשה

בית החולים ברמב"ם הודיע כי חל שיפור במצבו של גבר בן 52 שנפצע קשה באסון. שני נערים המאושפזים בבית החולים, בני 12 ו-15, עדיין במצב קשה. הבוקר נמסר כי פצוע נוסף שאושפז שם במצב קשה, בן 11, שב להכרה מלאה ומצבו בינוני.

מקורות במשטרה: המפכ"ל מגבה את התנהלות מפקד מחוז הצפון

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר היום בשיחות סגורות במשטרה כי הוא מגבה באופן מלא את התנהלות מפקד מחוז הצפון במשטרה שמעון לביא באירוע במירון אתמול. על פי מקורות במשטרה, שבתאי גם אמר את הדברים ללביא באופן אישי בשיחה שניהל עמו היום. אתמול בשעות אחר הצהריים נועדו השניים במסגרת פורום מורחב, שבו דנו באירוע במירון ובהשלכותיו. לביא קיבל עליו אחריות לאירועים במירון שעות ספורות לאחר האסון. בניגוד אליו, שבתאי לא שוחח עם כלי התקשורת או התייחס באופן פומבי לאסון.

שבתאי במחלף עין חמד, באוגוסטצילום: אוהד צויגנברג

מד"א: 2,208 אזרחים הגיעו אתמול לעמדות מד"א ותרמו מנות דם עבור הפצועים מהאסון

בנימין נתניהו תורם דם עבור הפצועים מהאסון במירון, אתמולצילום: קובי גדעון לע"מ

ממגן דוד אדום נמסר כי באירוע התרמות דם שנערך אתמול (שישי), התקבלו 2,208 מנות דם בעמדות ברחבי הארץ. בין התורמים היה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הכניעה לחרדים, ההזנחה והבנייה הבלתי חוקית: כך הפך אירוע ההמונים הגדול בישראל לאסון

לפני שנה, רגע לפני פרוץ הקורונה, הרימה המדינה שוב דגל לבן. בפסק דין קצר, של בית המשפט העליון, הודיעה המדינה כי היא הגיעה להסדר עם ההקדש הספרדי בצפת, לפיו הכוונה של המדינה להפקיע את שטח קבר רבי שמעון בר יוחאי מידי ההקדש נדחית לשלוש שנים. כך הגיע לקיצו, לעת עתה, ניסיון שנמשך מאז 2011 להשליט סדר בקבר הרשב"י בהר מירון. בית המשפט העליון קיבל את הסדר הפשרה, וזה אומר שעד 2023 – 12 שנה לאחר שהמדינה הכריזה על כוונתה להפקיע את מתחם הקבר – לא יקרה דבר.

לפרשנות המלאה

מתפלל צועק על שוטר בזירת האסון בהר מירון, אתמולצילום: רמי שלוש

המדינה ויתרה מראש על הניסיון לשלוט באוטונומיה הזו. ואז קרה האסון

זירת האסון בהר מירון, היוםצילום: גיל אליהו

דמיינו לרגע שמפקד מחוז צפון במשטרה היה מבצע הערכה מקצועית, עם מהנדסי מבנים ומומחי בטיחות, לגבי מספר האנשים שמתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון מסוגל להכיל. המסקנה המתבקשת היתה שהמקום צר מדי עבור מאות האלפים שעולים אליו לרגל בהילולה, ושקיימת סכנה לרמיסה ומחיצה. במקרה כזה, היה יכול מפקד המחוז להורות על הגבלת מספר הנכנסים, כמו שנעשה בכל אולם אירועים ואצטדיון ספורט. מי יודע, אולי מפכ"ל המשטרה היה מגבה אותו. אבל יותר סביר להניח שמפכ"ל בעל מודעות פוליטית היה בולם זאת. אם לא, המהלך ללא ספק היה נבלם אצל השר לביטחון פנים. ולא רק השר הנוכחי. כי בישראל יש אזורים שהם אקס-טריטוריה. אוטונומיות בהן המדינה אפילו לא מנסה לשלוט.

לפרשנות המלאה

"המשטרה מטומטמת, רק שלא יהיה אסון". זאת הכותרת שהיתה לי בראש

זירת האסון בהר מירון, אתמולצילום: גיל אליהו

הממשלה מאפשרת לקבוצת אוכלוסייה שיש לה כוח פוליטי לחיות בלי לציית לכל חוק, כשהפוליטיקאים שלהם מגבים ודוחפים את המערכות השלטוניות להתגמש ולייצר אישורים. האסון הוא תולדה של המבנה הפוליטי הישראלי, ולא של ניהול אירוע. עשרות ההרוגים הם מנחה ועולה להתנהלות הפוליטית הישראלית. האם לאירוע דומה של ערבים או סתם חילונים היתה שרת התחבורה מוציאה הודעה דומה? האם פוליטיקאים היו לוחצים על ראש הממשלה להסיר את כל המגבלות והוא היה מודיע זאת בישיבת הסיעה בכנסת כדי לעשות רווחים פוליטיים?

לפרשנות המלאה

מבקר המדינה התריע בעבר על מצב הבטיחות במירון: "אינו ערוך לאירועים המוניים"

מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס, התריע בשנים 2008 ו-2011 על ליקויי בטיחות בקבר רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) בהר מירון, והתריע, במשתמע, כי המחדלים עלולים להביא לאסון. הלילה (שישי) נהרגו שם 45 בני אדם ונפצעו כ-150 בהילולה השנתית.

בדו"ח המבקר מ-2008, בחלק שכותרתו "מצב קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וההיערכות לל"ג בעומר", נכתב כי מתחם הקבר "אינו ערוך כנדרש לקליטת עשרות ומאות אלפי האנשים הפוקדים אותו באירועים המוניים". עוד נכתב כי "רמת התחזוקה של מבנה רשב"י הייתה נמוכה ולא הלמה את קדושת המקום".

לידיעה המלאה

הר מירון, אתמול. המבקר קבע כי "אין מקום לאפשר את המשך המצב הקיים"צילום: גיל אליהו

45 בני אדם נהרגו באסון ההילולה בהר מירון כתוצאה מדוחק

45 בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו בלילה שבין חמישי לשישי בהילולה בהר מירון כתוצאה מדוחק. ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז כי מחר יהיה יום אבל לאומי. על פי התחקיר הראשוני של המשטרה, ההמון יצא מהמקום, כשאלפים נדחסים במעבר הצר היחיד שמוביל החוצה מאירוע ההדלקה של חסידות תולדות אהרון. מדובר בשביל צר: אורכו כ-40 מטר, רוחבו כשמונה מטרים בלבד, והוא בנוי מברזל חלקלק וניצב בשיפוע. לחלקלקות התווספו הבקבוקים - אלפי בקבוקי פלסטיק כחולים, שכיסו את המדרגות הצרות. בתחילתו של השיפוע, ישנן כמה מדרגות ופנייה של 90 מעלות. שם נדחס ההמון.

לטענת כמה מהנוכחים, הלחץ נוצר ממחסום משטרתי שהוצב בסוף המסדרון, אך במשטרה מכחישים. כך או כך, הלחץ נוצר. כשהראשונים בשורת המדרגות נפלו, ההמון שמאחוריהם לא יכל לראות את הנפילה, בשל גדרות לבנים שמסתירות את המדרגות מולם. לאט לאט, החל ההמון ליפול האחד על השני. השוטרים ניסו לסייע, אך ללא הצלחה. לטענת עדי ראייה, המחסום המשטרתי בסוף המסדרון סגר על הצועדים משני הכיוונים.

צוותי ההצלה בזירת האסון בהר מירון, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

חל שיפור במצבו של בן 11 מבני ברק שאושפז במצב קשה

הלווית האחים יהושע ומשה אנגלרד שנהרגו באסון בהר מירון, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

מצבו של בן ה-11 מבני ברק שאושפז בבית החולים רמב"ם במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם השתפר. בהודעה שנמסרה מבית החולים רמב"ם נכתב כי הוא לא נזקק יותר להנשמה ושב להכרה מלאה. מצבם של שלושה פצועים נוספים המאושפזים בבית החולים מוגדר קשה, והם מורדמים ומונשמים ביחידות טיפול נמרץ.

במרכז הרפואי זיו בצפת מאושפזים שמונה חולים, מתוכם חמישה במצב בינוני ושלושה במצב קל. כל הפצועים שהגיעו למרכז הרפואי לגליל ולמרכז הרפואי פוריה שוחררו לביתם.

הלוויותיהם של כמה מהרוגי האסון בהר מירון התקיימו אתמול בטרם כניסת השבת. במכון המשפטי באבו כביר הפסיקו את הליך הזיהוי ויחדשו אותו בצאת השבת. משרד הבריאות הודיע כי עד כה זוהו 32 מ-45 ההרוגים.

בבית העלמין בירושלים הובא למנוחות אלעזר מרדכי גולדברג, בן 37 מביתר עילית. גולדברג, אב לארבעה, היה מחנך בתלמוד תורה "אדרת אליהו" בביתר עילית. שרגא גשטטנר, מחסידות סקווירא במונטריאול, הובא גם הוא למנוחות בירושלים. גשטטנר, אב לחמישה, היה זמר מוכר בציבור החרדי.

בבית העלמין סגולה בפתח תקוה הובא למנוחות מנחם אשר הכהן זקבך, בן 24 ממודיעין עילית, בוגר ישיבת תורת זאב סולובייצ'יק ואברך כולל בישיבת "עטרת שלמה" בשכונת קרית ספר במודיעין עילית.

בבית העלמין סגולה בפתח תקוה התקיימה גם הלווייתו של משה בן שלום, בן 20, תלמיד ישיבת פוניבז' בבני ברק. בבית העלמין בבני ברק הובא למנוחות תושב העיר משה לוי, בן 14. הרב חנוך סלוד, בן 52, מחסידי גור באשדוד הובא למנוחות בבית העלמין בעיר. בין ההרוגים ששמם הותר לפרסום גם כמה ילדים ונערים, בהם האחים משה נתן נטע אנגלנדר, בן 14, ויהושע אנגלנדר, בן 9.

המכון לרפואה משפטית: עד כה זוהו 32 מהרוגי האסון במירון

מהמכון לרפואה משפטית נמסר אמש כי עד כה זוהו 32 מההרוגים. תהליך זיהוי הגופות נעצר ויתחדש במוצאי שבת, ומהמכון נמסר כי הדבר התבצע בהוראת הרב הראשי.

המכון לרפואה משפטית, היוםצילום: תומר אפלבאום

נשיא ארה"ב ביידן שוחח עם נתניהו והביע צער על האסון

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח אתמול עם ראש הממשלה נתניהו והביע צער על האסון. ביידן מסר כי "אובדן החיים בין אלו שהביעו את אמונתם שובר לב. הנחיתי את אנשי הצוות שלי להציע סיוע לממשלה ולתושבי ישראל בעודם מתמודדים עם האסון ומטפלים בפצועים".

"שגרירות ארה"ב ומשרד החוץ יספקו את כל התמיכה הדרושה לכל אזרחי ארה"ב שהושפעו מהאסון הזה", הוסיף. "תפילותינו מוקדשות לכל מי שנפגע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ