המחדל במירון |

משרד המשפטים יגבש הצעה לוועדת חקירה ממלכתית שתובא לאישור הממשלה

השר גנץ הנחה את הגורמים במשרדו להכין הצעת מחליטים בנושא, בעקבות קביעתו של מנדלבליט לפיה אין מניעה להקים ועדת חקירה ממלכתית בזמן ממשלת מעבר. לנתניהו יש זכות וטו על העלאת נושאים להצבעה במליאת הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
היועמ"ש מנדלבליט ונשיאת העליון חיות. רק ועדה שממנה נשיאת העליון תבטיח את עצמאות החקירה, כתב גנץ
היועמ"ש מנדלבליט ונשיאת העליון חיות. רק ועדה שממנה נשיאת העליון תבטיח את עצמאות החקירה, כתב גנץצילום: ערן גילווארג

שר המשפטים בני גנץ הנחה היום (שני) את גורמי המקצוע במשרדו להכין הצעת מחליטים להקמת ועדת חקירה ממלכתית בעקבות האסון בהר מירון, שתועלה לאישור הממשלה. זאת, בעקבות קביעתו של ‏היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי אין מניעה משפטית להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון בזמן ממשלת המעבר. "הגם שקבלת החלטה על כך בידי ממשלת מעבר כרוכה בקשיים משפטיים מסוימים", כתב, "הדרך המיטבית לבירור הנסיבות שבהן אירע האסון ולהפקת הלקחים הנדרשים לשם מניעת הישנותו בעתיד היא הפקדת החקירה בידי גוף אחד מתכלל, ולא יצירה של ריבוי וביזור מנגנוני בדיקה וחקירה".

הקמתה של ועדת החקירה אמנם הוכשרה על ידי היועמ"ש, אך ספק אם ראש הממשלה ייתן יד למהלך. לנתניהו יש זכות וטו על העלאת נושאים להצבעה במליאת הממשלה מכוח ההסכם הקואליציוני, ובלי הסכמתו העקרונית ראש הממשלה החליפי בני גנץ, המחזיק גם בתיק המשפטים, לא יוכל להביא את ההצעה לאישור.

נתניהו, אוחנה והמפכ"ל שבתאי בזירה במירון, ביום שישיצילום: רמי שלוש

את המסמך הכין מנדלבליט בתגובה לפנייתו אתמול של גנץ, שביקש לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר את הקמת הוועדה כבר בזמן כהונתה של ממשלת המעבר. בפנייתו למנדלבליט ציין גנץ כי לאור האפשרות שחברי ממשלה יידרשו להתייצב בפני הוועדה, רק ועדת חקירה ממלכתית שמתמנה על ידי נשיאת העליון ובראשה עומד שופט יכולה להבטיח את עצמאות החקירה. "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון, שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות", כתב גנץ בפנייה.

דרעי: האסון הוא גזרת שמיים, אך זה לא פוטר אותנו מחקירה

שר הפנים אריה דרעי אמר היום במליאת הכנסת כי "האסון הנורא שקרה הוא גזרת שמיים אבל הוא לא פוטר אותנו מבדיקה וחקירה". לפניו נשא דברים במליאה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר כי "חובתנו היסודית היא לבדוק כל היבט של אסון מירון" וכי עם שוך תקופת האבל הדברים ייבחנו "בצורה סדורה, מעמיקה ואחראית כלל הנושאים שקשורים בהתכנסות בהר בהווה ובעבר". עם אלה מנה נתניהו "את ההגעה, את האבטחה, את הכניסה, את היציאה, את פריסת הזמן וכוחות ומעל הכל את השינויים ההנדסיים הנדרשים באתר ואת נושא ההפקעה והניהול והאחריות".

יו"ר מפלגת יהדות התורה משה גפני, דיבר גם הוא במליאת הכנסת וקרא למדינה להתערב בניהול האתר בהר מירון. "האשמה זה לא העניין", אמר. "אם תהיה ועדת חקירה, ימצאו איזה שוטר שהוא אשם וזאת לא הבעיה. אם הממשלה מקבלת החלטה והיא נכנסת לעניין הזה, היא שמה כסף והרבה".

בנימין נתניהו נואם במליאת הכנסת במהלך דיון אבל בעקבות האסון במירון, היוםצילום: נועם מושקוביץ/דוב

"אני לא רוצה אטונומיה, אני רוצה מדינה", אמר גפני. "בל"ג בעומר הזה כמו בקודמים, המדינה לא היתה במירון. רק עשו טובות, מפעם לפעם נתנו קצת כסף. המדינה לא היתה במירון גם בממשלת אולמרט ובממשלת שרון".

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, קרא לאחדות בעם. "יש לנו מצווה מאת המשפחות ויש לנו חובה להרבות אחדות, להרבות אחווה בעם, לחזק את הביחד, לצאת מהשבר הגדול, מהאסון הזה, לבנייה משותפת", אמר. "להניח ולו לנוכח פני הכאב הגדול את כל הציניות הפוליטית בצד, להרכין ראש, לכבד את הנספים ולעשות הכול כדי שאסון כזה לא יתרחש שנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ