המחדל במירון |

המפכ"ל: לא אתן למשטרה להיות שעיר לעזאזל, היתה התנהלות לקויה של גורמים רבים לאורך שנים

השר אמיר אוחנה אמר כי הוא מגבה את התנהלותם של המפכ"ל ושל מפקד המחוז לביא. "הם עשו את כל שיכלו, במלוא הרצינות והיסודיות, כדי להיערך להילולה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המפכ"ל לצד אוחנה ונתניהו במירון, יום לאחר האסון
המפכ"ל לצד אוחנה ונתניהו במירון, יום לאחר האסון. "מדובר באירוע טרגי בהיקף בלתי נתפס", אמר שבתאיצילום: קובי גדעון / לעמ

המפכ"ל קובי שבתאי אמר היום (שני) בהתייחס לאסון בהר מירון כי לא ייתן למשטרה "להיות השעיר לעזאזל". לדבריו, היתה "התנהלות לקויה לאורך שנים של מספר רב של גורמים, כשבסוף הכל התנפץ לפיתחה של משטרת ישראל שהיתה צריכה להכיל את האירוע הזה לאורך שנים".

שבתאי אמר את הדברים בישיבה של המשטרה במטה מחוז צפון בנצרת. בדבריו הביע הערכה לשוטרים ולמפקד המחוז ניצב שמעון לביא - שהיה אחראי על האירוע במירון שבו נמחצו למוות 45 בני אדם. "מדובר באירוע טרגי בהיקף בלתי נתפס שידעה מדינת ישראל ואני משתתף בצער המשפחות, אבל את אבלן ושולח איחולי החלמה לכל הפצועים". הוא הוסיף כי המשטרה תפיק את הלקחים "כדי שאירוע כזה לא יקרה פעם נוספת".

האסון במירון - סיקור נרחב | מי אחראי על מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון? תלוי את מי שואלים | במשטרה הזהירו במשך שנים מאסון במירון וביקשו להסדיר את הבטיחות באתר | כך הפך שביל היציאה למלכודת מוות: האסון בהר מירון בחמישה תרשימים | המדינה ויתרה מראש על הניסיון לשלוט באוטונומיה הזו / אנשיל פפר | בדרג הפוליטי ובמשטרה כבר ניכרת בריחה מאחריות / עמוס הראל | האסון התאפשר בגלל שלטון נתניהו הרקוב / יוסי ורטר | מדענים: כשלים בתכנון ובניהול הם הסיבה העיקרית לאסונות מנוסת בהלה

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שהשתתף גם הוא בישיבה, אמר כי הוא מגבה את התנהלותם של המפכ"ל ושל מפקד המחוז לביא. "הם עשו את כל שיכלו, במלוא הרצינות והיסודיות, כדי להיערך להילולה", אמר. הוא הוסיף כי ישנו ניסיון של גורמים בתקשורת "לתקוע טריז בינינו: טריז בין המפכ"ל למפקד המחוז, טריז בין המפכ"ל ומפקד המחוז לשר, טריז בין המשטרה לציבור".

הדלקת נרות זיכרון במקום האסון בהר מירון, אתמולצילום: אמיר לוי

אחרי האסון אמרו שבתאי ולביא בשיחות סגורות כי הם אינם מתכוונים להתפטר מתפקידם. לביא אמר ביום שישי כי הוא נושא באחריות הכוללת לאירוע, אך במשטרה הבהירו כי ישנו פער גדול בין קבלת אחריות לבין אשמה. מקורות במשטרה הטילו בסוף השבוע אחריות על אנשי המרכז למקומות קדושים תחת המשרד לשירותי דת, שמהנדסים ויועצי בטיחות מטעמם אישרו את האירוע.

חקירת האסון במירון הוטלה על המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), וזו צפויה לגבות בשבוע הקרוב עדויות מלביא ומקצינים בכירים אחרים במחוז הצפוני. ואולם, בשלב זה אין כוונה לחקור מי מהקצינים באזהרה או לגבות את עדותו של המפכ"ל. החוקרים יבחנו גם את תפקוד הכוחות מתחנת נוף הגליל, ששהו במתחם שבו אירע האסון, ובין היתר תיבדק הטענה של כמה מהנוכחים כי המשטרה חסמה את אחד המעברים סמוך למדרגות, דבר שהוביל לדבריהם ללחץ ולדוחק. עדויות ייגבו גם מאנשי המרכז למקומות הקדושים, ובהם מנכ"ל המרכז יוסף שווינגר והאחראי על מחוז הצפון ישראל דרעי, וכן ממהנדסים ויועצי בטיחות מטעם המשרד לשירותי דת שאישרו את קיום האירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ