מבקר המדינה הודיע על פתיחה בבדיקה של האסון בהילולה במירון

אנגלמן אמר כי צוותי הביקורת יגיעו כבר מחר לאתר, וציין כי "מדובר באסון שניתן היה למנוע". עוד אמר המבקר כי "ככל שיעלו בביקורת היבטים של אחריות אישית, הדבר יבוא לידי ביטוי בדו"ח תוך התייחסות פרטנית לנוגעים בדבר"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת האסון, ביום שישי
זירת האסון, ביום שישיצילום: רמי שלוש
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע הבוקר (שני) כי יפתח בבדיקה של האסון בהילולת ל"ג בעומר במירון, שבו נהרגו 45 חוגגים ונפצעו עשרות נוספים. אנגלמן אמר כי "מדובר באירוע שניתן היה למנוע, ועתה מוטל עלינו לבחון ולבדוק כיצד נדרש היה למנוע אירוע זה". הוא ציין כי הביקורת תכלול גם היבטים של אחריות אישית, ככל שיהיה בכך צורך, "תוך התייחסות פרטנית לנוגעים בדבר".

לדברי אנגלמן, הביקורת תבדוק את היערכות הגורמים השונים לאירוע, "מרמת מקבלי ההחלטות ועד דרגי השטח", ואת תפקודם במהלכו. עוד ייבחן הטיפול במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי לאורך השנים, לרבות הפעולות שננקטו לתיקון הליקויים שעלו בעבר בדו"חות של משרד מבקר המדינה. צוותי הביקורת צפויים לבקר בזירת האסון מחר בבוקר.

המבקר בהצהרה לתקשורת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

אנגלמן התייחס גם לאפשרות שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, ואמר כי במקרה כזה יבחן את "הרלוונטיות של ביקורת המדינה והערך המוסף מפעילותה במקביל לפעילות הוועדה". הוא אמר כי לא שוחח בעניין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולא עם אף גורם מטעמו. לדבריו, "הפעם האחרונה שדיברתי עם ראש הממשלה הייתה כמעט לפני שנה".

באסון שאירע בהילולה השנתית בקבר רבי שמעון בר יוחאי נהרגו 45 בני אדם. אלפי חסידים שעזבו את אירוע ההדלקה של חסידות תולדות אהרון נדחקו במעבר צר, והחלו ליפול זה על זה. 45 מתוכם נמחצו למוות, ו-150 נוספים נפצעו. כמה עדי ראייה טענו שמחסום שהציבה המשטרה בתחתית המדרגות הוא שגרם לאסון.

בכירים לשעבר במשטרה קראו אתמול לראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר האסון. "אירוע הר מירון אינו נחלתה של המשטרה בלבד", כתבו לנתניהו עשרות מפכ"לים וניצבים לשעבר. לדבריהם, "אין מנוס" מהקמת ועדה שתערוך "בירור מעמיק ויסודי" של התנהלות כל הגורמים העוסקים באירוע השנתי.

זירת האסון בהר מירון, אתמולצילום: אמיר לוי

שר הביטחון בני גנץ קרא גם הוא אתמול להקמת ועדת חקירה ממלכתית. גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כדי לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר את הקמת הוועדה בזמן ממשלת מעבר. הוא ביקש שנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, תמנה שופט שיעמוד בראש הוועדה ויבטיח את עצמאות החקירה, ובכך, לדבריו, יחזק את אמון הציבור.

"רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון", אמר גנץ, "שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות. הקמת הוועדה לא תחזיר למשפחות את יקיריהן, או תביא מזור לכאבן, אך ביכולתה למנוע אסון מעין זה בעתיד".

ב-2008 וב-2011 התריע המבקר דאז מיכה לינדנשטראוס על ליקויי בטיחות חמורים באתר במירון. בדו"ח שפירסם ב-2008, בחלק שכותרתו "מצב קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וההיערכות לל"ג בעומר", נכתב כי מתחם הקבר "אינו ערוך כנדרש לקליטת עשרות ומאות אלפי האנשים הפוקדים אותו באירועים המוניים". עוד נכתב כי "רמת התחזוקה של מבנה רשב"י הייתה נמוכה ולא הלמה את קדושת המקום".

אנגלמן התייחס בדבריו לביקורת שעלתה בדו"חות קודמים, ואמר כי זו הצביעה על ליקויים בין היתר, בנוגע להעדר גורם ממשלתי האחראי לטיפול הכולל בקבר, קיומן במקום של תוספות בניה לא חוקיות, תשתיות דרכים שאינן מספקות וכבישי גישה שאינם מותאמים, בפרט עבור רכבי הצלה באירועים רבי משתתפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ