מהנדס בטיחות שבדק את היציאה שבה אירע האסון התריע על סכנה ל"צוואר בקבוק"

לפי פרסום בחדשות 12, המהנדס הזהיר מפני חסימת יציאות החירום ומפני עומס יוצא דופן. במסמך שהוציא המהנדס נכתב כי מספר האנשים שיכולים לשהות במתחם של תולדות אהרון הוא 3,159 איש, כשבפועל היו בו 20 אלף איש

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת האסון בהר מירון, ביום שישי. המבנים, הטריבונות ובימת ההדלקה אושרו על ידי המהנדס
זירת האסון בהר מירון, ביום שישי. המבנים, הטריבונות ובימת ההדלקה אושרו על ידי המהנדסצילום: גיל אליהו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

מהנדס בטיחות שאישר את מתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרון בהילולה במירון התריע על צמצום פתח יציאת החירום — כך עולה ממסמכים שפירסם אמש כתב חדשות 12 יוסי מזרחי. במסמך שהוציא המהנדס שלושה ימים לפני האסון נכתב כי צמצום הפתח, כתוצאה ממבנה יביל ומרפסת שהוקמה במקום, מייצר סכנה ל"צוואר בקבוק". עוד נכתב כי "בשל כמות הקהל הצפויה יש לשמור על כל יציאות החירום פנויות".

באישור הביצוע לתוכנית הבטיחות נכתב כי מספר האנשים שיכולים לשהות במתחם של תולדות אהרון עומד בסך הכל על 3,159 איש, ופורט מספר האנשים שיעמדו בכל טריבונה, על במת ההדלקה וברחבת ההתקהלות. בפועל נכחו באירוע עצמו כ- 20 אלף איש, כך לפי הערכות של מספר גורמי מקצוע, בהם יועץ בטיחות שנעזר בצילומים מאותו לילה. המבנים, הטריבונות ובימת ההדלקה אושרו על ידי המהנדס לאחר שלא נמצאו בהם פגמים.

זירת האסון במירון, ביום שישי. המהנדס העלה כמה פעמים את חששו מפני העומס הצפויצילום: גיל אליהו

בהודעה שפרסמה המשטרה לפני תחילת ההילולה נכתב כי "בהתאם להחלטת משרד הבריאות ובמטרה למנוע את התפשטות הנגיף, תוגבל כמות האנשים במתחם ההדלקות ל-10,000 איש. הקהל מתבקש להקפיד על ההנחיות ולהישמע להוראות השוטרים במחסומים". בהסבר שנתנו גורמים במשטרה בעל־פה, הובהר כי בכל אחד ממתחמי ההדלקה היו אמורים להיות נוכחים בין 3,000 ל–5,000 בני אדם, בהתאם לגודלו של כל מתחם, וכי המספר 10,000 מתייחס לכלל המתחמים בו זמנית.

לפי הפרסום בחדשות 12, בדיון הבטיחות שהתקיים יממה לפני האירוע, העלה המהנדס כמה פעמים את חששו מפני העומס הצפוי, אך מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמר לו בתגובה שלא ידאג. לדברי לביא, אם האוטובוסים להדלקות ימשיכו לזרום "אני יודע איך לעצור אותם במידת הצורך". מקור במשטרה מסר בתגובה כי הציטוט מדבריו של לביא אינו מדויק. לדבריו, האחראי על ההדלקה מטעם תולדות אהרון התחייב כי יגיעו עד 5,000 איש, אך בפועל אנשי החסידות התפרשו על פני שלושה מתחמי הדלקה. עוד ציין הגורם כי הדלקה של חסידות אחרת הופסקה לפני הזמן לאחר שהמשטרה זיהתה עומס חריג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ