נעה שפיגל
נעה שפיגל

‏בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (רביעי) 15 חודשי מאסר על ספיר כהן, סייעת בת 29 מנשר, שהורשעה ב-15 מעשי התעללות בתינוקות בני פחות משנה בפעוטון שבו עבדה בשכונת נווה שאנן בחיפה. השופט אמיר טובי גזר על כהן גם חצי שנת מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים, ופיצוי של 3,000 שקל להורי כל אחד מהתינוקות שנפגעו.

כהן נעצרה ב-2019, בעקבות תלונה של הורים לתינוקת בת חצי שנה שהבחינו בסימני פגיעה על פניה. המשטרה בדקה את סרטוני האבטחה של התינוקייה, וכתב אישום הוגש נגד כהן ונגד סייעת נוספת במקום, ששמה נאסר לפרסום.

בחודש שעבר הוגשו הטיעונים לעונש בעניינה של הגננת כרמל מעודה, שהורשעה בדצמבר בתקיפה ובהתעללות בפעוטות. הפרקליטות דרשה מבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד לגזור על מעודה 14 שנות מאסר - עונש חריד בחומרתו. פרשת ההתעללות שבה הורשעה מעודה עוררה מחאה נרחבת נגד אוזלת ידה של המדינה בטיפול באלימות בגני הילדים ובמעונות היום, ובפרקליטות הגדירו את המקרה כ"תיק דגל" בתחום.

מעודה הורשעה בתקיפה ובהתעללות ב-11 ילדים בני שלושה חודשים עד שלוש שנים בפעוטון שניהלה בביתה בראש העין. היא נמצאה אשמה ב-17 מקרי תקיפה והתעללות שונים, שכולם תועדו במצלמות האבטחה בפעוטון. החוק מאפשר להטיל עונש של עד תשע שנות מאסר על כל עבירת התעללות, ועד שבע שנות מאסר על כל עבירה של תקיפת קטין, אולם ברוב המקרים בוחרים בתי המשפט להטיל עונשים קלים בהרבה מהעונש המרבי, ולעתים אף מסתפקים בעבודות שירות.

התובעת בתיק מטעם הפרקליטות, עו"ד איריס פיקר סגל, אמרה בדיון הטיעונים לעונש כי זהו אינו תיק רגיל, וכי הגיע הזמן להחמיר בענישה על עבירות מסוג זה. לדבריה, לנוכח העובדה שמעודה הורשעה ב-18 עבירות התעללות וב-35 עבירות תקיפה, על בית המשפט לקחת בחשבון את צבר העבירות החריג ולהטיל עונש כבד במקרה זה.

עו"ד ועו"ס לירון אשל, מנהלת המרכז לליווי ילדים נפגעי עבירה במועצה לשלום הילד, מסרה בתגובה לגזר הדין של כהן: "ענישה מקלה כזו לא רק שהיא לא צודקת, היא מזיקה ומקוממת. חודש מאסר בעבור כל פעוט, זה כביכול המחיר על פגיעה קשה כל כך בתינוקות חסרי ישע...כשזה רף הענישה, כשמערכת המשפט לא מגנה על הילדים, הם ימשיכו לשלם את המחיר... אני קוראת לפרקליטות לערער על קולת העונש".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ