המדינה מבקשת להחמיר בעונש רב שהורשע בהסתה לאלימות נגד פלסטינים

הרב יוסף אליצור נדון לארבעה חודשי מאסר על תנאי בשל פרסומים שעודדו פשעי שנאה נגד פלסטינים. הפרקליטות מבקשת לגזור עליו תשעה חודשי מאסר, הניתנים לריצוי בעבודות שירות. העונש המרבי על הסתה לאלימות הוא חמש שנות מאסר

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרב אליצור בבית המשפט, ב-2019
הרב אליצור בבית המשפט, ב-2019צילום: מוטי מילרוד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

המדינה מבקשת להחמיר בענישת הרב יוסף אליצור, שהורשע בעבירות של הסתה לאלימות לאחר שעודד פשעי שנאה כלפי פלסטינים. פרקליטות מחוז המרכז ערערה היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי מרכז על גזר הדין, שבמסגרתו נדון אליצור לארבעה חודשי מאסר על תנאי ולקנס של 3,000 שקלים - וביקשה לגזור מאסר לתקופה של תשעה חודשים. מאסר זה ניתן לריצוי בעבודות שירות.

בית משפט השלום בפתח תקוה הרשיע בפברואר את אליצור בהסתה לאלימות - שהעונש המרבי בגינה הוא חמש שנות מאסר - בגין שני מאמרי דעה שפרסם ב-2013, בעת ששימש רב בישיבה ביצהר. במאמרים התייחס אליצור לפשעי שנאה שביצעו יהודים בפלסטינים בעקבות רצח של תושב יצהר בצומת תפוח בגדה המערבית. באחד המאמרים נכתב: "העיקר הוא שהולך ומתרקם ציבור שיש לו חזון אחר, חזון של שלטון שמייצג את העם היהודי. הציבור הזה גם פועל פעולות בשטח נגד האויב. הפעולות הללו אינן נובעות מייאוש; הן מעשים ראשוניים של הרמת ראש על ידי ציבור חדש. במעשים הללו מתחילים להתבטא היהודים המפוכחים".

במאמר השני כתב אליצור: "ציבור הולך וגדל מבין שהוא מוכרח לעשות מעשים כדי להתגונן מפני הרשעות המאיימת על היהודים בארץ ישראל...רבים יותר ויותר מבינים את המעשים הללו, ומרגישים שטוב שיש מי שעוד לב חם בו לבעור כנגד העוול והרשעות".

לפי הודעת הפרקליטות, אליצור השמיע "דברי תמיכה מפורשים וברורים למעשי אלימות כלפי ערבים". עוד נכתב כי מאמריו היו "מתוכננים, מסודרים ומחושבים" ופורסמו במסגרת טור דעה שכתב באתר "הקול היהודי", וכי אליצור לא לקח אחריות על מעשיו, "לא הביע בעניינם כל חרטה; ולא פעל כדי לתקן או למתן את מסריו המסיתים".

בכתב הערעור נכתב כי העבירות שביצע אליצור פוגעות "בערכים עליונים, לרבות חיי אדם ושלום הציבור", וכן "במרקם החיים העדין והרגיש של שתי קבוצות אוכלוסייה (היהודית והערבית, נ"ב) במציאות המורכבת הקיימת בישראל ובאיו"ש".

בכתב האישום שהוגש נגד אליצור צוין כי הוא נמנה עם מחברי הספר "תורת המלך", שעוסק בין היתר במקרים שבהם מותר להרוג גוי. עוד נכתב כי במאמרו נתפסו מאמרים תחת כותרות כגון "ניתן לשמוח שנשרף מסגד", שמראים לפי הפרקליטות את כוונותיו של אליצור.

כתב האישום הוגש על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובעקבות עתירה לבג"ץ שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה ופורום תג מאיר בדרישה להעמיד את אליצור לדין. הרב נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, מסרה בתגובה כי "החלטת הפרקליטות לערער על העונש שולחת מסר מוסרי ויהודי ברור, לפיו יהדות אינה גזענות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ