הפרקליטות הגישה אישומים נגד 170 מתפרעים מפרוץ המהומות, 15 מהם יהודים

כמעט לכל הנאשמים מיוחס מניע גזעני ונגד רובם הוגשו בקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים. טרם הוגשו אישומים נגד יהודים על תקיפת ערבים באופן ישיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הצתת ניידת בלוד, בשבוע שעבר. לרוב הנאשמים מיוחס מניע גזעני
הצתת ניידת בלוד, בשבוע שעבר. לרוב הנאשמים מיוחס מניע גזעניצילום: אבישג שאר-ישוב

הפרקליטות הגישה מתחילת סבב הלחימה כתבי אישום נגד 170 מעורבים בהתפרעויות, 15 מהם יהודים וכל היתר ערבים. כמעט לכל הנאשמים, חלקם קטינים, מיוחס מניע גזעני, וכתבי האישום כוללים גם עבירות של התפרעות, תקיפת שוטרים וגרימת נזק לרכוש. חלק גדול מכתבי האישום הוגשו על אירועים שבהם היו מעורבים כמה נאשמים, ונגד רובם הוגשו בקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים. טרם הוגשו אישומים נגד יהודים על תקיפת ערבים באופן ישיר.

מתחילת המבצע עצרה המשטרה 1,319 חשודים בגין התפרעויות ועבירות אלימות הקשורות למבצע, מתוכם 252 קטינים. רובם הגדול של העצורים ערבים, ו–159 מהם יהודים. 543 מהחשודים עדיין עצורים לאחר שבתי המשפט האריכו את מעצרם.

הריסות ברמלה לאחר ליל התפרעויות בעיר, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

בתחילת המבצע הושמעה נגד הפרקליטות ביקורת על כך שלא הגישה כתבי אישום נגד יהודים שהתפרעו, ובשבוע האחרון היא החלה להגיש נגדם אישומים. כך למשל, הוגשו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתבי אישום נגד שני תושבי העיר על כך שהשתתפו בהתפרעות שכללה יידוי אבנים אל עבר כלי רכב שחשבו שהם של ערבים. במקרה אחר הוגשו כתבי אישום נגד שישה תושבי באר שבע שהפגינו בשבוע שעבר סמוך לקניון בעיר, השליכו אבנים לעבר כלי רכב שחשבו שהם של ערבים וקראו "מוות לערבים". כמו כן הוגש כתב אישום נגד שני תושבי טבריה שהשתתפו בשבוע שעבר בהתפרעות בעיר וגרמו נזק למלון. נוסף על כך הוגשו שני כתבי אישום נגד תוקפי עיתונאי תאגיד השידור הציבורי שהגיעו לסקר הפגנה של הימין הקיצוני בתל אביב.

במקביל ממשיכה הפרקליטות להגיש עשרות כתבי אישום נגד ערבים בגין תקריות שונות, בהן תקיפת כלי רכב של יהודים, הצתות, יידויי אבנים ותקיפת שוטרים. חלק גדול מתקריות אלה כללו התפרעות של עשרות אנשים, אולם רק מיעוט מהמשתתפים נעצרו והוגשו נגדם כתבי אישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ