המשטרה ביקשה להשתמש בטכנולוגיה לזיהוי פנים במצעד הגאווה, היועמ"שית סירבה

המפכ"ל והשר לביטחון הפנים פנו ליועמ"שית מפני שהחקיקה בנושא לא הושלמה, והיא השיבה להם שעד שהדבר ייעשה המשטרה אינה מוסמכת להשתמש בטכנולוגיה הזו. עצם הגשת הבקשה מעיד שהמשטרה מחזיקה בטכנולוגיה וערוכה להתחיל ולהשתמש בה באופן מיידי, חרף הכחשותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצלמות מעקב, ארכיון
צילום: הדס פרוש

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, סירבה היום (חמישי) לבקשת המשטרה להשתמש במצלמות לזיהוי פנים במצעד הגאווה בירושלים, כדי לאתר חשודים בכוונה לפגוע במשתתפים. המפכ"ל קובי שבתאי והשר לביטחון הפנים עמר בר-לב פנו ליועמ"שית מפני שהחקיקה בנושא לא הושלמה, והיא השיבה להם שעד שהדבר ייעשה המשטרה אינה מוסמכת להשתמש בטכנולוגיה הזו.

עצם הגשת הבקשה אישרה שהמשטרה מחזיקה בטכנולוגיה מסוג זה וכי היא ערוכה להתחיל ולהשתמש בה באופן מיידי. זאת, אף שהארגון הכחיש זאת עד כה. בשיחות סגורות אמר בר-לב כי הוא תומך בשימוש בטכנולוגיה לזיהוי פנים "רק באופן נקודתי וספציפי כנגד יעדים מוגדרים שעלולים להגיע למצעד". בקשת המשטרה פורסמה לראשונה בחדשות 12.

המערכת שהמשטרה ביקשה להציב לאורך תוואי הצעדה יכולה להתאים בין אובייקטים שתועדו במרחב הציבורי לבין תמונות המצויות במאגר של המשטרה. כפי שפורסם ב"הארץ", המשטרה מקדמת בשנה האחרונה חוק שיאפשר להשתמש במערכת הזו, ובחודש שעבר אישרה ועדת שרים לחקיקה לקדם את ההצעה. לפי תזכיר החוק, למערכת הביטחון תהיה גישה למידע שיאספו המצלמות והיא תוכל לעשות בו שימוש ללא צו בית משפט. ההצעה מעוררת ביקורת בשל החשש מפגיעה בפרטיות, ומפני האפשרות כי המשטרה תשתמש בנתונים כדי להקים מאגר ביומטרי.

המפכ"ל שבתאי, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

לפי הצעת החוק, מטרתו היא "להסדיר היבטים של הצבה ושימוש של מערכות צילום מיוחדות במרחב הציבורי על ידי משטרת ישראל". עוד נכתב כי "מדובר במערכות צילום אשר מסוגלות להתמקד באובייקטים או במאפיינים ביומטריים שונים, לצלם תמונה שלהם ולהשוותה לתמונות המצויות במאגר, באופן שמאפשר לזהות את האובייקט או את האדם המצולם, אם קיימת תמונה קודמת ומזוהה שלו במאגר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ