הפרקליטות השיבה לטענות סגן ראשת מח"ש לשעבר: אין קשר לתיקי נתניהו

חן מענית
חן מענית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סעדה בכנסת, ב-2013. טען ששהפרקליטות פעלה משיקולים לא ענייניים בגלל תיקי נתניהו
סעדה בכנסת, ב-2013. טען ששהפרקליטות פעלה משיקולים לא ענייניים בגלל תיקי נתניהוצילום: אמיל סלמן
חן מענית
חן מענית

הפרקליטות פרסמה היום (שישי) מסמך שבו השיבה לטענות שהעלה סגן ראשת המחלקה לחקירות שוטרים לשעבר, משה סעדה, בראיון עמו השבוע בחדשות 12. במסמך נשללת הטענה שהפרקליטות פעלה משיקולים לא ענייניים כדי שלא לפגוע במשטרה, שעסקה אז בחקירות ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.

ביחס לפרשת רוני ריטמן, מפקד להב 433 לשעבר שנחשד בהטרדה מינית, טען סעדה כי פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן קיבל את עמדת מח"ש, שלפיה יש להעמיד לדין את הקצין, אלא שעם מינויו של רוני אלשיך למפכ"ל השתנה הלך הרוח בפרקליטות בעניין. בתגובה מסרה הפרקליטות כי מח"ש אכן סברה שיש להעמיד את ריטמן לדין, אלא שניצן סבר שאין מקום לפתוח בהליך פלילי, והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין קיבל את עמדתו. עוד הובהר שאלשיך כלל לא היה מעורב בהחלטה וכי היא התקבלה רק על סמך חומר הראיות בפרשה. בפרקליטות ביקשו להבהיר גם כי אין קשר בין ההחלטה שלא להעמיד את ריטמן לדין לבין העובדה שעמד אז בראש היחידה שחקרה את פרשת מעונות ראש הממשלה.

ריטמן בטקס בתל אביב, ב-2018. לפי הפרקליטות אין קשר בין ההחלטה שלא להעמידו לדין לבין מעורבותו בחקירת מעונות רה"מצילום: מגד גונזי

באשר לפרשת יעקוב אבו אל-קיעאן, שללה הפרקליטות את טענת סעדה, שלפיה ניצן ואלשיך טייחו את התקרית בשל "שיקול אחד ויחיד, תיקי נתניהו". בתגובה הובהר כי ניצן החליט שאין מקום לחקור את השוטרים המעורבים בתקרית, בניגוד לעמדת מח"ש, מפני ש"לא ניתן לקבוע ברף הפלילי" באילו נסיבות בוצע הירי באבו אל-קיעאן ולשלול את האפשרות שאכן ניסה לבצע פיגוע. בפרקליטות ציטטו את נציב הביקורת לשעבר, דוד רוזן, ששלל קשר בין הטיפול בנושא לבין תיקי ראש הממשלה, ואת פסיקת בג"ץ נגד ההחלטה שלא לחקור את השוטרים, שבה נכתב כי ניצן "לא הותיר אבן על אבן".

סעדה טען בראיון עמו גם כי תרגיל החקירה שנערך לעד המדינה ניר חפץ נועד לסחוט אותו כדי שיפליל את נתניהו. ביחס לטענה זו מסרה הפרקליטות שאינה יכולה להתייחס לפרטי התרגיל, משום שבית המשפט צפוי לדון בו. עם זאת, בתגובה צוין כי חפץ שב ואמר כי לא תרגיל החקירה הוא שגרם לו לשתף פעולה עם המשטרה, וכי עדותו היא עדות אמת. לצד זאת, הבהירה הפרקליטות כי סעדה כלל לא עסק בתיקי נתניהו, כך שדבריו אינם מסתמכים על ידיעה אישית.

היערכות לפינוי אום אל-חיראן, לפני התקרית שבה נהרג אבו אל-קיעאן, ב-2017. הפרקליטות שללה את טענת סעדה שהתקרית טויחה בגלל תיקי נתניהוצילום: אליהו הרשקוביץ

ביחס לפרשת אפי נוה, אמר סעדה כי ניצן אישר למשטרה לערוך חיפוש בטלפון הפרוץ של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר. בפרקליטות ציינו בתגובה שהמשטרה לא עיינה בטלפונים של נוה עד שבית המשפט התיר לה לערוך בהם חיפוש "מצומצם וממוקד".

הפרקליטות דחתה גם את הטענה לטיוח ולשיבוש חקירה בנוגע למותו של הנער אהוביה סנדק. בתגובה מצוטט הנציב רוזן, שקבע כי ההחלטה שלא לחקור את השוטרים המעורבים "התקבלה משיקולים ענייניים ומקצועיים, בהתאם לנסיבות האירוע". כן מסרה הפרקליטות כי היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט לא מצא בחומר הראיות בסיס לטענה שהשוטרים שרדפו אחר סנדק וחבריו ניגחו במכוון את המכונית שבה נסעו.

סעדה טען עוד כי בשל ירידה במספר כתבי האישום שהגישה מח"ש, הוחלט להעמיד לדין שוטרים גם במקרים שבהם לא היתה הצדקה לקיומו של הליך פלילי. בפרקליטות דחו מכל וכל טענה זו, וציינו כי רק אחד מבין התיקים הפליליים נגד שוטרים בתקופה שאליה התייחס סעדה הסתיים בזיכוי.

ניצן אמר הערב כי סעדה הוא "שקרן ונקמן שפועל מאינטרסים אישיים". בראיון לכאן 11 הגדיר פרקליט המדינה לשעבר את דבריו "בליל של שקרים, סילופים, חצאי אמת והזיות". הוא הוסיף כי סעדה טוען את הדברים משום שניצן לא מינה אותו לראש מח"ש. מאז שלא קיבל את המינוי, לדבריו, פתח סעדה במלחמה במערכת עד שלבסוף פוטר. בדבריו התייחס ניצן לטענות בנוגע לתקרית באום אל-חיראן ואמר כי "אין לי יכולת לקבוע לפי הראיות שיעקוב אל-קיעאן חף מפשע". על תרגיל החקירה לניר חפץ אמר ניצן כי לא ידע עליו בזמו אמת. בראיון לחדשות 12 אמר ניצן כי סעדה "הסתובב במח"ש ואמר 'אני אנקום בשי ניצן'". על פרשת אפי נוה אמר "לא אני אישרתי לפרוץ ולעיין בחומר - מי שאישר היה בית משפט בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ