עורך וואלה לשעבר: ישועה פעל בצורה לא ראויה כשהתערב בסיקור של חברות ופוליטיקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
עדכונים

הסתיים הדיון, חקירתו הנגדית של אלעד תימשך ביום שני

עו"ד מיכל רוזן עוזר, המייצגת את איריס אלוביץ', תמשיך לחקור נגדית את עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד ביום שני הקרוב. לאחר מכן תעלה לדוכן העדים מיכל קליין, לשעבר ראשת מערכת החדשות באתר וואלה, ואחרי קליין תעיד עמית אשל, ששימשה כראשת דסק חדשות באתר.

עורכת הדין של איריס אלוביץ': ישועה ראה את ההתערבות בתכנים כחלק מתפקידו כמנכ"ל

עו"ד מיכל עוזר רוזן, המייצגת את איריס אלוביץ', החלה לחקור נגדית את עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד. רוזן עוזר הציגה תכתובת שבה מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה נזף באלעד בעקבות כותרת שעלתה לאתר. "איך זה בכלל עובר אתכם, אתם מסתכלים בכלל על האתר? זה ממש גרוע. מי שכתב את זה צריך ללכת...זה תת רמה. אי אפשר ללמד מישהו לא להיות טיפש", כתב ישועה. עוזר שאלה את אלעד: "אתה מתאר שאתה עורך חזק שלא נותן להתערב בתוכן, כאן ישועה נוזף בך שוב ושוב ואתה מציית". אלעד השיב: "אתם חשופים רק לתכתובות; במציאות היו שיחות וטלפונים בינינו, ואמרתי לו שלא ידבר ככה".

רוזן עוזר אמרה בבית המשפט כי בעוד שהתביעה טוענת כי נתניהו ובני הזוג אלוביץ' הביאו את ישועה להתערב בתוכן באופן חריג, הרי ש"לאורך כל העדות הזו רואים שהמנכ"ל ישועה ועורך החדשות אלעד רואים את ההתערבות בתוכן כתפקידו של המנכ"ל, כלגטימית, כך שזה לא חריג".

עו"ד בן צור: היה לוואלה קו מערכתי נגד נתניהו בפרשת הצוללות; אלעד: נכון

סנגורו של נתניהו, עו"ד בעז בן צור, ביקש מאלעד להתייחס לשתי דרישות סיקור שלפי כתב האישום הגיעו מצדם של בעלי וואלה לשעבר, שאול ואיריס אלוביץ'. הדרישות נגעו לכאורה לשני פרסומים בנוגע לפרשת הצוללות: אחד עסק בעמדת המל"ל שלפיה רכש הצוללות מגרמניה לא הושפע מלחצים חיצוניים, והפרסום השני עסק בהתבטאות של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק על הפרשה.

בן צור שאל את אלעד: "בנוגע לפריטים הללו אין בכלל פניות מצדו של נתניהו, לא דוברים, לא לשכה ולא כלום. אתה ידעת?"; אלעד השיב: "לא, שומע ממך". בן צור: "מה היתה ההנחה שלך, שפנו אליו (לישועה, נ"ב) מטעם נתניהו או לא?", אלעד: "לא הנחתי הנחות, קיבלתי פקודה. אבל אילן אמר לי שהוא קיבל הנחיה מלמעלה". בן צור: "מה זה למעלה?"; אלעד: "הבעלים או אולי לשכת ראש הממשלה, אמר משהו כזה". בן צור טען: "בפועל זה לא היה", ואלעד השיב: "אין לי מושג".

לסיכום הציג בן צור עשר כתבות נגד נתניהו בעניין פרשת הצוללות, ושאל את אלעד: "אפשר לומר שזה הקו המערכתי אצלכם?"; אלעד השיב: "כן".

אלעד על התערבות מנכ"ל וואלה לשעבר בסיקור פוליטיקאים וחברות: ישועה פעל בצורה לא ראויה

בן צור חקר את אלעד בנוגע להתגייסות לכאורה שלו ושל ישועה לטובת אל על, לבקשת מנכ"ל החברה לשעבר, דוד מימון. בן צור הציג התכתבות בין ישועה לאלעד, שבה כתב אלעד: "אילן, שיתנו כותרת ונעשה אחלה סיפור"; ישועה השיב: "יקירי אל תחזיר את זה אליי, תמצא דרך זה המפרסם הכי גדול שלנו".

אלעד הודה בבית המשפט: "זה היה מאוד לא תקין", אך הסביר כי קבלת ההחלטות בנוגע לפרסום נעשתה בהתאם לשיקול דעתו העיתונאי. "לגבי כתבה חיובית - אנחנו מחפשים מידע, חשוב ומעניין. אם מנכ"ל אל על רוצה לתת לנו מידע שלא נמצא אצל אחרים, מצוין. הוא באמת הביא מידע, ועשינו כתבה על ועד הטייסים, משהו שיש לו ערך עיתונאי". אלעד העיד על מקרה נוסף שבו מימון פנה לישועה בנוגע לסיפור על עובדת שהגישה תלונה במשטרה נגד בכיר באל על. לדבריו "אילן פונה אליי, אני עושה את אותו מהלך עם דוד מימון והכתבים, והכתבה מתפרסמת במלואה. אילן פעל בצורה לא ראויה, אבל הכתבות פורסמו לפי שיקול הדעת העיתונאי שלי".

‏בן צור עימת את אלעד עם מקרה אחר, שבו ישועה ביקש מאלעד לשנות כתבה שעסקה בשמלה שלבשה מירי רגב, ופורסמה תחת הכותרת: "ירושלים של טרלול". ישועה כתב לאלעד: "אתה מזלזל באינטילגנציה שלי ופוגע קשות בחברה. אף כלי תקשורת לא פועל בחלל ריק". אלעד הסביר בדיון כי "אילן פונה אליי להוריד את הכתבה בשביל היחסים איתה (עם רגב). אני מתנגד בכל תוקף.... אני לא משנה את הכתבה בכלל. רק בערב כשאמרו לי עוד אנשים שהמילה 'טרלול' לא ראויה אז שיניתי אותה. לדעתי התגובה של אילן לא ראויה".

בן צור: ישועה הורה להוריד ידיעה שלילית על נתניהו - ובדיעבד התברר כי הידיעה היתה שגויה

בן צור הציג דיווח שפורסם בוואלה על בדיקה שקיים מבקר המדינה בעקבות תחקיר "עובדה" נגד נתניהו. לדבריו, מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, הורה לעורך אבירם אלעד ולראשת מערכת החדשות מיכל קליין להוריד את הידיעה - ולאחר מכן מבקר המדינה הודיע כי הדיווח היה שגוי.

בן צור שאל את אלעד האם בוואלה פנו למבקר לפני שהעלו את הידיעה. אלעד: "לא זוכר, לפי הניסוח אני מעריך שלא. וזו תקלה".

השופטים נזפו בסנגורו של נתניהו: "הכיוון של מה העמדה של זה ומה של זה הוא לא המרכז"

עו"ד בעז בן צור (מימין) ועו"ד ז'ק חן בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

סנגורו של נתניהו, עו"ד בעז בן צור, שאל את אלעד מה הייתה עמדתה של ראשת מערכת החדשות בוואלה, מיכל קליין, על נתניהו: " המילה 'לך' (הסיסמה של מפגיני בלפור, נ"ב) משקפת את עמדתה?". אלעד השיב: "אני לא יודע, תשאל אותה".

השופט עודד שחם נזף בבן צור: "אולי אדוני ישאל אותה? הארכנו את החקירה, לא נראה שמה שאנחנו עוסקים בו זה במרכז. אדוני שואל אותו (את אלעד) על עמדות של אנשים אחרים". השופט בר-עם: "הכיוון שאדוני הולך אליו הוא פחות מעניין, אדוני אמר שזו קופסה שחורה, אז למה אדוני חוקר מה העמדה של זה ומה העמדה של זה".

ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', הבעלים לשעבר של וואלה, הגיב: "כשיש בעל גוף תקשורת, שחותר שהגוף יהיה בקו מסוים מכל מיני סיבות... יש משמעות למה יש במערכת, מה מוקרן דרך ישועה לבני הזוג אלוביץ'... אילן ישועה מציג תמונה מסוימת, חלק אחר זה מה התמונה האמיתית דרך עמדות".

בן צור: "חקרתי על 2014-2013 והראיתי תקופה נטולת התערבויות... זה במהות של העניין, אומרים לי עסקת שוחד מסוף 2012, שנתיים אין כמעט שום דבר, ויש פרסומים שליליים. קשה להלום עסקת שוחד...". לדבריו, "האיש ישועה עבד בניגוד למה שטען בתקשורת, בעריכה ובפניות של פוליטיקאים רבים".

אלעד: ישועה התערב בכתבות לפני שהן עלו, זה לא לגיטימי

בן צור טען כי אלעד סיפר בחקירתו שפוליטיקאים רבים פנו אליו לגבי ידיעות שעלו בוואלה. אלעד הסביר בבית המשפט כי "התערבות נמדדת בשאלה מי החליט. אם המנכ"ל שהוא לא עיתונאי הוא המחליט - זו התערבות. אם פוליטיקאי או דובר שלו פונה אליי ואומר: תתקנו כי זה לא נכון או לא מדויק - זה לגיטימי". לדבריו, "זו אינה התערבות ואני בשיקול עיתונאי יכול לקבל החלטה. כך עובדת עיתונות".

בהמשך לכך הציג בן צור הודעה ששלח ישועה למי שהיה דוברו של השר לשעבר משה כחלון, ובה נכתב: "דיברתי עם אבירם (אלעד) הוא מטפל". בתגובה אמר אלעד: "נו, אז מה? כשדובר פונה אלי מה הבעיה עם זה?". בן צור ביקש לחדד: "אז אין בעיה כשדובר פונה?"; אלעד: "נכון. אין בעיה".

אלעד ביקש לחדד כי "יש היבט נוסף. כאשר פוליטיקאי רואה את הכתבה באוויר ומבקש להתערב זה לגיטימי. אבל ישועה התערב בכתבות לפני שהן עלו, זה לא לגטימי".

בן צור ציטט מאמר שפרסם אלעד בוואלה בתקופת נתניהו: "הלוויה תצא מהבית ברחוב בלפור"

בן צור הציג מאמר דעה שפרסם אלעד באתר וואלה, ובו נטען כי הנושא האיראני ירד מסדר היום. בן צור ציטט מתוך המאמר: "הלוויה תצא מהבית ברחוב בלפור (נרות ריחניים כבר יש), והגיע הזמן שבעל הבית יתחיל לחשוב על ה'נושא' הבא", ושאל את אלעד: "ההבנה שלך היתה שהנושא האיראני מת". אלעד השיב: "ההבנה שלי היתה שקרו דברים באותן שנים שגרמו לשינויים בנושא האירני". בן צור: "זה מביך אבל בסדר. היום אנחנו יודעים שהמאמר לא נכון". אלעד: "אתה טועה, אבל זה לא דיון גיאו-פוליטי. אתה לא תשפוט את הביצועים העיתונאיים שלי ואני לא אשפוט את הביצועים המשפטיים שלך".

בן צור: תסכים שלבעלים של עיתון יש זכות לקדם תפיסת עולם; אלעד: בוודאי

בן צור שאל את אלעד אם הוא מסכים שלעיתון "הארץ" יש קו מערכתי של התנגדות לנתניהו. אלעד: "אני מסכים שיש לו קו אידאולוגי מסויים. הוא עיתון שמאל וזו העמדה שלו". בן צור: "שוקן אומר בראיון שהקו המערכתי נגד נתניהו ושצריך להוציא אותו מבלפור. זו תפיסת העולם השורשית שלו. הוא בעלים ומו"ל עיתון וזו זכותו". אלעד: "נכון". בן צור: תסכים שלבעלים יש זכות לומר: 'יש לי תפיסת עולם, אני רוצה שכלי התקשורת ינהג כך'". אלעד: "בוודאי".

עו"ד בן צור: הקו המערכתי בוואלה היה נגד נתניהו; אלעד: זה פשוט לא נכון

סנגורו של נתניהו, עו"ד בעז בן צור, שאל את אלעד אם ההתנגדות לנתניהו היתה חלק מהקו המערכתי בוואלה. אלעד הכחיש את הדברים: "זה לא נכון, פשוט לא נכון". בן צור שאל את אלעד אם במערכת וואלה נהגו לכנות את נתניהו "קים". אלעד: "אני מעולם לא...אילן (ישועה, נ"ב) הוא לא חלק מהמערכת העיתונאית ומה שהוא אמר זה לא הקו העיתונאי. אני עורך החדשות לא השתמשתי בכינויים האלה מעולם."

נמשכת חקירתו הנגדית של עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד בידי סנגורי נתניהו

חקירתו הנגדית של עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד בידי סנגורי נתניהו נמשכת היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. אלעד היה ראש מערכת החדשות באתר וואלה עד 2014, וב-2016 חזר לתפקיד העורך הראשי. כיום הוא משמש כמנכ"ל חדשות 13. זהו היום השלישי לעדותו.

אתמול תיאר אלעד את הטיית הסיקור באתר מצד המנכ"ל אילן ישועה כ"ברוטלית ודרסטית". הוא סיפר על שיקולים זרים בעריכת האתר, על דרישה מצד ישועה להיטיב עם נתניהו למען האינטרסים העסקיים של בזק שנאמדו במילארדי שקלים, ועל הלחץ שהופעל עליו כשסירב להיענות להתערבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ