מפכ"ל עם כוכבית: מוטי כהן מנסה להחזיר את המשטרה לעידן טרום אלשיך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כהן באירוע פתיחת שנת המשפט, השבוע
כהן באירוע פתיחת שנת המשפט, השבועצילום: אילן אסייג
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

בלילה שבו החליטה הכנסת לפזר את עצמה חודש וחצי בלבד לאחר הבחירות, שהה ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן בלשכתו במטה הארצי. להחלטה היתה השפעה ישירה עליו: כך נדחה המינוי של מפכ"ל קבוע למועד בלתי ידוע, לפני כשבועיים אישרו השרים את הארכת כהונתו של כהן כממלא מקום עד לסוף 2019. זו היתה ההארכה הרביעית של הקדנציה של כהן, מאז נכנס ללשכה במטה הארצי בדצמבר 2018, כמינוי של פשרה בהתראה של 24 שעות.

כהן, שלא היה מועמד לתפקיד המפכ"ל, מפקד על המשטרה בפועל כמעט שנה והקלישאה שאין דבר קבוע יותר מהסידור הזמני מוכיחה את עצמה. בדרך כלל מילוי מקום הוא יתרון בהתמודדות על תפקיד קבוע, אבל הקדנציה הזמנית של כהן הולכת ומסתבכת: הירי בסלומון טקה ומחאת יוצאי אתיופיה; ריבוי אירועי ירי; הפארסה בסדרה "מחוז ירושלים"; הפארסה בחקירת האונס של ילדה בת שבע, ובאחרונה גם ויכוחים קולניים עם השר הממונה.

לדברי מקורות, בהערכת מצב שהתקיימה בעת המחאה של יוצאי אתיופיה, מתח השר גלעד ארדן ביקורת על התנהלות המשטרה, שאיפשרה במשך שעות רבות חסימת צירים מרכזיים ואף התפרעויות. המתיחות הגיעה לשיא בדיון מיוחד בחודש יולי בלוד על רקע עלייה משמעותית באירועי ירי ורצח. לדברי כמה מקורות, ארדן מתח ביקורת על שהמשטרה לא מתגברת את רמלה־לוד בשוטרים, ודרש לשנות את פריסת כוחותיה. כהן לא נשאר חייב והעיר לארדן על טון הדיבור. השר אמר למפכ"ל בתגובה שלא ירים את הקול והיחסים הסדוקים בין השניים קיבלו פומבי.

הפגנת יוצאי אתיופיה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

כהן, שבשבוע שעבר חגג יום הולדת 57, הוא לא איש של הכרזות גדולות, אבל הוא מתנהג כאילו הוא בלשכת המפכ"ל כדי להישאר: תוכניות עבודה, ויסות תקציבים, סיורים ואישורי מבצעים. במטה הארצי לא כולם מרוצים. "זה מצב לא בריא שהמפכ"ל הוא ניצב על תקן ממלא מקום והוא מקבל החלטות על כל הארגון", אמר קצין בכיר במשטרה.

רוחו של רוני אלשיך, שהיה מפכ"ל דומיננטי מאוד, שורה עדיין על חלק מהפיקוד הבכיר במשטרה, אף כי ניכר כי רבים בפיקוד הארגון מברכים על עזיבתו. כהן מאוד שונה ממנו וגם תוכניותיו שונות: אלשיך הקדיש חלק ניכר ממשאבי הארגון למודיעין, טכנולוגיה וחקירות, כהן מתכוון להחזיר את הכוח לתחנות המשטרה, ולהשקיע בשוטרי הסיור והבילוש, בדגש על פענוח עבירות רכוש הנוגעות לאזרחים. כהן אמנם השאיר את שיטת המדידה של תחנות המשטרה שהיתה גולת הכותרת של אלשיך וכונתה "תכנית האמון", אולם שינה את שיטת המדידה ואינו מקדיש לנושא את תשומת הלב שנתן לעניין המפכ"ל הקודם.

הוא הלך למשטרה בעקבות אחיו, המפכ"ל לשעבר דודי כהן, שימש קצין סיור בסימטאות תל אביב וגוש דן, והתקדם לפיקוד על מרחב יפתח, מרחב ירקון מחוז מרכז ומחוז דרום. הוא מכיר בחשיבות של שוטרי הסיור. עם כניסתו לתפקיד בנה כהן תוכנית לחיזוק תחנות המשטרה שלפיה בשבועות הקרובים יתווספו ניידות שיטור לתחנות בכל הארץ, 240 שוטרי סיור וכ–60 חוקרים שיעסקו לרוב בפשיעה מקומית ובתלונות אזרחים. "עם כל הכבוד ללהב 433, הדימוי של המשטרה ואמון הציבור ייקבעו לפי המהירות שבה הגיע השוטר בתחנה בראש העין בעקבות הטלפון למוקד מאה", צוטט כהן בשיחה סגורה באחרונה.

במישור הפנימי הוא פועל לבטל שורה של רפורמות שהוביל אלשיך, בין היתר הוא מקים מחדש את מערך המבצעים של המשטרה כגוף נפרד, ומבטל סמכויות שהעניק אלשיך לסגן המפכ"ל. כהן גם הראה את הדרך החוצה לאנשים שהיו מזוהים עם השלטון הקודם, ואף הדיח את ראש יחידת התביעות באגף התעבורה, בעקבות דו"ח חריף של מבקר הפרקליטות דוד רוזן.

בניגוד לאלשיך, שהשקיע שעות רבות במעקב אחרי חקירות השחיתות של אישי ציבור, כדוגמת חקירות ראש הממשלה, כהן מסתפק בעדכונים על התקדמותן. עובדים במערכת האכיפה שהשתתפו בישיבות עם השניים, אומרים כי אלשיך בלט בישיבות והביע דעה גם בנושאים שאינם בהכרח בתחומי המשטרה, ואילו כהן מבטא את עמדותיו בקצרה ובתכליתיות, וממעט בהופעות פומביות. לא במקרה מאז שעזב את המשטרה לא התייעץ עם אלשיך אף לא פעם אחת. אולי משום שאלשיך לא סבר שכהן מתאים לפקד על המשטרה.

על פי כמה מקורות, כהן מתייעץ לא מעט עם אחיו דודי כהן, ששימש כמפכ"ל בשנים 2007–2011. "הם מאוד דומים בהתנהגות, בתנועות הגוף, שניהם מכירים את מקצוע השוטר וכמי שצמחו מלמטה יודעים מה הארגון צריך", אומר מקור במערכת האכיפה שעבד עם שני האחים. לפי אותו מקור מה שנחוץ עכשיו זה "לתת לשוטרים לעבוד בלי התחכמויות, שליפות, רעש וצלצולים".

אלשיך בכנס לביטחון לאומי, בינוארצילום: עופר וקנין

את המבחן הראשון — המחאה של יוצאי אתיופיה בשל הריגתו של יהודה ביאדגה בבת ים — עבר ממלא המקום בהצלחה. כהן וקציניו שוחחו אז עם ראשי העדה האתיופית, וזה, לצד חקירה מהירה של מח"ש, שפירסמה את ממצאיה כמעט במלואם, עשו את שלהם.

ניצב בדימוס בנצי סאו

הירי שהביא למותו של סלומון טקה היה שונה. שם היו חסימות צירים ביום ההלוויה והפגנות המוניות, כולל הצתת ניידות משטרה, לצד ביקורת ציבורית נוקבת על היעדר מענה מצד המשטרה. מחאת יוצאי אתיופיה הובילה לביקורת חריגה נגד כהן גם בתוך הארגון. כהן נקט יד רכה בימים הראשונים, ואיפשר למפגינים לחסום צירים. בעקבות התפרעויות במקומות שונים בארץ, הטקטיקה נראתה לרבים במשטרה מתירנית מדי. בצעד חריג פירסם אז כהן הודעה לציבור, ועדיין, השוטרים, בעיקר בדרג הזוטר, חשו מופקרים. נדמה שעד היום, במשטרה לא יודעים כיצד להתמודד עם הפגנות מחאה.

אחר כך התפוצצה פרשת הסדרה "מחוז ירושלים", שבה ביימו סצנות ושתלו נשק בביתו של תושב עיסאוויה. היא אמנם צולמה לפני המינוי של כהן, אבל לאחר שהדברים התגלו, איש מבכירי המשטרה לא התייצב לתת הסבר לציבור.

כישלון מהדהד נוסף במשמרת הקצרה שלו היה בחקירת האונס של הילדה בת השבע, שבה מיהרו להגיש כתב אישום נגד אב הבית הפלסטיני בבית ספרה, עד שנחשפו שורה של מחדלים בחקירת המשטרה, מה שהביא את הפרקליט הצבאי הראשי לבטל את כתב האישום. כהן גיבה את עמדת ראש אגף החקירות והמודיעין שהמליץ לסגת מההאשמות ואף הורה על חקירה מקיפה נוספת, שהגיעה בינתיים למבוי סתום.

קשה גם להתעלם מבעיית השיטור בחברה הערבית. ריבוי מקרי הירי והרציחות שלא מפוענחות, פוגעים בביטחון התושבים ומובילים לביקורת על המשטרה. כהן דואג להשקעת משאבים, ואכן, שיעור הפענוח של רציחות במגזר עלה בשנה האחרונה, אך עדיין, כ–65% ממקרי הרצח הם במגזר הערבי כשבאזורים רבים אין למשטרה כל הרתעה.

ניצב בדימוס בנצי סאו, שפיקד על כהן והיה בעצמו מ"מ מפכ"ל, סבור כי "ההתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי היא תופעה מתמשכת והשינוי לא יבוא ביום אחד. צריך גם משאבים וגם להגביר את הנוכחות המשטרתית. מוטי מבין את זה מצוין, יש לו את הניסיון והוא יכול לבצע מהלכים משמעותיים להורדת הפשיעה במגזר". לדעתו, "למוטי יש את ארגז הכלים הנדרש כדי לפקד ולהוביל את המשטרה. יש לו ניסיון עשיר וידע רחב, הוא מכיר את המשטרה והשטח לפני ולפנים. הוא ניחן בשקט נפשי ושיקול דעת, ולא נחפז בקבלת החלטות".

דודי כהן, אחיו של מוטי, ב-2010צילום: חגי פריד

שינויים נוספים שהנהיג כהן קשורים לפתיחות של המשטרה לציבור: אף כי הוא עצמו נמנע מראיונות, המשטרה פתוחה יותר לעיתונאים וניתנה הנחיה לצמצם את השימוש בצווי איסור פרסום. אמנם לפי נתונים שבידי עמותת הצלחה (שבין היתר מקדמת שקיפות), חרף ההנחיה, בחצי השנה הראשונה לא חל שינוי במספר הצווים, אך ביוני הוצאו רק שישה צווים, לעומת ממוצע של 18 צווים בחודש עד כה.

הקושי הגדול של כהן הוא במישור הפנימי. דווקא במשמרת שלו הושתו על הארגון שורת קיצוצים. הוא החליט שרוב הקיצוץ, 90%, ייעשה בקרב שוטרי המטה, בניסיון למנוע פגיעה בתחנות. החלטה כזאת עלולה לעלות לו בתמיכה בקרב הסגל הבכיר.

"מוטי אף פעם לא היה מהבולטים במשטרה", אומר קצין בכיר לשעבר, "הוא איש טוב ושוטר טוב אבל להגיד לך שהוא מתאים להיות מפכ"ל? מפכ"ל צריך להיות דומיננטי ולשדר כוח, במיוחד כלפי מעלה. בתוך הארגון אנשים תמיד יתיישרו ממילא".

קצין בכיר לשעבר על כהן

בכיר אחר לשעבר, אומר ש"המצב שבו יש ממלא מקום נוח לדרג הפוליטי ומעמיד את כהן בבעיה וזה רע למשטרה. במצב הנוכחי, אתה רואה אפשרות שאם יש ראיות נגד ראש הממשלה הוא יעז לפתוח בחקירה נוספת נגדו? מחזיקים אותו איפה שנוח להם אי אפשר לתכנן שום דבר קדימה כי מחר עלול לבוא מפכ"ל אחר. אי אפשר לשפוט את כהן עכשיו כי הפער בין ממלא מקום למינוי קבע הוא עצום".

מקור במערכת הצביע על עצירת קידומים ומינויים: "יש תחושה של סטגנציה בארגון", הוא אמר. "המשטרה לא במצב לקבל החלטות ויש חוסר בהירות לגבי העתיד. זו לא אשמת כהן אבל אין מי שידפוק עבור השוטרים על השולחן". מקור אחר אמר שממלא המקום "מתנהג כאילו הוא מפכ"ל קבוע: מנהל את סגל הפיקוד הכללי, מקבל החלטות, אבל כלפי חוץ, היחס אליו הוא לא באמת כמו אל מפכ"ל. וכשמשיתים על המשטרה קיצוצים, אין מי שיילחם על זה. כהן חושש להתעמת מול השר על קיצוצים".

המקור התייחס לתוספות השכר לנגדי המשטרה, עליהן סוכם לפני כשנתיים בהסכם לפיו האוצר, המשרד לביטחון פנים והמשטרה יתחלקו בעלות התוספת, כ–150 מיליון שקלים. ואולם, בביטחון הפנים סירבו לתת את חלקם, מה שאילץ את כהן לשלם שני שלישים מהתוספת מתקציב המשטרה (על חשבון תקציב שיועד לפיתוח טכנולוגיות). סוגיה נוספת שהגורם מציין הוא קיצוץ בכוחות מג"ב, שנגזר על המשטרה לצד קיצוצים במינהלת שהוקמה לטובת המגזר הערבי. "מוטי לא אחד שיהפוך שולחנות", אומר המקור.

כמעט כל ניצב או מפקד מחוז רואה עצמו כעת כמועמד לתפקיד מפכ"ל או לפחות ראש שב"ס. המועמדים המובילים הם כהן עצמו, שנהנה מהיתרון שמעניק לו תפקיד הממלא־מקום. עתה נכנס לרשימה גם סגנו החדש, אלון אסור. גם יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, מועמד אף כי הוא בחופשת פרישה לאחר שלא נבחר על ידי ארדן. מחוץ למשטרה מועמד האלוף (מיל') רוני נומה שכבר היה מועמד לתפקיד. אבל המינוי החשוב ביותר יהיה של השר הבא לביטחון פנים — האיש שיחליט מי יהיה המפכ"ל הקבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ