חפץ: העברתי לנתניהו מסמך על עסקת בזק־יס, רה"מ גרס אותו וקבע פגישה עם אלוביץ'

בפתח עדותו במשפט נתניהו, אמר עד המדינה שהיה יועץ התקשורת שלו כי ראש הממשלה לשעבר הורה לו להפנות לבעלי בזק דרישות בנוגע לסיקור בוואלה

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חפץ בבית המשפט, אתמול.  "רק בנימין נתניהו הפעיל אותי, אף אחד לא היה מוסמך לתת לי הוראה חוץ ממנו", העיד
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

עד המדינה ניר חפץ סיפר אתמול (שני) בפתיחת עדותו במשפט נתניהו כיצד הורה לו ראש הממשלה לשעבר לעמוד בקשר עם בעלי בזק שאול אלוביץ' ולהפנות אליו דרישות בנוגע לסיקור באתר וואלה, בעיקר בתקופת הבחירות ב-2015. חפץ, שהיה יועץ התקשורת של בנימין נתניהו, תיאר אותו כ"קונטרול פריק" בנושאי תקשורת, שעסק בהם כמעט כמו בענייני ביטחון — ואמר כי אלוביץ' הודה בפניו כי האתר נתון לשירותה של משפחת נתניהו.

חפץ אמר כי הקשר בינו לבין אלוביץ' נוצר בהוראת נתניהו במחצית השניה של 2014, לקראת פיזור הכנסת והקדמת הבחירות. הוא ציין כי השניים הרבו להיפגש עד מינויו של שלמה פילבר, אחד מעדי המדינה הנוספים בתיק, למנכ"ל משרד התקשורת, ביוני 2015. לדבריו, נתניהו ביקש להשפיע על הסיקור בוואלה באמצעות קשר עם המוציא לאור שלו — והורה לדבר עם אלוביץ' בלבד — והוא עצמו ראה בכך דרך לנצח בבחירות. "רק בנימין נתניהו הפעיל אותי, אף אחד לא היה מוסמך לתת לי הוראה חוץ ממנו", הדגיש חפץ. הוא אמר כי נענה בחיוב על ידי אלוביץ', וקיבל ממנו ומהמנכ"ל אילן ישועה את הרושם ש"דלתות וואלה פתוחות בפנינו".

בפגישות ובשיחות ביניהם, העיד חפץ, ביקש אלוביץ' לשלוט בזהות שר התקשורת הבא, ואמר כי נתניהו הוא האפשרות המועדפת עליו. ראש הממשלה ממילא לקח לעצמו את התפקיד, וחפץ אמר כי זו היתה "החלטה משפחתית חד־משמעית, עם שרה ויאיר, שלא היתה פתוחה להתלבטות".

נתניהו ועורכי דינו מוקפים בעיתונאים, אתמול בבית המשפט. חפץ אמר שנתניהו הורה להעביר ידיעות רק לוואלהצילום: Maya Alleruzzo/אי־פי

לדברי חפץ, בעלי בזק מחה על התנהלות שר התקשורת דאז גלעד ארדן ומנכ"ל משרדו אבי ברגר, שעיכבו את עסקת הרכישה של יס ודרשו ליישם את רפורמת השוק הסיטונאי, שהיתה פוגעת ברווחי החברה. "הוא חשש שהם סוחטים אותו, זה חזר על עצמו בקינות ובתלונות", אמר חפץ. לדבריו, הוא לא הפנה לנתניהו את הבקשות, אך הן הגיעו אל ראש הממשלה דאז בערוצים אחרים. למרות זאת, הוא גרס, המיקוד של נתניהו באותה התקופה היה מערכת הבחירות, והנושא לא זכה לקשב מצדו; בנוסף, אפשר נתניהו לארדן להישאר במשרד תקופה נוספת, להשלמת רפורמת השוק הסיטונאי.

בפגישה שתוארכה בחקירה במשטרה לנובמבר 2014, ביקש אלוביץ' להעביר לנתניהו מסר כי יש לאשר את המיזוג לפני הבחירות וכי הוא רוצה להיפגש עמו. לאחר התנגדות קלה, מסר זאת חפץ לנתניהו, וראש הממשלה נעתר לבקשה. "ישבתי עם נתניהו בחדר העבודה בבלפור", סיפר חפץ, "הוא לקח את הדפים שקיבלתי מאלוביץ' וקרא עד הסוף. הוא גרס את המסמך וקבע פגישה עם אלוביץ'".

ההכנות לבואו של בעלי בזק למעון ראש הממשלה תוארו כחשאיות, וחפץ סיפר שנכנס למקום מבלי שהנוכחים האחרים יבחינו בו. "אלוביץ' מאוד שמח, הוא היה נרגש", סיפר חפץ, שלא נכח בפגישה עצמה. לבקשת ההגנה, אסרו השופטים על נציג התביעה אמיר טבנקין להציג לו את לוח הזמנים שעלה בחקירה כדי שיאשר אותו, כיוון שלא זכר אותו בעצמו. הסנגורים טענו כי "במסווה של הצגת אירועים אובייקטיביים, החוקרים 'שותלים אירועים'".

אלוביץ' בבית המשפט, בחודש שעבר. לדברי חפץ, יאיר נתניהו אמר כי "אלוביץ' מקבל המון אבל בעצם עובד על נתניהו"צילום: אמיל סלמן

"אקמול למשפחה"

את היחס לוואלה תיאר חפץ כבעל חשיבות עליונה בתקופת הבחירות. "שרטטנו את מפת כלי התקשורת וחילקנו אותם לעוינים, באמצע ואוהדים. בבחירות סופרים כמה אנשים נחשפים לכל ידיעה, לכן החשיבות של וואלה היתה גבוהה מאוד כמשקל נגד לאתרים העוינים, התשובה היחידה ל־ynet. מיד אחרי מערכת הבחירות החשיבות שלו צנחה דרמטית, כי הוא לא הצליח להיות משמעותי בשיח הישראלי וכי ראש הממשלה ידע שהוא מצליח להרכיב ממשלה והכוח שלו היה כל כך גדול".

בתקופת הבחירות ואחריה שימש חפץ יועץ התקשורת של המשפחה וטיפל בכל ענייניה. "קיבלתי את ההוראות מנתניהו, לא הייתי מוסמך לזוז מילימיטר", הוא סיפר, "הוא מבקש לדעת הכל בפינה הכי נידחת. השליטה שלו מוחלטת וטוטאלית. ההיקף אדיר יותר ממה שנוטים לחשוב ויוצא החוצה. היו מאות פניות ביום, מהכלבה קאיה ועד מחירי הדיור".

"אחרי הבחירות, וואלה היה זה שהלך הכי רחוק בנכונות להתחשב בבקשות המשפחה", אמר חפץ, ותיאר את הסיקור המוטה באתר כ"אקמול שהעביר את כאב הראש של התקשורת למשפחה". חפץ הסביר כי "מי שנמצא בסביבת נתניהו יודע שהעיסוק בעניינים הנוגעים למשפחתו משבית אותו, הם לוקחים קשה חלק מהאייטמים, מתחוללת סערה של שעות, לפעמים על שטויות".

איריס אלוביץ' בבית המשפט, ביוני. חפץ העיד כי "היא לקחה על עצמה לפקח על התכנים"צילום: אוהד צויגנברג

"היו דברים שהעברתי רק לוואלה", הוא סיפר, "‏ככל שהבקשה היתה פחות מקובלת בכלי התקשורת האחרים, 'הריחה', התפוצה צומצמה רק לכלי התקשורת האוהדים, ולפעמים רק לוואלה". הוא הדגיש כי היו הוראות ישירות של נתניהו להעביר ידיעות רק לוואלה, וכי ראש הממשלה ידע "במאה אחוז, באופן מוחלט וטוטאלי" שאנשיו עוסקים בנושאים האלה.

לאחר מינוי פילבר למנכ"ל משרד התקשורת גברה הביקורת של משפחת נתניהו על הסיקור בוואלה, ואיריס אלוביץ' יצרה איתו קשר ואמרה כי תטפל בנושא. "היא לקחה על עצמה לפקח על התכנים בהיבט של משפחה והראתה לי את המחשב שהשגיחה ממנו". הוא אמר שסיפר על כך לשרה נתניהו, אך לא זכר אם עדכן גם את ראש הממשלה. עו"ד מיכל רוזן עוזר, המייצגת את אלוביץ', האשימה את התביעה בגרירת חפץ לעדות שקר, כיוון שהעיד במשטרה כי פגש אותה לראשונה רק בדצמבר , זמן רב לאחר האירועים שתיאר על דוכן העדים.

לדבריו, יאיר נתניהו הוביל קו ניצי בביקורת על ההיענות לבקשות. "אחרי הבחירות המשקל שלו בקבלת ההחלטות עלה מאוד, מאוד, 40 פעם מאוד. הוא אמר שאלוביץ' מקבל המון אבל בעצם עובד על נתניהו. הוא ניהל מאות אינטרקציות, וניסה להוכיח לאביו ולגבור על העמדה של יועצי תקשורת ויועצים משפטיים שאמרה שהמשפחה עושה כמיטב יכולתה שוואלה יהיה פוזיטיבי לנתניהו.

"בני הזוג אלוביץ' הבהירו לי שהם כמו נותנים את האתר במתנה. שאול אמר 'מה, הם לא מבינים שהאתר הזה הוא שלהם?' לא העברתי את המסר לנתניהו, הוא לא היה מתקבל, אבל הבהרתי במילים עדינות שהם משתדלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ