משפט נתניהו | המחוזי דן בבקשת סנגורי ראש הממשלה לקבל חומרי חקירה נוספים

עורכי הדין של נתניהו, הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, נדרשים להשיב בעוד שבועיים על כתב האישום שהוגש נגדו. לטענתם, הם יתקשו לעשות זאת "נוכח היקף החוסרים במסמכים שהתגלו ובשל הפגמים שנפלו בכתב האישום"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בפתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בית המשפט המחוזי בירושלים דן הבוקר (ראשון) בבקשת סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל חומרי חקירה נוספים מהפרקליטות. עורכי דינו של נתניהו, הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, נדרשים להשיב על כתב האישום נגדו עד 29 בנובמבר.

בית המשפט קיבל בחודש שעבר את בקשת הסנגורים לקיים את הדיון, לאחר שטענו כי לא יוכלו להשיב כראוי על כתב האישום בלי שכל החומרים בידיהם. לטענה הצטרפו גם הסנגורים של שאר הנאשמים בתיקים 1000, 2000 ו-4000. הדיון נערך ללא נוכחות הנאשמים.

במהלך הדיון הציג עו"ד בועז בן צור, אחד מסנגוריו של נתניהו כי ביום חמישי האחרון העבירה הפרקליטות לידיו תמלילי שיחות של עד המדינה שלמה פילבר עם עיתונאי, במהלך שנת 2018. בן צור טען כי בשיחה, שהתקיימה בטרם חתם פילבר על הסכם עד מדינה אך בזמן שהתנהלה נגדו חקירה סמויה בפרשת בזק, פילבר כפר באישומים נגדו בעבירת שוחד.

בן צור הקריא קטע מתמליל השיחה, שבו אמר פילבר לעיתונאי: "ביום שישי קמתי וראיתי את הכותרת, ראיתי שמנסים לעשות הנשמה מלאכתותית לשטות של אלוביץ' ונתניהו. זה כמו ששמו לי על ההטבות של בזק... למה אין לך מניע אבל פעלת לטובת בזק? הם המציאו פה שוחד, שוחד דרדלה".

לפי תמליל השיחה, פילבר אמר עוד כי "עכשיו נשארנו עם אותו זבל, זאת אומרת השוחד של נוני נועד לכותרות שלהם, זה למראית עין... היא (הפרקליטות, נ"ב) אוספת חלקים של הפאזל ואז היא מחליטה לעצמה איך היא רוצה להרכיב אותו. מה שלא מתאים לה היא מעלימה אותו".   

לדברי בן צור, העובדה שהתמלילים הועברו רק ביום חמישי שעבר, לאחר שבתחילה סווגו כלא רלוונטיים, מצביעה על כך שישנם חומרים נוספים שסווגו כך, אך עשויים לשרת את ההגנה. עורך הדין הוסיף כי יש להעביר חומרים כאלו לידי הסנגורים. "איך ייתכן ששיחה של עד מדינה שמתייחס לעניינים שתלויים ועומדים בפני בית המשפט בשלוש הפרשות, שיחה כזו נקלטה כשיחה בלתי רלוונטית?", תהה בפני השופטים.

סנגוריהם של שאול ואיריס אלוביץ', עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן־עוזר, הצטרפו לטענותיו של בן צור כי ישנם חומרי חקירה רבים הרלוונטיים להגנה, ואילו הפרקליטות מסרבת להעבירם. חן אף ביקש מבית המשפט להורות לפרקליטות לבצע השלמות חקירה ולתפוס את ההתכתבויות שבין השופטת רונית פוזננסקי־כץ והחוקר לשעבר מהרשות לניירות ערן שחם שביט.

לטענת חן, הדיונים בין השניים, שעסקו במעצרים וצווי תפיסה בתיק 4000, עשויים לספק מידע בנוגע לפעולות חקירה שבוצעו כלפי עד המדינה ניר חפץ. השופטת רבקה פרידמן־פלדמן אמרה בתגובה לבקשה: "אני לא מבינה איך הדבר הזה יקדם אותנו בתיק שלנו".

"חשיבות עצומה לכל מגע"

עו"ד רוזן־עוזר, פרקליטתה של איריס אלוביץ', ביקשה במהלך הדיון כי בית המשפט יורה לפרקליטות "להעביר לנו את כל המגעים עם עדי המדינה, לפני ואחרי החתימה על עדי המדינה". בדבריה ציינה הסנגורית כי בעבר נפסק שישנה "חשיבות עצומה לכל מגע שמתרחש בין המדינה לבין עדי מדינה".

עו"ד רוזן־עוזר הוסיפה כי עדי מדינה "הם אנשים שבסופו של דבר מכרו את עדותם תמורת משהו", ולכן ישנה חשיבות לכל מידע שנמסר לפני ואחרי חתימתם על הסכם עם המדינה. בדבריה מתחה ביקורת על הפרקליטות, שמשמשת בתיק כפרקליטות מלווה ואמרה כי "(זה) מוסד שאין לו כללים... היא (הפרקליטות) דורכת בתוך השדה של עולם החקירות ואומרת שהיא פטורה מכל החובות שלהם".

הסנגורית הוסיפה ואמרה כי לא ברור מה התנהל בין החוקר לבין עד המדינה ניר חפץ וכי לא ייתכן שהדברים נשארו על הטלפונים של האחרון. "כל מגע, אבל כל מגע, של מישהו מגופי החקירה עם עדי התביעה, לפני ואחרי ובמהלך הכל — הוא חומר חקירה", אמרה רוזן־עוזר. "שילכו לטלפונים, שיוציאו משם את הכל ויתכבדו ויעבירו לנו. יש לנו אינדיקציות ברורות בחומר שלא הכל נמסר לנו". 

כדוגמה לכך הזכירה את הסוגיה של שינוי עילת סגירת התיק נגד חפץ, מחוסר ראיות להיעדר אשמה, עקב בקשתו שלו בטענה כי בכוונתו להגיש בקשה להיות חבר בלשכת עורכי הדין. "אני רוצה לדעת איך הדבר הזה התרחש, איך זה קרה, למה זה קרה. אני רוצה לדעת. אני מודאגת כי אני יודעת שלא העבירו לנו את הכל, כי כותבים שהועבר מה שדובר ברשויות החקירה", הוסיפה.

בעניין מנכ"ל אתר "וואלה", אילן ישועה, אמרה רוזן־עוזר כי, "לכל המסרונים והמיילים עם שאול אלוביץ' אחראי אילן ישועה. מצד שני הוא היחיד שנמצא בקשר עם אנשי וואלה, והוא גם זה שמרוויח סכומי עתק מעבודתו". לדבריה, "אנחנו לא חושבים שישועה ביצע עבירה וכך גם הלקוחות שלנו. אבל המדינה, היא זו חושבת שהוא לא והלקוחות שלנו כן. מה מבחין בינו לבין האחרים?". רוזן עוזר תיארה סיטואציה חריגה שלפיה הטלפונים של מנכ"ל האתר הוחזרו לו, ובימים אלה נודע להגנה כי הוא עדיין מפיק מהם חומרים לבקשת הפרקליטות.

"קושי להעלות טענות מקדמיות"

בחודשים האחרונים נוצרה מחלוקת בין הפרקליטות לבין סנגוריו של נתניהו, עורכי הדין בן צור ועמית חדד, ועורכי הדין חן ורוזן־עוזר, שמייצגים את בני הזוג  אלוביץ', הנאשמים במתן שוחד בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). המחלוקת מתמקדת בחומרי חקירה שהפרקליטות מגדירה כתכתובות פנימיות של הפרקליטות והמשטרה אשר אין הכרח חוקי להעבירן לידי ההגנה. לעומת זאת, הסנגורים טוענים כי החומרים עשויים להועיל להגנת הנאשמים ועל כן יש להעבירם. מי שיכריעו הם שלושת שופטי ההרכב, השופטת פרידמן־פלדמן, משה ברעם ועודד שחם.

בין השאר כתבו עורכי הדין בן צור וחדד לבית המשפט כי "נוכח היקף החוסרים במסמכים שהתגלו, ובשל הפגמים השונים שנפלו בכתב האישום, קשה יהיה להעלות טענות מקדמיות ולהשיב לאישום, בלי שכלל המסמכים הדרושים לעניין זה מצויים בידי הסנגוריה". בשבוע שעבר הגישו בן צור וחדד בקשה לתיקון כתב האישום "לנוכח הפגמים הקשים שנפלו בו". בקשת התיקון הוגשה במסגרת הטענות המקדמיות מטעם ההגנה, לפני הדיון בשלב ההוכחות במשפט.

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי שלב ההוכחות, שאמור להיפתח בינואר, עשוי להידחות בחודש וחצי. זאת לאחר שבית המשפט דחה את מועד הגשת התשובה על כתב האישום מ-18 באוקטובר ל-29 בנובמבר. דיוני ההוכחות הם חלקו המרכזי של המשפט. בדיונים יישמעו טענות בנוגע למהות האישומים, והעדים במשפט צפויים להיחקר.

בסוף השבוע פרסם גידי וייץ ב"הארץ" כי עד התביעה בתיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס), המיליארדר לארי אליסון, ביקש כמה פעמים מארנון מילצ'ן, עד התביעה בתיק 1000 (פרשת המתנות וטובות ההנאה), לוותר על פרקליטו, עו"ד בן צור, כדי שהאחרון יוכל לייצג את נתניהו. בעבר הפציר נתניהו באליסון לרכוש את "ידיעות אחרונות", והמיליארדר אף שלח את נציגו לדון בנושא עם המו"ל נוני מוזס, הנאשם בניסיון למתן שוחד בתיק 2000.

נתניהו מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000, שבמרכזו עסקת שוחד לכאורה בינו לבין בעלי בזק ואתר וואלה שאול אלוביץ'. לפי האישומים, נתניהו העניק הטבות לבזק בתמורה להטיית הסיקור לטובתו באתר החדשות. תיק 2000, שבו נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים, עוסק בסדרת פגישות בינו לבין מוזס, שבהן דנו לכאורה בעסקת שוחד. לפי האישומים, השניים דנו באפשרות שנתניהו יפעל לצמצום תפוצת העיתון המתחרה "ישראל היום" ובתמורה יעניק מוזס לנתניהו סיקור אוהד. בתיק 1000 נאשם נתניהו גם כן בעבירה של מרמה והפרת אמונים, בשל טובות הנאה בסך מאות אלפי שקלים שקיבל לכאורה מהמיליארדרים מילצ'ן וג'יימס פאקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ