נתניהו דרש לבטל את כתב האישום בטענה שחקירותיו לא אושרו מראש

עורכי דינו של ראש הממשלה טוענים כי חלק מפעולות החקירה בתיק לא קיבלו את אישור היועץ כפי שהחוק מורה. מהפרקליטות נמסר: "חקירות ראש הממשלה אושרו כדין"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וסנגוריו בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הגישו היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לביטול כתב האישום נגדו. זאת, בטענה שבוצעו פעולות חקירה בתיק אשר קיבלו את אישור היועץ המשפטי לממשלה רק בדיעבד - בניגוד לחוק. לפי חוק יסוד הממשלה, פתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן מותנית באישור היועץ המשפטי לממשלה בלבד. מהפרקליטות נמסר כי "חקירות ראש הממשלה אושרו כדין על ידי היועץ המשפטי לממשלה... הבקשה הנוכחית איננה מבוססת ותגובה מפורטת לה תימסר לבית המשפט, ככל שתתבקש".

עורכי הדין עמית חדד ובעז בן צור ביקשו מהפרקליטות לפני כשבועיים לקבל את אישורי היועמ"ש לכל פעולות החקירה שבוצעו כלפי נתניהו, כחלק מבקשתם לקבלת חומרי חקירה. לפי הסנגורים, "לאחר שיוצגו אישורים אלה, אם הם בנמצא, ניתן יהיה לראות אם גורמי החקירה פעלו בהתאם להם ובהסתמך עליהם – או שמא הקדימו חקירה לאישור או חרגו מגבולותיו".

בעז בן צור (מימין) ועמית חדד (במרכז) בבית המשפט המחוזי בירושלים, בתחילת החודשצילום: אוהד צויגנברג

ואולם, פרקליטות מיסוי וכלכלה דחתה את בקשתם של הסנגורים. בתגובה לבקשה בשבוע שעבר מסרה הפרקליטות כי אישורי היועמ"ש אינם נחשבים חומרי חקירה שהחוק מורה להעבירם לידי ההגנה. לפי התגובה, "אישורי היועץ המשפטי לממשלה לפתיחה בחקירה ניתנו כדין במסגרת ישיבות שהתקיימו בין ראשי רשויות האכיפה. החוק אינו מחייב שאישור כאמור יתועד בכתב".

עוד ציינה הפרקליטות בתגובה כי "האישורים לפתיחה בחקירה ניתנו בשתי ישיבות, אחת ב-25.12.16 והשנייה ב-05.01.17". לפי כן, כתבה הפרקליטות, התקיימו הליכים של "בדיקה לפני חקירה", שבמסגרתם "הנחה היועץ המשפטי לממשלה את משטרת ישראל, מעת לעת, על פי המסד הראייתי שנחשף בפניו במהלך הבדיקה המתפתחת, להרחיב את הבדיקה כך שתכלול גם את בירורן של טענות נוספות מסוימות שעלו תוך כדי ניהול הבדיקה".

בשל דחיית הבקשה מצד הפרקליטות, הגישו היום הסנגורים את הבקשה לבית המשפט. לטענתם, עוד לפני שני המועדים שציינה הפרקליטות בתגובתה "בוצעו פעולות חקירה רבות, מרכזיות ומהותיות" בעניינו של נתניהו. בין היתר, ציינו "חקירת עדים מסביבתו הקרובה ביותר, ניסיון לגייס עדי מדינה, הוצאת צווי חיפוש וחדירה לרבות צווי חדירה שנועדו לאפשר האזנה לשיחות שקיים המבקש עצמו, בעודו מכהן כראש ממשלת ישראל". 

בבקשתם היום התייחסו הסנגורים לתשובת הפרקליטות שלפיה אין חובה שאישורי היועמ"ש יהיו בכתב. לטענתם, אף שאין חובה כזו בחוק היסוד, "על החלטה דרמטית כגון פתיחה בחדירה פלילית נגד ראש ממשלה - להיות מתועדת". הסנגורים אף ביקשו להקדים ולדון בבקשתם עוד לפני המועד שנקבע לדיון בתשובת ראש הממשלה לכתב האישום נגדו, ב-13 בינואר. 

זו הפעם השנייה שסנגוריו של נתניהו מבקשים לבטל את כתב האישום נגדו. בחודש שעבר ביקשו לעשות זאת בטענה להגנה מן הצדק. לפי הבקשה שהגישו, "חומרי החקירה חושפים ביצוע מעשים חמורים המחייבים את ביטול כתב האישום - לא חקרו עבירה אלא המציאו עבירה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ